سفیدی و خط لبخند زیبا برای تمامی افراد از اهمیت ویژه ای برخوردار است  امروزه روش های درمانی زیادی برای زیبایی دندان ها وجود دارد که افراد را برای انجام درمان های زیبایی تشویق میکند و باعث ترغیب افراد برای انجام این درمان های زیبایی میشود. طرح لبخند های زیبای بازیگران و افراد مشهور و سرشناس از دلایل دیگر گرایش افراد به انجام این درمان ها میباشد. از جمله این درمان های زیبایی میتوان به لمینیت دندان و بلیچینگ اشاره کرد که در این مقاله شما را با تفاوت های این دو درمان زیبایی اشنا میکینم.!

همراه ما باشید در کلینیک دندانپزشکی مدرن !

لمینت دندان چیست؟

لمینت دندان (لمینیت چینی که به روکش چینی معروف هستند) پوسته ای نازک است که بر اساس نیاز فرد توسط مواد رنگی دندان طراحی می شود. این پوسته ها به منظور تغییر رنگ ، شکل ، اندازه یا طول آنها و بهبود ظاهر به سطح جلوی دندان ها متصل می شوند.

لمبنت چینی ساخته شده از لایه های مختلف ظریف چینی که با مینای دندان طبیعی و لایه چسبناک جایگزین می شوند. برخلاف تصورات عمومی ، برای ساخت لمینت چینی ، نیازی به تراشیدن دندان نیست و در صورت انتخاب روش درمانی مناسب توسط دندانپزشک خاص ، فقط برخی از نیازهای آماده سازی برای جاسازی لمینت ها بدون آسیب رساندن به دندان های طبیعی محدود می شود.

علاوه بر جنبه زیبایی ، عملکرد صحیح لمینت نیز مهم است و اتصال صحیح و قوی دندان های طبیعی و لمینت چینی ضروری است. دندانپزشک پس از نصب از رزینهایی استفاده می کند که تا زمانی که لمینت با چشمک زدن اشعه مخصوص قوی شود ، به نور حساس هستند.

آیا لمینت دندان می تواند دندان های شما را خراب کند؟

نه ، اگر دندانپزشک شما متخصص باشد و تجربه کافی داشته باشد ، دندان های طبیعی شما آسیب نمی بینند. دندانپزشک از شما می خواهد که اشعه ایکس دهان و فک خود را بگیرید و دندان های شما را معاینه می کند تا مطمئن شوید لمینت دندان برای شما مناسب است. اگر دندانپزشک تشخیص دهد که لمینت انتخاب مناسبی برای شما نیست ، وی گزینه های دیگری مانند کامپوزیت روکش ، اتصال دندان ، ارتودنسی ، سفید شدن دندان یا فقط کانتور زدن دندان را به شما پیشنهاد می دهد.

شما باید اطلاعات کافی در مورد همه گزینه ها داشته باشید تا زمانی که بتوانید بهترین راه را انتخاب کنید.

مزایای لمینت دندان

از آنجا که لمینت برای همه مانند دندانهای اصلی به صورت جداگانه ساخته شده است ، بنابراین تشخیص تفاوت بین دندان لمینت و دندان طبیعی غیرممکن است. لمینت ها برخلاف دندان های طبیعی ، در برابر لکه های چای و قهوه مقاوم هستند ، زیرا از مواد پیشرفته برای ساخت آنها استفاده می شود.
لمینت ها می توانند برای تیرگی بیشتر دندان ها که در برابر سایر فرآیند های سفید مقاوم هستند ، سفید شدن را انجام دهند.

معایب لمینت دندان

ساخت لمینت چینی زمان بر است و حداقل برای یک هفته نصب لمینت را به تأخیر می اندازد. اگر لمینت ها به درستی چسبانده شوند و عوامل تخریب دندان محدود یا از بین بروند ، بیمار می تواند از لمینت به عنوان دندان طبیعی استفاده کند. با وجود ثبات بالا ، لمینت ها ممکن است شکننده باشند.

لمینت نباید تحت فشار قرار گیرد ، زیرا دندان های طبیعی نیز نباید این کار را انجام دهند. به عنوان مثال ، شما باید از جویدن ناخن ، یخ خوردن یا باز کردن عصاهای آشامیدنی با لمینت خود جلوگیری کنید.

مزایا و معایب بلیچینگ دندان

این خدمت دندانپزشکی مانند سایر خدمات مزا و معایب خاص خود را دارد که شرح این موارد اولین وظیفه ما قبل از هرگونه عملی د راین رابطه می باشد.

مزایا

 • دندان های براق و سفیدتری خواهید داشت!
 • حداقل دوام این روش یک سال است و در صورت رعایت بهداشت دهان و دندان تا 3 سال دوام خواهد داشت.
 • پروسه این روش سفید کردن دندان بسیار سریع است.
 • روش کم هزینه تر نسبت به کامپوزیت و لمینت دندان.
 • پیشرفت در فناوری ، مواد مورد استفاده و دستگاه ها موارد حساسیت در این روش را بسیار کم کرده است.

معایب

 • اگر دندان پر کرده داشته باشید تاثر این روش روی آن دندان کمتر خواهد بود.
 • حساسیت دندان ممکن است وجود داشته باشد.
 • دوام این روش در برابر کامپوزیت دندان و لمینت دندان کمتر است و باید بعد از حداکثر 3 سال دوباره انجام شود

علل تغییر رنگ دندان ها !

از علل اصلی تغییر رنگ دندانها می‌توان به تغییرات ژنتیک، مصرف آنتی‌ بیوتیک‌ها، مصرف بعضی از غذاها و افزایش سن اشاره کرد. تغییر رنگ دندانهای داخلی به علت تماس بیش از حد دندانها با فلوراید، تتراسایکلین، آنتی‌بیوتیک، پوسیدگی دندان، مشکلات رشد، ترمیم دندان، مشکلات درمان ریشه و ضربه اتفاق می‌افتند. تغییر رنگ دندانهای خارجی به علت مصرف برخی مواد غذایی رنگی مثل قهوه، چای و مصرف سیگار و قلیان می‌باشد.

 

تغییر رنگ دندان- کلینیک دندانپزشکی مدرن
تغییر رنگ دندان- کلینیک دندانپزشکی مدرن

 

لمینیت دندان !

 

لمینیت دندان یکی از درمان های زیبایی محسوب میشود که در واقع نوعی روکش است و ضخامتی در حدود 6 میلیمتر دارد و بر اساس قالب دهان دندانی بیمار ساخته میشود به این صورت که بعد از تراش دندان و قالبگیری از دهان بیمار به لابراتوار ارسال میشود و ساخته میشود و بسته به تعداد واحد های لمینیت در یک الی دو جلسه تحویل داده میشود. لمینیت های سرامیکی مناسب درمان برای:

 1. تغییر رنگ دندان
 2. رفع ترک خوردگی و شکستگی دندان
 3. فرم دهی و مرتب کردن دندان ها به ویژه دندان های جلویی
 4. اصلاح فاصله بین دندان ها
 5. رفع مشکل کجی و نامرتبی دندان ها
 6. رفع مشکل کوتاه بودن دندان ها
 7. ترمیم ساختار و ظاهر دندان

هر درمان علاوه بر مزایایی که دارد معایبی هم نیز دارد که درمان لمینیت دندانی هم از این قاعده مستثنی نیست و از جمله معایب این درمان میتوان به این موارد اشاره کرد که :

 1.  حساسیت دندانی نسبت به مواد غذایی سرد و گرم
 2. امکان تغییر رنگ در صورت مصرف بیش از حد دخانیات و چای و قهوه
 3. امکان جدا شدن لمینیت دندان در صورتی که به درستی نصب نشده باشد.

 

بلیچینگ دندان !

بلیچینگ دندان ها به دلیلی اینکه ضرری به دندان ها نمیرساند یکی از روش های مطمئن برای سفید کردن دندان ها میباشد. در این روش با استفاده از موادی ماننده کاربامید پراکساید و هیدروژن پراکساید رنگدانه های دندانی را به بخش های کوچکتر تقسیم کرده و پراکنده میکند و در نهایت باعث شفاف شدن دندان ها میشوند.

اما طبعا هر روش درمانی معایبی دارد که از جمله معایب بلیچینگ این است که به صورت 100% نمیتوان گفت که درمان قطعی و مطمئنی است و از جمله معایب این درمان میتوان به این مورد اشاره کرد که بر روی تمامی دندان ها عملکرد خوبی ندارند به عنوان مثال دندان های که دارای لکه های قهوه ای هستند  و یا بر اثر جراحت یا مصرف دارو تغییر رنگ داده اند این درمان روش مناسبی برای انها محسوب نمیشود و بهتر است برای درمان اصولی خود با دندانپزشک مشورت کنند.

دیدگاهتان را بنویسید