ورم لثه ممکن است در همه جای لثه مشهود باشد یا اینکه در نقطه ای خاص متمرکز شود و ایجاد مشکل کند. التهاب لثه عمدتا به دلیل عدم رعایت بهداشت دهان دندانی اتفاق میافتد. پلاک دندان تجمعی از باکتری های میکروسکوپی است که از مواد غذایی که شما مصرف میکنید تغذیه میکنند.

در مورد لثه های ورم کرده چه باید کرد ؟

لثه های متورم معمولا نشانه ای از مسئله اساسی ماننده بیماری لثه یا عفونت لثه است. بسیاری از داروهای خانگی مؤثر برای لثه های متورم وجود دارد و بهداشت اساسی دهان و دندان ممکن است به جلوگیری از بروز این مشکل کمک کند.

هرکسی که لثه های متورم را تجربه می کند ، باید برای تشخیص و درمان کامل به دندانپزشک مراجعه کند. حائز اهمیت است که اشاره کنیم به این موضوع که موارد بی شماری می تواند منجر به ورم لثه شود. بیشتر آنها مربوط به سلامت دهان و دندان یا عوارض ناشی از بهداشت دهان و دندان است.

در این مقاله دلایل ورم لثه و همچنین برخی از گزینه های درمانی و داروهای خانگی را پوشش می دهیم.

ورم لثه - کلینیک دندانپزشکی مدرن
عفونت لثه – کلینیک دندانپزشکی مدرن

علل

در بخش های زیر برخی از دلایل احتمالی لثه های متورم را بررسی می کنیم:

  1. ذرات غذا در دندان گیر کرده اند
  2. علت تورم لثه ها ممکن است ساده باشد ، مانند گرفتن ذرات غذایی در دندان گیر کرده است.
  3. به عنوان مثال خوردن پاپ کورن میتواند باعث گیر کردن هسته ای ریز در بین دندان ها شود و این به راحتی می تواند باعث تحریک و تورم در منطقه شود.

این علائم دربیشتر اوقات , دوام چندانی ندارند و به محض مسواک زدن و برداشتن ذرات مواد غذایی، از بین می رود.

لثه

التهاب لثه مرحله ای از بیماری لثه است که باعث تورم و سوزش در لثه ها می شود. این یکی از شایع ترین شرایط برای ایجاد تورم لثه است و احتمالاً آنچه که یک دندانپزشک برای اولین بار بررسی می کند ،بررسی وضعیت لثه ها خواهد بود.

افرادی که نمیدانند به این بیماری مبتلا شدند و درد های خفیف و حساسیت های جزئی دارند و بر این باورند که مشکلی وجود ندارد باید به شدت مراقب باشند و حتما به دندانپزشک مراجعه کرده و از سلامت لثه و دندان های خود مطمئن شوند. زیرا درمان این مشکلات از اهمیت بالایی برخوردار است.

  • در صورتی که این التهاب لثه ها بر طرف نشود شاهد عفونت شدید در لثه ها هستیم که بیماری پریودنتال را در پی دارد.

 چند مورد دیگر از علائم معتبر برای اطمینان از این بیماری که ممکن است بیماری پریودنتال را نشان دهد وجود دارد و شامل موارد زیر است:

1_بوی بد دهان

2_حساسیت دندان

3_از دست دادن یک دندان یا چند دندان

4_بوی بسیار بدی که بعد از تمیز کردن ادامه می یابد

5_خونریزی لثه

6_حس درد در هنگام جویدن

7_تحلیل لثه ها

8_لثه های قرمز و دردناک

حاملگی

لثه های متورم ممکن است در هنگام بارداری فرد ایجاد شود ، حتی اگر از سلامت دهانی کاملی برخوردار باشند.

بارداری باعث ایجاد تغییرات چشمگیر و سریع در هورمون ها می شود. این هورمونهای در حال تغییر ممکن است جریان خون به لثه ها را به شدت افزایش داده و باعث شود تا لثه ها متورم تر شوند.

عفونت

عفونت ها ممکن است در دهان رخ دهد و منجر به مشکلاتی مانند تورم در لثه ها شود. به عنوان مثال ، عفونت های مزمن مانند تبخال ممکن است منجر به عوارضی شود که باعث لثه متورم می شود. همچنین برفک دهان که یک عفونت مخمر در دهان است , می تواند باعث علائمی از جمله تورم شود.

عوارض ناشی از دندانهای آلوده مانند آبسه نیز ممکن است منجر به تورم بخصوص در یک ناحیه لثه شود.

علل دیگر

برخی از مشکلات بهداشتی دیگر ممکن است باعث ورم لثه شود ، اگرچه ممکن است این بیماری کمتر دیده شود. سایر علل احتمالی تورم لثه ها عبارتند از:

1_عوارض جانبی برخی از داروها

2_ سوء تغذیه

3_حساسیت به محصولات خوراکی ، مانند مواد موجود در خمیر دندان یا دهانشویه

4_قرار داشتن پروتز ، تاج یا سایر لوازم دندانپزشکی ضعیف در داخل دهان

در هر صورت ، یک دندانپزشک علائم دیگر فرد را مرور کرده و تاریخچه پزشکی خود را با آنها طی می کند تا علت اصلی آن را تعیین کند.

درمان

درمان پزشکی لثه های متورم با مراجعه به دندانپزشک شروع می شود. مراجعه به دندانپزشک برای معاینات منظم و تمیز کردن ممکن است به شناسایی و جلوگیری از مشکلات بهداشت دهان و دندان قبل از ایجاد مشکلات کمک کند.

نوع دارو یا درمانی که دندانپزشک توصیه می کند به علت اصلی ورم لثه ها بستگی دارد.

درمانهای پزشکی برای مشکلات دهان و دندان ممکن است شامل موارد زیر باشد:

1_دهانشویه های دارویی

2_پمادها

3_خمیردندان

پیشگیری

انجام اقدامات لازم برای درمان ورم لثه ها ، بخش اصلی هر درمان دندان پزشکی است.

این اقدامات ممکن است به جلوگیری از تورم یا کاهش علائم کمک کند:

1_مرتباً حداقل دو بار در روز یا بعد از هر وعده غذایی مسواک بزنید

2_استفاده مرتب از نخ دندان

3_از محصولات خوراکی ملایم مانند خمیردندان و دهانشویه استفاده کنید.

4_ از نوشیدنی های قندی خودداری کنید ، زیرا آنها می توانند در ایجاد باکتری در دهان نقش داشته باشند.

5_از مصرف دخانیات ، از جمله سیگار کشیدن یا جویدن آن خودداری کنید.

6_از الکل و دهانشویه های الکلی خودداری کنید ، زیرا ممکن است الکل خشک شود و لثه ها را تحریک کند.

7_از غذاهای تیز مانند چیپس ، دانه و پاپ کورن جلوگیری کنید که ممکن است در دندان گیر کرده و باعث درد شوند.

 نکته: حائز اهمیت است که این نکات فقط مکمل یک تشخیص و درمان مناسب هستند. لثه های متورم یا تحریک شده معمولاً مسئله اساسی را نشان می دهند. نادیده گرفتن این علائم ممکن است در طولانی مدت این مسئله را بدتر کند.

درمان های خانگی

اگرچه حفظ بهداشت دهان و دندان در بسیاری از موارد در برابر مشکلات سلامتی محافظت می کند ،اما هنوز هم ممکن است مواردی بروز کند که با وجود رعایت بهداشت دندان ها دچار ورم لثه شده اند.

اگر علائم دهانی مانند تورم در لثه ها اتفاق بیفتد ، برخی از داروهای خانگی وجود دارند که میتوان با آنها این ورم و درد ناشی از آن را تسکین داد.

در بخش ذیل برخی از این درمان های خانگی را بررسی میکنیم:

1_آب نمک: استفاده از این محلول باکتری های مضر داخل دهان را کاهش داده و باعث کاهش التهاب لثه ها میشود. یک مطالعه در مجله PLOS OneTrusted  خاطرنشان کرده است که شستشوی سلولهای لثه انسان با آب نمک در آزمایشگاه به تحریک بهبود زخم کمک کرده است.

یک آبکشی ساده نمکی با استفاده از حدود 1 قاشق چایخوری نمک در 1 فنجان آب گرم برای هربار شست و شو کافی میباشد. توجه داشته باشید که باید بگذارید نمک حل شود ، سپس، به مدت 30 ثانیه مخلوط را به آرامی در دهان قر قر کنید.

شستشوی روزانه سه بار ممکن است به کاهش تورم موقتی کمک کند.

2_ روغن های مفید : برخی از روغنهای گیاهی نیز ممکن است باعث تقویت سلامت عمومی دهان شوند.

بررسی در مجله Evidence-based DentistryTrusted  خاطرنشان می کند که دهانشویه های حاوی روغنهای گیاهی باعث کاهش پلاک و التهاب در افراد مبتلا به ورم لثه می شوند و به طور موثرتر از برخی دهانشویه های دارویی هستند.

یک مطالعه در مجله اروپایی دندانپزشکی معتبر یادآور شد که در کشت سلولی ، روغنهای اساسی آویشن ، نعناع ، میخک و درخت چای به ویژه در جلوگیری از رشد میکروب هایی که می توانند منجر به مشکلات شایع دهان شوند ، مفید است.

یک مطالعه دیگر ، در مجله تحقیقات بالینی و تشخیصی بالینی ، همچنین نشان داد که دهانشویه حاوی روغن لیموترش پلاک را کاهش می دهد. همچنین سایر علائم تورم لثه را به طور مؤثرتر از دهانشویه دارویی شایع کاهش داده است. با این حال محققان تاکید دارند كه مطالعه بیشتر لازم است.

قبل از استفاده از هرگونه دهانشویه حاوی روغنهای گیاهی برای درمان تورم لثه ، افراد باید مطمئن شوند که این ماده حاوی مواد مضر دیگری مانند الکل نیست. این مواد ممکن است لثه ها را بیشتر تحریک کنند.

3_آلوئه ورا

آلوئه ورا گیاهی رایج است که ممکن است برای التهاب دهان بسیار مفید باشد.  یک بررسی منظم در ژورنال بین المللی بهداشت دندانپزشکی خاطرنشان می کند که تحقیقات حاضر نشان می دهد که ژل آلوئه ورا باعث کاهش التهاب در لثه ها می شود. با این حال ، این مطالعه همچنین نشان می دهد که آلوئه ورا لزوما بهتر از دهانشویه دارویی نیست. این تحقیق به طور قطعی نشان نمی دهد که آلوئه ورا می تواند خود پلاک و تورم لثه را کاهش و معالجه کند. بلکه گفته می شود ، می تواند التهاب همراه با آن را کاهش دهد.

4_زردچوبه

زردچوبه ، ادویه زرد موجود در بسیاری از غذاهای هندی است، و ممکن است به بهبود تورم لثه نیز کمک کند. یک مطالعه در ژورنال ملی جراحی فک و صورت معتبر نشان داد که یک ژل زردچوبه می تواند به طور مؤثر در کنترل پلاک در دهان و کاهش علائم لثه نیز کمک کند. محققان خاطرنشان كردند كه اين احتمالاً به علت ماهيت ضد التهابي آن است.

برخی از شرکت ها ژل زردچوبه یا پودری را برای مسواک زدن دندان پیشنهاد می دهند. استفاده از چنین محصولی بعد از مسواک زدن هر روز ممکن است به کاهش پلاک و تورم لثه ها کمک کند.

5_زاج

از مواد معدنی موجود و طبیعی در بازار است. این ماده دارای خواص ضد عفونت و ضد درد است, که میتواند به از بین رفتن میکروب ها و هم چنین منقبض کردن بافت پوستتان کمک میکند و زمانی که تمام این خواص برای کاهش ورم لثه به کار میرود بسیار چشمگیر است بدلیل اینکه میتواند در از بین بردن درد و و کاهش التهاب موثر باشد.

حال کافی است که زاج را اسیاب کرده تا به پودری نرم تبدیل شود و سپس یک قاشق از این پودر به دست امده را با اب گرم مخلوط کرده و یک خمیر بدست اورید و از آن روزی 2_3 بار برای شست و شو دهان خود استفاده کنید.

6_ روغن خردل

این روغن دارای خواص ضد التهابی و ضد قارچی است. از عناصر تشکیل دهنده این روغن میتوان به گلوکوزینولات اشاره کرد که باعث شده است که این روغن به عنوان عامل ضد باکتریایی شناسایی شود. استفاده از روغن خردل هم چنین انتخاب خوبی برای از بین بردن التهاب و تحریک جریان خون در هنگام ورم لثه میباشد.

7_افزودن مواد مغزی بیشتر به مواد غذایی

استفاده از یک رژیم مغزی و سالم برای داشتن دندان و لثه هایی سالم بسیار موثر است . در یک رژیم غذایی سالم و مطلوب که مناسب باشد برای سلامت دندان ها و لثه ها باید فولیک اسید, ویتامین C و کلسیم وجود داشته باشد. زیرا عدم وجود هر کدام از مواد غذایی مغزی مشکلات لثه ای را در پی خواهد داشت.

چه زمانی به پزشک مراجعه کنید؟

اگرچه داروهای خانگی ممکن است به رفع موقت تورم در لثه ها کمک کند ، اما این یک جایگزین برای تشخیص و درمان از طرف یک متخصص بهداشت نیست.

شرایط اساسی ممکن است منجر به عوارض جدی شود. هرکسی که لثه های متورم را تجربه می کند ، باید برای تشخیص و درمان کامل به دندانپزشک مراجعه کند.

دیدگاهتان را بنویسید