ایمپلنت دندان روشی است که با استفاده از آن ریشه مصنوعی برای دندان ها می سازند این روش برای جایگزین کردن دندان از دست رفته در مقایسه با دندان مصنوعی و بریج دندانی و تاج های مصنوعی یک روش دائمی محسوب می شود.ایمپلنت برای افرادی که از بی دندانی رنج می برند یک روش دائمی برای حل این مشکل می باشد.کاشت ایمپلنت روشی نوین برای رفع مشکل از دست دادن دندان است.

به خاطر دقت در طراحی این قطعات و سایز مناسبی که دارند احساس و کارایی یکسانی با دندان طبیعی دارند. به همین دلیل کاشت دندان به روش ایمپلنت  به سرعت به عنوان یک روش استاندارد و محبوب برای رفع بی دندانی شد.سریع ترین روش برای بهره مندی از این درمان مراجعه به کلینیک دندانپزشکی  مجهز به لابراتور برای ساخت تمامی اجزا این دندان مصنوعی می باشد.

دلیل محبوبیت ایمپلنت ها چیست؟

جنس فیکسچر ها و اباتمنت های ایمپلنت از تیتانیوم می باشد که در کنار دوام بالایی که در برابر تجزیه شدن دارد ، با بافت طبیعی دهان سازگار است.به همین دلیل در بلند مدت پوسیده نمی شود و اتصال محکمی را با بافت استخوان فک تشکیل می دهد.

ادغام فیکسچر با استخوان یک تکیه گاه محکم برای تاج مصنوعی دندان می سازد.این استحکام یعنی دیگر خبری از تکان خوردن و لغزش دندان (که در دندان مصنوعی رایج است) هنگام جویدن غذا و صحبت کردن نیست.

با ایمپلنت هادیگر نیازی به ترمیم دندان های مصنوعی و نگرانی برای خندیدن و صحبت کردن بدون دغدغه وجود ندارد.

قسمت های تشکیل دهنده ایمپلنت دندان

1-فیکسچر

ساختاری شبیه به پیچ دارد که نقش ریشه مصنوعی دندان را دارد این همان قسمتی است که با استخوان فک پیوند می خورد.

2-اباتمنت

بصورت دائمی روی فیکسچر متصل می شود اما توسط دندانپزشک قابل تعویض است.این قسمت تاج یا پروتز دندان را ثابت نگه می دارد و فشاری که هنگام جویدن غذا به تاج وارد می شود توسط این قطعه به فیکسچر و استخوان فک منتقل می شود.

3-تاج مصنوعی

این همان قسمتی است که دیده می شود، این قسمت از مواد زیرکونیا و یا سرامیکی ساخته می شوند و استحکام و ظاهر آنها مانند مینای دندان طبیعی است.

ایمپلنت دندان

موارد استفاده از ایمپلنت دندان

شما  می توانید از ایمپلنت برای جاگزینی یک دندان از دست رفته ، چند دندان از دست رفته و یا کل دندان های یک یا هر دو فک استفاده کنید که به روش آخر ایمپلنت کامل یا فول موث می گویند.در روش ایمپلنت کامل دندان پزشک از 4 یا 6 عدد فیکسچر با ضخامت بیشتر برای هر فک استفاده می کند و سپس تاج های مصنوعی را روی این 4 یا 6 عدد فیکسچر متصل می کند.

4 حقیقت جالب 

1-قدمت استفاده از ایمپلنت ها به سال 600 قبل از میلاد و قوم مایا بازمیگردد که در دهان یک زن از این قوم کشف شده است.

2-تنها روشی است که از تحلیل استخوان فک جلوگیری می کند و به رشد و محکم شدن دوباره استخوان کمک می کند.

3-این روش برای رفع بی دندانی اولین بار در سال 1951 توسط یک گروه از دندانپزشکان امریکایی با موفقیت انجام شد.

4-در سال 1952 یک دانشمند سوئدی به نام Branmark متوجه شد تیتانیوم بصورت طبیعی به استخوان فک جوش می خورد پس از این کشف او تحقیقات خود را از استخوان زانو  به سمت استخوان فک تغییر جهت داد.

مزایا ایمپلنت دندان چیست؟

این روش مزایا زیادی دارد که در ادامه آنها را توضیح می دهیم.

 • بهبود ظاهر : ایمپلنت دندان ظاهری شبیه دندان طبیعی شما دارد و هنگام جویدن غذا حس دندان طبیعی را به شما منتقل می کند و به دلیل ادغام با بافت اسنخوان روشی دائمی محسوب می شوند.
 • صحبت کردن به آسانی: دندان های مصنوعی به خوبی درجای خود ثابت نمی شوند و هنگام صحبت دچار لغزش می شوند و تکان می خورند که منجر به ایجاد لکنت و تلفظ اشتباه کلمه می شوند و این لغزش به مرور زمان بیشتر می شود و دلیل آن تحلیل بافت لثه و استخوان فک است.با ایمپلنت  بدون نگرانی درباره این مسئله می توانید صحبت کنید.
 • راحتی بیشتر: در ایمپلنت ها برخلاف دندان مصنوعی نیازی به خارج کردن دندان ها از دهان و تمیز کردن آن ها و داخل آب قرار دادن آنها برای حداقل 8 ساعت برای جلوگیری از پوسیدن دندان مصنوعی نیست.
 • راحت تر غذا خوردن: لغزش دندان مصنوعی باعث می شود تا جویدن غذا مشکل شد.عملکرد ایمپلنت همانند دندان های طبیعی شما است که کمک می کند غذای دلخواهتان را بدون دغدغه و احساس درد بجوید.
 • افزایش سلامت دهان و دندان: برای انجام ایمپلنت دندان ، بر خلاف بریج دندانی نیازی به تراشیدن و کوچک کردن دندان های سالم نیست و به دندان های سالم برای انجام ایمپلنت آسیبی نمی رسد.رعایت بهداشت دهان به صورت معمول و منظم برای سلامت دندان های طبیعی و ایمپلنت ها کافی است.
 • دوام و طول عمر بالا: ایمپلنت های دندانی درصورت رعایت بهداشت دهان و دندان طول عمر بالایی خواهند داشت و درصورت استفاده از برندهایی که کیفیت بالایی دارند این روش می تواند مدام العمر باشد.
 • راحتی: دندان های مصنوعی متحرک همیشه تکان می خورند و گاهی باعث خجالت می شوند و نگه داشتن آنها درجای خود هنگام صحبت کردن کار سختی است و با ایمپلنت شما این مشکل را نخواهید داشت.
 • افزایش اعتماد به نفس : کاشت دندان با ایمپلنت ، زیبایی دندان و لبخند شما را بازمیگرداند و شما دوباره احساس بهتری خواهید داشت.

سایر خدماتی را که در کلینیک دندانپزشکی ارائه می شوند را می توانید در این صفحه مشاهده  کنید.

ایمپلنت

میزان موفقیت

درصد موفقیت کاشت ایمپلنت به شرایط بیمار بستگی دارد اما عموما میزان این موفقیت بالای 98 درصد می باشد.با نگه داری مناسب این روش یک درمان مادام العمر خواهد بود.

چه کسی مناسب استفاده از ایمپلنت دندان است؟

در اکثر موارد ، افرادی که سلامت لازم برای انجام جراحی کشیدن دندان و جراحی های معمول دهان را دارند می توانند جراحی لازم برای انجام ایمپلنت را انجام دهند.برای اینکار نیاز است بیمار سلامت لثه و تراکم استخوانی کافی در ناحیه فک را برای کاشت فیکسچر داشته باشد.

همچنین باید بهداشت دهان را رعایت کرده و پس از کاشت دندان  به طور منظم توسط دندانپزشک معاینه شوند.

چه کسانی باید در استفاده از این روش احتیاط کنند؟

افرادی که دارای بیماری های مزمن مانند دیابت یا مشکلات قلبی عروقی و یا پوکی استخوان هستند و داروهای خاصی مانند داروهای خود ایمنی بدن استفاده می کنند باید این مشکلات را با دندانپزشک در میان بگذارند.اگر شما قصد استفاده از ایمپلنت ها  را دارید قبل از هر کاری سابقه پزشکی خود را به پزشکتان بگویید.

آیا ایمپلنت دندان درد دارد؟

اکثر کسانی که از ایمپلنت دندان استفاده می کنند می گویند در طی پروسه کاشت ایمپلنت احساس درد نداشته اند و کمی احساس ناحوشایند داشته اند.برای جراحی و کاشت ایمپلنت از بی حسی موضعی استفاده می شود اما درصورت تمایل می توانید از کلینیک دندانپزشکی بخواهید برای شما از بیهوشی هنگام عمل جراحی استفاده کند.تقریبا همه مراجعه کنندگان برای کاشت ایمپلنت ها عنوان کرده اند که درد جراحی ایمپلنت بسیار کمتر از کشیدن دندان می باشد.

بعد از پایان جراحی و در طول 2 روز بعد از انجام جراحی ممکن است یک درد خفیف ، کبودی و کمی خونریزی در محل جراحی داشته باشید که دندان پزشک این درد را با تجویز مسکن مانند تیلنول و مورتین از بین می برد و برای اینکه محل جراحی عفونت نکند آنتی بیوتیک و دهان شویه آنتی باکتریال تجویز می کند.

 

مراقبت از ایمپلنت دندان

ایمپلنت ها نیاز به مراقبت مانند دندان طبیعی دارند و این مراقبت شامل مسواک زدن ، استفاده از نخ دندان و دهان شویه آنتی باکتریال و معاینه چند ماه یکبار توسط دندانپزشک لازم است.

معایب ایمپلنت دندان

کاشت دندان به روش ایمپلنت چالش های خود را دارد که مهمترین آنها عبارت اند از:

 • زمان زیادی برای به نتیجه رسیدن لازم است: در درمان بی دندانی به روش ایمپلنت سنتی تا 6 ماه زمان لازم است تا فیکسچر و استخوان فک پیوند محکمی با هم ایجاد کنند.اما در روش ایمپلنت فوری این کار نهایتا یک هفته زمان می برد تا شما با تاج های مصنوعی که روی فیکسچر نصب شده است از کلینیک خارج شوید.ایمپلنت به روش سنتی برای کسانی که به درمان فوری نیاز داررند مناسب نیست و توصیه ما ایمپلنت یک روزه است.
 • امکان عفونت وجود دارد: اگرچه چنین عوارضی بسیار نادر است و نزدیک به صفر است امکان عفونت لثه پس از کاشت ایمپلنت وجود دارد.در موارد بسیار حاد ممکن است بیماری پریودنتال لثه بوجود آید و باعث آسیب به استخوان فک شود.
 • جراحی های اضافی: در بعضی مراجعه کنندگان لازم است تا یک سری جراحی از جمله پیوند استخوان انجام داد تا استخوان فک استحکام و تراکم کافی را برای کاشت فیکسچر داشته باشد.همچنین اگر سینوس ها نزدیک به استخوان فک بالا باشند نیاز به جراحی سینوس لیفت خواهید داشت.این جراحی ها به معنی افزایش زمان درمان و هزینه می باشند.
 • هزینه درمان: اگر بیمه درمانی شما بخشی از هزینه درمان را پرداخت کند بازهم این روش در مقایسه با بریج دندان و دندان مصنوعی هزینه بیشتری را خواهد داشت.این هزینه ها به اینکه آیا به پروسه های اضافی مانند پیوند استخوان نیاز است یا خیر بستگی دارد.

آیا ایمپلنت روش مناسبی برای رفع بی دندانی است؟

با همه این تفاسیر با توجه به دوامی که ایمپلنت ها دارند و کارایی آنها که بسیار شبیه دندان طبیعی است بهترین گزینه برای جایگزینی دندان از دست رفته می باشند.این روش می تواند تا آخر عمر بی دندانی شما را رفع کند.

جراحی ایمپلنت دندان

جراحی ایمپلنت دندان پروسه ای است که ریه دندان را با فلز تیتانیوم تعویض می کنند.این قطعه تیتانیومی پیچ شکل برای تعویض دندان آسیب دیده یا پوسیده با یک دندان مصنوعی که ظاهر و کارایی بسیار شبیه به دندان طبیعی استفاده می شود.

پروسه جراحی به شرایط استخوان فک شما و روشی که برای کاشت ایمپلنت انتخاب می کنید بستگی دارد.پروسه جراحی برای کاشت این قطعه به روش ایمپلنت سنتی زمان زیادی نسبت به ایمپلنت فوری نیاز دارد.در روش سنتی زمان لازم برای اینکه قطعه تیتانیومی توسط استخوان احاطه شود بین 4 تا 6 ماه است.

ریشه مصنوعی دندان

چرا به جراحی ایمپلنت نیاز است؟

ایمپلنت دندان به این دلیل نیاز است که برای دندان مصنوعی نقش ریشه را ایفا کند و مانند بریج دندان و دندان مصنوعی ، هنگام غذا خوردن و صحبت کردن دچار مشکل نشوید.

چه کسانی می توانند از ایمپلنت دندان استفاده کنند؟

عموما اگر شما دارای شرایط زیر باشید کاشت ایمپلنت برای شما مناسب است:

 • اگر یک یا چند دندان از دست رفته داشته باشید
 • رشد استخوان فک شما کامل شده باشد و در حال رشد نباشد
 • استخوان کافی برای جراحی را داشته باشید و یا برای پیوند استخوان شرایط لازم را داشته باشید.
 • بیماری لثه نداشته باشید و یا قبل از عمل جراحی این مشکل را برطرف کنید.
 • نداشتن بیماری هایی که روی ترمیم استخوان تاثیر منفی بگذارد.
 • نتوانید و یا نخواهید از دندان مصنوعی استفاده کنید.
 • بخواهید در صحبت کردن خود بهبود ببخشید.
 • عجله ای برای رفع بی دندانی نداشته باشید و بتوانید صبر کنید.
 • سیگار و قلیان استفاده نکنند و یا تا حد امکان کم باشد.

اگر دندان شما مشکل ظاهری داشته باشد یعنی فاصله بین دندان زیاد باشد ، بالای دندان ناهموار باشد یا کج باشد این مشکلات با لمینت دندان حل می شوند.

ریسک های جراحی ایمپلنت دندان

جراحی ایمپلنت مانند سایر جراحی های دهان و دندان یک سری ریسک هایی دارد این مشکلات خیلی نادر هستند  ور صورت بروز خیلی سطحی هستند و به راحتی قابل پیشگیری و رفع می باشند.این مشکلات شامل موارد زیر است:

 • عفونت محل جراحی ایمپلنت
 • صدمه جزئی به ریشه و یا بافت دندان های کناری
 • صدمه به اعصاب داخل دهان که می تواند باعث بروز درد در دندان و یا مور مور شدن و بی حسی در دندان های طبیعی ، لثه و یا لب ها شود.
 • ممکن است درصورت نزدیک بودن سینوس ها به فک بالایی انتهای ایمپلنت وارد حفره سینوس شود.

مراحل جراحی ایمپلنت دندان

برای انجام ایمپلنت دندان نیاز است تا وضعیت دهان و دندان شما توسط چند متخصص دندانپزشکی معاینه شود. این معاینات توسط متخصص سلامت دهان ، دندان ، متخصص پریودنتیست،مختصص ساخت پروتز های مصنوعی و متخصص گوش حلق و بینی انجام می شود.از این مطلب می توان فهمید که مراجعه به کلینیک دندانپزشکی برای انجام هرچه بهتر و سریعتر جراحی ایمپلنت و کاشت پروتز دندان لازم است.

 • جارج کردن دندان آسیب دیده
 • جراحی پیوند استخوان درصورت نیاز
 • کاشت فیکسچر در محل انتخاب شده هنگام عکسبرداری و اسکن
 • رشد استخوان و پیوند آن با فیکسچر
 • نصب اباتمنت و پروتز دندان روی فیکسچر

جراجی

معاینات قبل از انجام جراحی

 • معاینات عمومی – عکس برداری X-Ray از دهان و اسکن سه بعدی دهان برای ساخت مدل دیجیتال و یا گچی از دهان شما.
 • بررسی سابقه پزشکی -درباره سابقه پزشکی خود و داروایی که مصرف می کنید با دندانپزشک خود صحبت کنید و این اطلاعات را در اختیار او قرار دهید.اگر مشکلات قلبی و یا ایمپلنت های ارتوپدیک دارید دکتر شما برای جلوگیری از بروز عفونت پس از جراحی مقداری آنتی بیوتیک تجویز می کند.
 • تنظیم برنامه درمانی-با توجه به دندان های از دست رفته،شرایط استخوان فک شما و سابقه پزشکی شما یک برنامه پزشکی برای طی پروسه درمان برنامه ریزی انجام می شود.

برای کنترل درد حین جراحی از بی حسی موضعی ، بی حسی کلی و یا بیهوشی مومی می توان استفاده کرد.برای اینکه بدانبد کدام روش برای شما مناسب است با دکتر خود صحبت کنید.تیم درمانی قبل از جراحی به شما یک رژیم غذایی مناسب با روش بی حسی یا بیهوشی به شما می دهند.

اگر قرار است از بیهوشی و یا بی حس کننده های قوی برای انجام جراحی ایمپلنت دندان استفاده شود بهتر است یک نفر همراه در کلینیک دندانپزشکی حضور داشته باشد.

انجام پروسه به طور کامل چندین ماه زمان نیاز دارد که بیشتر این زمان صرف منتظر شدن برای بهبود و رشد استخوان فک اطراف ایمپلنت کاشته شده می شود.بسته به شرایط بهبودی شما نیاز به انجام پروسه های اضافی می باشد.

چه زمانی به پیوند استخوان ایمپلنت نیاز است؟

اگر استخوان فک شما ضخامت کافی را نداشته باشد و یا نرم و شکننده باشد ، نیاز است شما ابتدا پیوند استخوان را انجام دهید.چراکه هنگام جویدن غذا ، پروتز ها و ایمپلنت فشار زیادی به استخوان فک وارد می کنند و اگر استخوان این فشار وارده توسط ایمپلنت را تحمل نکند ممکن است ایمپلنت نشست کند و یا از جای خود تکان بخورد و درمان با شکست مواجه شود.پیوند استخوان می تواند از بروز این مشکلات برای ایمپلنت دندان جلوگیری کند.

نحوه جراحی کاشت ایمپلنت

حین جراحی کاشت فیکسچر ، متخصص جراحی لثه شما را برش می دهد تا استخوان شما در معرض دید بگیرد و در محلی که از پیش برای کاشت فیکسچر تعیین شده است حفره هایی را ایجاد می کند. از آنجا که این قطعه باید نقش ریشه دندان را ایفا کند ، در عمق استخوان فک کاشته می شود.

در این مرحله هنوز جای دندان از دست رفته شما خالی می ماند و درصورت تمایل از پروتز های موقت می توانید استفاده کنید. این پروتز را می توانید برای نظافت و هنگام خواب از دهان خود خارج کنید.

صبر کردن برای رشد دندان

به محض اینکه کاشت ایمپلنت دندان تمام شد مرحله ادغام استخوان با فیکسچر شروع می شود.این پروسه چند ماه زمان نیاز دارد تا بهترین زیربنا را برای پروتز دندان آماده شود.

نصب اباتمنت

وقتی که پیوند بین فیکسچر و استخوان تمام شد ، نوبت به نصب اباتمنت می رسد که تاج یا پروتز دندان روی آن متصل می شود.

برای نصب اباتمنت مراحل زیر لازم است:

 • برای رویت فیکسچر دندانپزشک ، لثه شما را دوباره شکاف می دهد.
 • اباتمنت روی فیکسچر متصل می شود.
 • لثه دوباره در اطراف اباتمنت بخیه می شود و روی اباتمنت را احاطه نمی کند تا بتوان پروتز را روی آن متصل کرد.
 • اباتمنت پس از نصب

در بعضی موارد اباتمنت هنگام کاشت فیکسچر روی پایه ایمپلنت متصل می شود.این به این معنی است که به ویزیت کمتری برای طی پروسه درمان نیاز است عیبی که این روش دارد اینست که هنگام لبخند زدن و صحبت کردن اباتمنت ها قابل رویت هستند و تا زمان بهبودی و نصب پروتز باید صبر کنید.بعضی افراد به همین دلیل ترجیح می دهند نصب اباتمنت بصورت جداگانه انجام شود.

بعد از نصب اباتمنت دو هفته زمان لازم است تا لثه بهبود یابد و بتوان پروتز را متصل کرد.

انتخاب پروتز دندان مصنوعی

زمانی که پروسه های بالا با موفقیت طی شدند نوبت به نصب پروتز ها می رسد . در این مرحله چند مدل از پروتز هایی که متناسب با فرم دهانی شما هستند توسط دندانپزشک به شما پیشنهاد می شود و پس از انتخاب مدلی که مورد پسند شما باشد نوبت به رنگ پروتز می رسد.

این پروتز ها می توانند ثابت ، متحرک و یا تلفیق هر دو مدل باشند که با تشخیص دندانپزشک و با نظر شما انجام می شود:

پروتز متحرک:

این پروتز ایمپلنت دقیقا مشابه دندان های مصنوعی کامل یک فک ، یک دندان یا چند دندان  می باشد.این پروتز یک دندان مصنوعی سفید رنگ است که در اطراف آن پروتز دیگری با رنگ صورتی و یکسان با لثه قرار دارد.این پروتز متحرک با استفاده از یک قطعه به اباتمنت متصل می شود و محکم در جای خود می ماند و مانند دندان مصنوعی لغزش نخواهد داشت.

پروتز ثابت:

در روش پروتز ها هرکدام جداگانه روی یک اباتمنت متصل می شوند و روی ایمپلنت سوار می شوند.شما برای نظافت پروتز و هنگام خواب نمی توانید آن را خارج کنید.