سلام عرض میکنم خدمت همه شما مخاطبین برنامه استیج کلینیک مدرن ، امروز ارتباطی داریم با کشور تایلند و در خدمت آقای دکتر آلن ناظری هستیم که در دندانپزشک عمومی هستند و در زمینه دندانپزشکی و MBA دنتال به صورت حرفه ای فعالبت میکنند و در حدود 20 سال است که در این زمینه فعالیت میکنند و از دندانپزشکان صاحب نظر در این زمینه هستند.

اطلاعات مختصری را در ارتباط با آقای دکتر خدمتتان عرض میکنم که ، ایشان تحصیلات خود را در حیطه دندانپزشکی در امریکا گذرانده اند و تحصیلاتشان در ارتباط با MBA دنتال را در انگلستان گذرانده اند. حال اینکه از چه زمانی مهاجرت کرده اند و چه فعالیت هایی داشته اند را خودشان خدمتتان توضیح میدهند.

موضوع جالب و قابل توجه اینکه در حدود 2700 دندان پزشک را ایشان تربیت و رهبری کرده اند و اگر بخواهیم اشاره ای به قدرت مدیریتی ایشان کنیم و توضیح مختصری را در ارتباط با آن خدمتتان عرض کنم ، این است که ایشان مدیریت و رهبری کلینک هایی را به عهده گرفته اند که بسیار ضعیف بوده اند و عملکرد خوبی را نداشته اند اما پس از مدیریت ایشان توانسته اند شرایط خود را حفظ کنند و چیزی در حدود 15 شعبه خود را افتتاح کنند.

نکته قابل توجه دیگر اینکه ایشان درمانگر بسیاری از چهره های برتر دنیا بوده اند همانند آقای بیل گیتس و …

دیگر توضیحات را از خود آقای دکتر خواهش میکنم خدمتتنان عرض کنند.

مجری: ممنونم اقای دکتر از اینکه وقتتان را در اختیار ما گذاشته اید ما در خدمت شما هستیم بفرمایید.

MBA دنتال چیست؟

سلام عرض میکنم خدمت شما همه همران عزیز و بینندگان محترم برنامتون ، در ابتدا یک تبریک لازم مبدوم  به اقای مسلمی بابت مدیریت قوی ایشان و اینکه با مجموعه کلینیک دندانپزشکی مدرن به تازگی آشنا شده ام و بایت آموزش هایی که به پزشکان میدهید بسیار خوشحالم.

بنده از 11 سالگی در امریکا بوده ام و در امریکا تحصیل کرده ام، و جراح دندانپزشک هستم وتخصص در زمینه ایمپلنت و زیبایی دارم، چیزی در حدود 15 سال است که فعالیت خود را در زمینه مدیریت کلینیک های دندانپزشکی به صورت حرفه ای شروع کرده ام، ولی حدود 5 سال است که فعالیت خود را به صورت تمام وقت انجام می دهم.

و می توان گفت بیشتر در زمینه مدیریت و توسعه و Dental  MBA بیشتر فعالیت می کنم تا درمان.

در حوزه ی مدیریت کلینیک های دندانپزشکی و بیمارستان های دندانپزشکی تقریبا در تمام قاره های دنیا یک کلینیک وجود دارد که با بنده همکاری دارد از روم گرفته تا استرالیا و آفریقا و اروپا و …

تیمی که تشکیل داده شده است کلینیک های دندانپزشکی را به صورت های مختلف حمایت می کنند.

مجری: اقای دکتر آینده دندانپزشکی را بر چه اساس می بینید ؟ چه از لحاظ بیزینسی چه از لحاظ Dental MBA و چه از لحاظ علمی و با توجه به تکنولوژی ها

پاسخ دکتر : پاسخ این سوال در سطح جهانی می باشد ، اولا دسترسی به دندانپزشکی و درمان های دندانپزشکی به طور کلی در تمام دنیا  رو به افزایش است خصوصا کشور های در حال رشد ، و این دلایل مختلفی دارد که یک دلیل آن این است که بخاطر پیشرفت های تکنولوژِی  مثل اینترنت باعث شده است که فرهنگ مردم راجع به آشنایی به دندانپزشکی و بیماری هایی که مربوط به دهان و دندان می باشد روز به روز بیشتر شود و همین باعث شده است مردم به دکتر دندانپزشک برای کارهای دهان و دندان خود مراجعه کنند.

نظر دوم این است که هر چه میگذرد عمر انسان ها بیشتر می شود و الان گفته می شود هر سنی که پدر فوت شده باشد میتوان 8 سال به آن اضافه کرد و آن سنی هست که ممکن است ما از دنیا برویم .

هر چقدر طول عمر بیشتر باشد دندان ها بیشتر استفاده می شود و موجب فرسودگی دندان ها می شود، پس نهایتا باید به دندانپزشکی مراجعه کنند.

نظر سوم این است که گسترش طبقه متوسط در تمام جاهای دنیا تقریبا بیشتر می شود ، و نهایتا این افراد درآمد بیشتری دارند و این درآمد را برای خود و خانواده خود در زمینه های مختلف از جمله ارتودنسی و pediatric dantestri مصرف می کنند و یا حتی برای والدین خود به مصرف می رسانند .

افرادی وجود دارند که متوجه می شوند که پدر و مادر خود درست نمی توانند غذا بخورند و یا دست دندان های آن ها در حین غذا خوردن صدا می دهد و مبلغی که والدین خود نیاز دارند به آن ها کمک می کنند و برای آن ها ایمپلنت یا پل های ثابت قرار می دهند.

نظر چهارم که آیندهDentistri رو به رشد می باشد این است که هر چقدر تعداد دندانپزشک در کشوری بیشتر می شود همان قدر تعداد اشخاصی که بی دندان می شوند بیشتر می شود که دلیل اصلی آن بخاطر I atro genic dentestri یعنی دندانپزشکی بیماری زاد یعنی خود دندانپزشکی باعث بی دندانی می شود.

مثال : بیماری مراجعه کرده است و یک دندان را از دست داده و با دندان پزشک صحبت می کند و دندان پزشک روش های مختلف جایگزینی دندان را با بیمار در میان می گذارد و نهایتا از دندانپزشک میخواهد که یک پارشیال متحرک و یا بریج ثابت برای او قرار دهد

بعد از قرار بریج ثابت برای بیمار ، مجددا بعد از 3 تا 5 سال بر میگردد زیرا در اکثر مواقع این بریج ها خوب نگهداری نمی شود و باعث پوسیدگی دندان می شود و دندان جلوی آن  که به صورت پایه بوده است از بین می رود و مجددا باید دندان دیگری پایه کنند .

برای همین در کشور هایی مانند آمریکا ، سنگاپور ، استرالیا ، کانادا و انگلیس که تعداد دندانپزشک ها بسیار زیاد است آمار افرادی که بدون دندان هستند به همان نسبت زیاد است.

نظر پنجم این است که پیشرفت های تکنولوژی باعث شده است که مردم بتوانند بیشتر به دندان پزشک مراجعه کنند که یکی از این موارد tell dentestri می باشد یعنی همان مصاحبه ی تلفنی که می توان با بیمار صحبت کرد و الانه 35 ایالت درآمریکا وجود دارد که بیمه های دولتی هزینه دکتر را از این طریق پرداخت  می کنند زیرا مثلا در آمریکا 35 درصد مردم دسترسی به دندانپزشک ندارند ودر مکان ها و شهر های دور افتاده ای هستند و باید با پزشک در تماس باشند .

به طور کلی تکنولوژی در حال پیشرفت می باشد ، مثلا بیمار می تواند به دندانپزشکی مراجعه کند در عرض 1 یا 2 ساعت با دستگاه سرک روکش دندان را برای بیمار آماده کرد یا  از طریق تری  هایی که الان میتوان دنچر و پارشیال ، این هایی که در 4 تا appointment آماده می شود در یک appointment اماده کرد .

تری هایی که خصوصا در استرالیا در موضوع پیوند استخوان در افردی که بیمار سرطان داشته اند و جراحی فک انجام داده اند و نقص بزرگی در فک داشته اند با دستگاه تری استخوان خودشان را از طریق bone stem cell ( سلول های مغز استخوان ) و material ( مواد ) دیگر آن را بایو پرینت می کنند .

برای همین میتوان گفت این ها دارای آینده ی بسیار خوبی هم برای بیمار هم برای پزشکان که بتوانند از این فرصت استفاده کنند و مهارتی داشته باشند که به بیماران سرویس دهند .

آینده ی دندانپزشکی

اما از نظر داخلی میتوان گفت که آینده ی دندانپزشکی در هر کشوری مسئولیتی است که به عهده ی خود دندانپزشک های آن کشور است ، یعنی خود دندانپزشک ها خودشان چقدر اطلاعات وسیعی درباره موضوعات مختلف داشته باشند و چقدر مهارت کلینیکی دارند و چگونه این اطلاعات را در دسترس بیمار قرار می دهند .

آیا پزشکان سمینارهای آموزشی برای بیمارانشان برگزار می کنند که راجع به مسائل مختلف از جمله دنچر ، دست دندان مصنوعی ( کسی که دست دندان مصنوعی دارد دارای کیفیت زندگی پایین تری نسبت به کسی که دست دندان ثابت با ایمپلنت دارد می باشد ) ، پس آینده ی دندانپزشکی در یک کشور بستگی به پزشکان آن کشور دارد اینکه چقدر بخواهند همکاری کنند و چقدر بخواهند این تعلیمات را به بیماران بدهند .

  • نکته ی دیگر این است که تولید کننده های مواد و material دندان پزشکی باید مسئولیت قبول کنند و به پزشکان برای برگزاری سمینارهای آموزشی کمک کنند .

پس این تولید کننده ها می توانند از طریق سمینار های آموزشی، آگهی های تلویزیونی یا شبکه های اجتماعی به پزشکان کمک کنند .

سومین مطلب که باعث می شود Dentestri در هر کشوری بهتر شود ، این است که انجمن دندانپزشکی کشور باید با کارگردان ها و فیلمسازان صحبت کنند که در برنامه ها و فیلم هایشان دندانپزشکی را به گونه ای به تصویر بکشند .و این کار باعث می شود که آگاهی مردم درباره این موضوع ها بیشتر شود .

نکته ی چهارم : آینده ی دندانپزشکی در هر کشوری بستگی به این دارد که دکترها بتوانند با یکدیگر همکاری سالمی داشته باشند تا یک رقابت ناسالم ، که متاسفانه در تمام نقاط دنیا این رقابت ناسالم بین دندانپزشکان وجود دارد، و یکی از دلایل آن می تواند این باشد که در دانشگاه ها زمانی که به دانشجویان دندانپزشک تعلیم می دهند تمام این دانشجویان به شکل تک نفری کار می کنند و به شکل تیمی نیستند و این موضوع باعث می شود که رقابت از همان زمان دانشجویی وجود داشته باشد و در زمینه کار هم ادامه داشته باشد و باعث صدمه خوردن حرفه ی دندان پزشکی و یا حرفه های دیگر شود .

  • نکته ی آخر این است که آینده ی دندانپزشکی به این بستگی دارد که پزشکان چگونه بتوانند با یکدیگر کار کنند و یک ارگانیزیشن ( سازمان ) تشکیل دهند .

در آمریکا این ارگانیزیشن ها ( سازمان ها ) به این شکل است که افرادی که مدیریت بسیار خوبی دارند می توانند گروه های دندان پزشکان را دور یکدیگر جمع کنند و به آن ها کمک کنند که موفق تر و فعال تر در رشته ی کاری خود کار کنند، تا اینکه بخواهند وقت و انرژی خود را صرف کارهای مدیریت کنند.

زیرا مدیریت یک تخصص جداگانه می باشد ، ولی برای یک دندانپزشک مشکل است که هم مریض ببیند و هم بازاریابی کند و هم با تیمی که استخدام کرده است صحبت داشته باشد برای همین اگر پزشکان بتوانند با یکدیگر جمع شوند و یک ارگان تشکیل دهند و همکاری سالمی بین آن ها ایجاد شود بسیار آینده ی خوبی خواهند داشت.

جمع بندی : تیمی کار کردن از همان ابتدای انتخاب رشته ی دندانپزشکی در حین کار و نتیجه ی کار خیلی موثر است ، و موضوع دیگری که وجود دارد که ما همگی یک چرخه هستیم ، تجهیزات دندان پزشکی ، مواد و متریال به روز شده و همه ی موارد دست به  دست هم دهیم تا علم مانند یک سیکل تبادل شود و عملا در این موضوع پیشرفت  داشته باشیم و هیچ قسمتی انحصاری نباشد .

مجری: موضوع دیگری که وجود دارد این است که بزرگترین مشکلی که دندانپزشکی را تهدید می کند و یا عملا مشکلاتی که باعث می شود که یک دندانپزشکی تحت تاثیر قرار بگیرد این مشکلات بیشتر در چه قسمت هایی می باشد ؟

پاسخ : بزرگترین مشکلات یک دندانپزشک هنگام حضور در مطب نداشتن مهارت مدیریت کلینیک تاسیس شده و در صورت عدم مهارت مدیریت توانایی بازاریابی خوبی را ندارد و توانایی جذب بیمار به مطب را ندارد .

پس نمی توانند اعتماد بیمار را جلب کنند و حتی رابطه ی خوبی هم نمی توانند برقرار کنند.

در صورت عدم مدیریت خوب نمی توانند درآمد خوبی هم داشته باشد زیرا در صورت عدم مدیریت خوب فقط سعی برای رقابت درقیمت دارد ، قیمت ها را پایین می آورد که مشتری جذب کند ، در صورتی که کلینیک های حرفه ای با زحمت کشیدن و مدیریت سالم و ارائه سرویس بهتر به بیمار حرفه ای شده اند و همه ی این موارد مهم می باشد .

ممکن است همه ی بیماران به این موضوع پی نبرند و زمانی که مسئله ای برای بیمار پیش آید متوجه شود.

مثلا بیماری در یک مطبی تخفیف زیاد از پزشک بگیرد و ایمپلنت انجام دهد اما اگر این ایمپلنت با اشکالی مواجه شد آیا این پزشکی که تخفیف زیادی داده است می تواند هزینه ی ایمپلنت را مجدد پرداخت کند که آن را درست کنند، یا اینکه یک گروه حرفه ای باشد که مدیریت سالم  دارد و جزییات کار را در نظر می گیرند و اتفاقات در حین و بعد از درمان بیمار در آینده را پیش بینی کنند .

اگر پزشک مدیریت و درآمد خوبی نداشته باشد نمی تواند از پس تکنولوژی ها و وسایل مورد نیاز مطب بر بیاید .

  • به طور کلی اگر مدیریت درست نباشد تمام رشته دندانپزشکی را تهدید می کند.

و عدم مدیریت باعث می شود که پزشک نتواند مطب خود را ارتقا ببخشد ، پزشکان دیگری را دعوت به همکاری کند ، و حتی کارمندهای بهتری نمی تواند جذب کند ، و حتی نمی تواند آن ها را به مدت طولانی نگه دارد .

جمع بندی : عملا زمانی که مدیریت باشد می تواند برنامه ریزی و در آمد خوب  و ارتقای سطح تجهیزات و سطح دانش خود دندانپزشک و سطح دانش پرسنل را داشته باشند و عملا در هر زمینه ای ارتقا پیدا می کنند .

  • پس مدیریت نقش بسیار پر رنگی در این زمینه دارد.

تهدید های دیگری هم در MBA وجود دارد پروفسور مایکل پورتر در آمریکا که تمام این تهدید ها را در 4 عامل جمع آوری کرده است:

اولین عامل : رقابت با پزشکان دیگر ، که باعث می شود به بیمار بیشتر توجه شود و بیمار را راضی تر نگه دارند .

دومین عامل : تعداد پزشکانی که وارد عرصه بازار می شوند .

سومین عامل : این است که اگر پزشک نتواند بیمار را راضی نگه دارد آن بیمار انتخاب های دیگری دارد و به مطب های دیگری مراجعه می کند .

پس اگر سرویسی که توسط دندانپزشک به بیمار داده می شود خوب باشد بیمار مطب را تغییر نمی دهد .

چهارمین عامل : خود مشتری می باشد . برای تخفیف و پایین آوردن هزینه خود بر روی بیزینس تاثیر می گذارد . و شرکت های تامین مواد دندانپزشکی هر ساله سعی می کنند قیمت ها را بالا ببرند و همین موجب می شود بر روی پزشک فشار زیادی وارد شود .

پس اگر پزشکان بتوانند با یکدیگر همکاری داشته باشند خیلی از نیروهای رقابتی را می توانند با یکیدگیر به پایین ترین حد برسانند .یعنی اگر صد تا پزشک با همکاری هم کار کنند پس با هم میتوانند مواد دندانپزشکی را خریداری کنند .

پس میتوان گفت بزرگترین تهدید برای دندانپزشکان عدم مهارت مدیریت می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید