لابراتوار دیجیتال

کلینیک دندانپزشکی مدرن لابراتوار دیجیتال

لابراتوار دیجیتال

ارسال شده توسط dentalcenter

لابراتوار دیجیتال

لابراتوار دیجیتال

در سالیان اخیر، پیدایش و رشد تکنولوژی های پیشرفته باعث شده است که بسیاری از زمینه های علمی، صنعتی و خدماتی به کلی متحول شوند. دانشمندان پیش بینی کرده اند که بسیاری از شغل های فعلی در آینده ای نزدیک براثر پیشرفت تکنولوژی از بین خواهند رفت. متخصصین علوم مختلف باید خود را با تکنولوژی های پیشرفته سازگار نمایند تا بتوانند پاسخگوی نیازهای جدید بشریت باشند.

تحول تکنولوژی دیجیتال و استفاده از کامپیوتر در طراحی و ساخت (CAD/CAM) فرصت های بی نظیری در اختیار دندانپزشکان قرار داده است تا فرآیند درمان بیمار دقیقتر و کوتاهتر انجام گیرد. دندانپزشکی دیجیتال فرآیندی است که در آن با استفاده از نرم افزارهای کامپیوتری، شرایط استخوان، لثه، موقعیت عصب ها و سایر اجزای فک به صورت کاملا مشخص شبیه سازی می شود. با داشتن این اطلاعات می توان فرآیند درمان بیمار را درون کامپیوتر طراحی کرد تا به حالت بهینه درمان دست یافت. بدین ترتیب فرآیند درمان طبق روندی از قبل تست شده و با بالاترین دقت طراحی و در اختیار دندانپزشکان قرار داده می شود. از طرفی دیگر ساخت پروتزهای دندانی و تجهیزات جانبی نیز با استفاده از تجهیزات پیشرفته انجام می گیرد و طراحی ها مستقیما به ماشین آلات ارسال می شوند تا فرآیند تولید نیز به صورت اتوماسیون انجام پذیرد. در تصویر زیر شماتیک کلی فرآیند دندانپزشکی با کمک تکنولوژی دیجیتال آورده شده است که هریک از مراحل در ادامه توضیح داده خواهد شد.

لابراتوار دیجیتال

جمع آوری داده

در ابتدا با استفاده از اسکنر داخل دهانی تصویری سه بعدی از دهان بیمار گرفته می شود تا تمامی ویژگی های فیزیکی دهان بیمار با جزییات به صورت یک فایل سه بعدی قابل نمایش در کامپیوتر در اختیار قرار گیرد. توجه شود که ممکن است در مطب دندانپزشک اسکنر داخل دهانی موجود نباشد که در این حالت کست دهان بیمار برای لابراتوار ارسال میگردد تا با استفاده از اسکنر دستکتاپ تصویر سه بعدی دهان بیمار گرفته شود. از آنجا که تمامی مراحل بعدی کار به دقت این مرحله بستگی دارد، لذا در تصویر نهایی باید آناتومی دقیق اجزا دهان، ارتباط بین فک ها و … کاملا مشخص باشد.

لابراتوار دیجیتال
اسکنر داخل دهانی
لابراتوار دیجیتال
اسکنر رومیزی

طراحی به کمک کامپیوتر(CAD)

فایل اسکن شده در اختیار طراحان قرار می گیرد تا با ادغام آن با تصاویرCBCT، یک مدل کامل آناتومیک از فک بیمار ایجاد شود. در این بخش کارکرد نرم افزارهای طراحی و مهارت طراحان از اهمیت بالایی برخوردار هستند. طراحان با توجه به ویژگی های فک هر بیمار، تمامی قطعات پروتزی مورد نیاز دندانپزشک را طراحی کنند و به بخش تولید لابراتوار ارسال می نمایند.

ساخت به کمک کامپیوتر(CAM) و ماشینکاری

در بخش بعدی، فایل طراحی با استفاده از نرم افزارهای CAM به کدهای برنامه نویسی قابل فهم برای ماشین آلات تولیدی تبدیل می شود. بدین ترتیب هریک از اجزای پروتزی با استفاده از تجهیزات پیشرفته مانند پرینترهای سه بعدی، دستگاه های فرز چند محوره و … قطعات با دقت بالا و طبق طراحی انجام گرفته، ساخته می شوند.

پرداخت نهایی

جهت حصول اطمینان از کیفیت محصول نهایی، لازم است که متخصصان لابراتوار که کاملا به اصول دندانسازی آشنا هستند، پرداخت نهایی را انجام دهند. پرداخت نهایی شامل رفع براده های باقی مانده، ساپورت های پرینتر سه بعدی، تمیزکاری و بررسی آناتومی پروتزهای دندانی می باشد. میزان پرداخت نهایی به دقت طراحی، محاسبات کامپیوتر برای ساخت محصول و کیفیت ماشین آلات بستگی دارد.

استحکام دهی

بعضی از پروتزهای دندانی لازم است برای رسیدن به حداکثر استحکام، درون کوره تا دمای مشخصی حرارت داده شوند. این عملیات برای جوانه زنی کریستال ها در پروتزهایی از جنس شیشه-سرامیک انجام می گیرد. اگرچه بسیاری از موادی که در دندانپزشکی دیجیتال استفاده می شوند نیازی به این مرحله ندارند. همانطور که مشخص است لابراتوارهای دیجیتال دندانسازی در مسیر دیجیتالی شدن فرآیند دندانپزشکی نقش مهمی ایفا می کنند. بهره گیری از کارشناسان مجرب در بخش های طراحی و تولید و همچنین تضمین کیفیت محصول نهایی از طرف لابراتوارهای دیجیتال، می تواند تا حد زیادی از دغدغه های دندانپزشکان بکاهد و در نهایت بتوان از عملکرد مناسب پروتزهای دندانی اطمینان حاصل کرد.

اینلی
اینلی و آنلی نمونه ایی از خدمات مربوط به لابراتوار دیجیتال می باشد
  • اینلی و آنلی نمونه ایی از خدمات مربوط به لابراتوار دیجیتال می باشد

  • آوریل 8, 2023