درخواست مشاوره رایگان لمینت

لمینت دندان چیست و مراقبت های بعد از آن

روکش های دندانی موسوم به لمینت برای اولین بار در سال 1928 اختراع شدند. لمینت دندان عمدتا برای تغيير ظاهردندان های بازيگران و به صورت یک روکش موقتی مورد استفاده قرار می گرفت. با گذشت چندین دهه ، این فرآیند کامل شد و در سال 1982 ، اتصال دائمی این روکش ها به دندان نیز محقق شد. لمینت یا روکش های دندانی در واقع پوسته های چینی فوق العاده نازکی هستند که  ضعف های دندان های شما، مانند: ترک ها ، تغییر رنگ ها ، نامنظم بودن ظاهر و حتی شکاف ها را پوشش می دهند. در ادامه این مقاله از کلینیک دندانپزشکی مدرن به  معرفی کامل روکش های دندانی پرداخته و مزایا ، معایب ، ویژگی ها و نحوه مراقبت و نگهداری از آنها را به طور کامل شرح خواهیم داد. پس تا انتها با ما همراه باشید

سرفصل های که در این مطلب میخوانید:

لمینت دندان چیست؟

روکشی از مواد همرنگ دندان یا مواد سفید رنگ است که برای اصلاح فرم ، شکل ، رنگ و طول دندان‌ها و یا بستن فاصله بین دندان ‌ها و درمان دندان‌های شکسته روی دندان قرار داده می ‌شود. این روزها یکی از رایج ترین درمان های ترمیم زیبایی دندانپزشکی به شمار می رود. برای انجام این نوع ونیر شرایط خاصی نیازاست و باید شرایط فک و لثه مطلوب باشد که این شرایط را دکتر دندانپزشک تشخیص می دهد. اگر بیمار، مشکل فک یا تحلیل لثه داشته باشد برای انجام این درمان مناسب نمی باشد.

پس از اتمام درمان ، شما بدون فشار به دندان های زیرین و دندان های لمینت شده ، به راحتی می توانید غذا میل کنید. دندان لمینت شده از شفافیت فوق العاده ای برخوردار است و شما می توانید با خیالی راحت و بدون آسیب به دندان ها  برای مرتب کردن و تغییر فرم دندان های خود استفاده کنید. امروزه این روش یکی از بهترین درمان های زیبایی می باشد.

انواع لمینت دندان

لمینت سرامیکی 

لمينت سرامیکی دندان از جنس سرامیک یا در زبان عامیانه از جنس چینی می باشد ؛ دارای ظاهری زیبا بوده و ثبات رنگ بیشتری دارد و نسبت به لمینت های کامپوزیتی از مقاومت بالاتری برخوردار است. این نوع روکش ها پس از قالب گیری در لابراتوار ساخته می شوند. هزینه با این روش در مقایسه با کامپوزیتی بالاتر است.

لمینت دندان آماده شده در لابراتوار
لمینت دندان آماده شده در لابراتوار

لمینت کامپوزیتی  

در لمینت كامپوزيتی ، نسبت به لمینت سرامیکی تراش کمتری به دندان داده می شود وحتی در مواردی که شرایط دندانی ایده آل باشد ، این فرآیند بدون تراش دندان انجام می شود. میزان براق تر شدن سطح دندان و عبور نور از دندان در این نوع به مراتب بیشتر از سرامیکی است. این نوع ، تنوع رنگ بیشتری داشته ، همچنین قیمت آن در قیاس با سرامیکی ارزان تر است.

لمینت دندان برای چه افرادی مناسب نیست ؟

 1. افرادی که در خواب یا بیداری دندان قروچه مداوم دارند.
 2. افرادی که دارای پوسیدگی های وسیع روی دندانهایشان هستند.
 3. افرادی که ساییدگی مینا دندان دارند و بافت مینا دندان آنها کافی نیست.
 4. افرادی که مشکلات فک یا تحلیل لثه دارند.

چه افرادی باید دندان هایشان را لمینت کنند؟

 1. افرادی که دندان هایشان تغییر رنگ داده است یا دچار لکه های دندانی هستند.
 2. افرادی که دندان های شکسته یا نامنظم دارند.
 3. افرادی که دارای فاصله بین دندانی هستند.
 4. افرادی که به دنبال لبخندی زیباترهستند!
لمینت دندان شکسته
دندان شکسته

مراحل آماده سازی لمینت دندان

 1. مشاوره و معاینه دندان ها توسط پزشک
 2. آماده سازی دندان ها با تراشیدن چند دهم میلیمتر از روی آن
 3. قالب گیری از دندان های هر دوفک
 4. آماده سازی لمینت مناسب در لابراتوار بر اساس قالب گرفته شده از دندان ها
 5. چسباندن لمینت تهیه شده بر روی دندان ها
چسباندن لمینت دندان
چسباندن لمینت دندان

مزایای انجام لمینت

 1. ظاهری شبیه به دندان طبیعی ایجاد می کند.
 2. بافت لثه به خوبی قادر به تحمل آن است.
 3. روکش های سرامیکی لمینت در برابر لکه و تغییر رنگ بسیارمقاوم هستند.
 4. رنگ  دندان را می توان طوری انتخاب کرد که دندان های تیره تر را سفیدتر اما کاملا طبیعی نشان دهد.
 5. ایمنی دندان در برابر تغییر شکل و رنگ را بالا می برد.
 6. لبخندی زیبا و دندان هایی براق و در خشان به شما هدیه می دهد!

 

عوارض لمنیت  دندان 

 1) حساسیت دندان 

راه حل:درمان لمینت هم مانند بقیه درمان های ترمیم دندان ممکن است با حساسیت گرما و سرما روبروباشد. اما نگران نباشید ، چرا که این حساسیت بعد از مدت زمان کوتاهی از بین می رود

2) شکستگی دندان

راه حل: یکی از عواملی که طول عمر دندان لمینت شده را بالا می برد نخوردن غذاهای سفت و گاز زدن های محکم می باشد. البته اگر به علت های مختلف با پریدگی و شکستگی همراه شود به هیچ وجه نگران نباشید. زیرا می توان آن را با لمینت های سرامیکی و یا کامپوزیتی ترمیم و یا اصلاح نمود.

3) غیرقابل بازگشت بودن دندان

راه حل: به علت تراشیدن قسمتی از روی دندان ، امکان برگشت به حالت اولیه یا به عبارتی برداشتن لمینت ممکن نیست. پس سعی کنید قبل از شروع درمان دندان های خود با پزشک خود مشاوره دقیقی داشته باشید.

4) تغییر رنگ دندان

راه حل: خوردن نوشیدنی ها و غذاهای رنگ دار ، همچنین کشیدن قلیان و سیگار و خوردن بیش از اندازه چای و قهوه ، به مرور زمان ممکن است باعث ایجاد تغییر رنگ در دندان های لمینت شده شما گردد. شما با کاهش خوردن این مواد رنگی می توانید از تغییر رنگ آن پیشگیری کرده و دندان هایی سالم و براق داشته باشید.

طول عمر دندان های لمینت شده چقدر است؟

لمینت دندان  هم همانند تمام جراحی‌ های زیبایی ، یک درمان دائمی است و اینطور نیست که بگوییم  10 سال یا 15 سال طول عمر دارند. اما چیزی که مسلم است ، این است که لمینت و کامپوزیت هم نیاز به مراقبت دارند و با اعمال فشار مضاعف بر روی دندان‌ها ممکن است  دچار شکستگی ‌شوند ، که البته این ایرادات قابل ترمیم هستند.

طول عمر چنین دندان هایی شدیدا به رعایت بهداشت دهانی بستگی دارد. درعین حال که لمینت‌های چینی تقریبا تغییر رنگ نمی‌ دهند ، اما در کامپوزیت ممکن است تغییر رنگ رخ دهد ، که  با یک ترمیم ساده به حالت اولیه بازمی ‌گردد. ضمن اینکه خود لمینت یا کامپوزیت  به هیچ وجه باعث پوسیدگی دندان نمی ‌شود ، مگر آن که  پوسیدگی زیر دندان و یا مشکل گیرغذایی وجود داشته باشد یا اینکه مشکلی در رعایت بهداشت دهانی  وجود داشته باشد.

توجه داشته باشید که اگرتمامی موارد مربوط به مراقبت و نگهداری دندان های لمینت شده به نحوه احسن رعایت شود قطعا طول عمر این دندان ها بیشتر از میانگین تعیین شده نیز خواهد بود. پس در مراقبت و نگهداری از دندان ها و رعایت مناسب بهداشت دهانی خود کوشا باشید.

برای مراقبت و نگهداری از دندان های لمینت شده باید چه کرد؟

 1. مسواک زدن روزانه و منظم را فراموش نکنید.
 2. از خمیر دندانی حاوی فلوراید و ضد ساییدگی دندان استفاده کنید.
 3. ازمسواکی با پرزهای نرم استفاده کنید.
 4. بعد از وعده های غذایی حتما از نخ دندان استفاده کنید.
 5. ازمصرف مقادیر زیاد چای و قهوه پرهیز کنید.
 6. از دندان قروچه های ارادی وعصبی بپرهیزید.
 7. از گاز زدن خوراکی های سفت مانند برخی میوه ها ، آجیل و ته دیگ بپرهیزید.
 8. ازمصرف بی رویه دخانیات و سیگار پرهیز کنید.
 9. اگر مدتی بعد از آن ، تمایل به جرم گیری دارید ، این کار باید برای شما باید با احتیاط کامل انجام شود.
 10. هر 6 ماه یکبار برای چکاپ وضعیت دندان های خود به پزشک مراجعه نمایید.

رعایت بهداشت دهانی مناسب

انتخاب مسواک مناسب 

برای مسواک زدن خود سعی کنید از مسواکی استفاده کنید که پرزهای آن قابلیت ارتجاعی داشته و خشک و زبر نباشد. نرم بودن پرزهای مسواک نیز نکته بسیار مهمی است که در انتخاب مسواک باید به آن توجه کنید. سعی کنید با صبر و حوصله و به آرامی دندان های لمینت شده خود را با حرکات چرخشی و دایره ای تمیز کنید.

انتخاب خمیردندان مناسب   

سعی کنید ازخمیر دندان های فلوراید دار که خاصیت ضد ساییدگی دندان را دارند استفاده کنید. خمیر دندان های گیاهی بهترین گزینه برای این دندان ها است. همچنین از مصرف بیش ازاندازه خمیردندان درهر مرحله ازمسواک زدن اجتناب کنید ، چرا که حجم بالای فلوراید باعث آسیب به دندان ها می شود. در استفاده از خمیر دندان اعتدال را رعایت کنید.

انتخاب نخ دندان مناسب   

سعی کنید از نخ دندانی استفاده کنید که جنس آن ازنایلون مقاوم ومستحکم باشد تا اجازه مانور بیشتری به شما برا نظافت دندان هایتان بدهد. سعی کنید فرآیند نخ زدن دندان هارا به آرامی و با حوصله انجام دهید. پس از فرآیند نخ زدن ، طبق اصول بالا با مسواک و خمیردندان مناسب ، دندان های خود را شسته و مسواک کنید