مشکلات نشست اباتمنت در کاشت ایمپلنت

کلینیک دندانپزشکی مدرن ایمپلنت, دندانپزشکی عمومی مشکلات نشست اباتمنت در کاشت ایمپلنت
نشست اباتمنت و آنالوگ

ایمپلنت دندانپزشکی عمومی

مشکلات نشست اباتمنت در کاشت ایمپلنت

ارسال شده توسط dentalcenter

در مقاله های دیگر سایت کلینیک دندانپزشکی مدرن درباره اینکه اباتمنت چیست و چه کاری انجام می دهد صحبت کردیم. در این مقاله به نشست اباتمنت در دهان هنگام کاشت ایمپلنت و آنالوگ خواهیم پرداخت.

نشست اباتمنت

نشست اباتمنت موضوع بسیار مهمی است زیرا اگر اباتمنت به درستی در دهان فرد نشیند ( به درستی در جای خود قرار نگیرد) عواقب بدی دارد و حتی ممکن است شکست درمان ایمپلنت اتفاق بی افتد. در ابتدا از دهان بیمار یک PA گرفته می شود تا با استفاده از این عکس به صورت دقیق بتوان دید که اباتمنت در دهان فرد به درستی نشسته است یا خیر.

نشست اباتمنت درست-کلینیک دندان پزشکی مدرن
نشست اباتمنت درست-کلینیک دندان پزشکی مدرن

همانطور که در عکس بالا می بینید بین اباتمنت و فیکسچر فاصله ای ایجاد نشده که نشان دهنده این است که اباتمنت در جای درست خود نشسته است و مشکلی ندارد.

نشست اباتمنت به صورت نادرست-کلینیک دندان پزشکی مدرن
نشست اباتمنت به صورت نادرست-کلینیک دندان پزشکی مدرن

اما در عکس دوم دیده می شود یا فاصله ای هرچند جزئی بین اباتمنت و فیکسچر ایجاد شده است که نشان دهنده این است که اباتمنت به درستی در جای خود نشسته است. و پزشک باید اباتمنت را در جای درست خود قرار دهد.

گاهی اوقات هنگامی که پزشک اباتمنت را داخل دهان بیمار می بندد متوجه می شود که به درستی بسته نمی شود. وقتی این اتفاق می افتد، مشکل این است که آنالوگ در هنگام قالبگیری جای خود چرخیده است و اشتباه بسته شده است.

آنالوگ-کلینیک دندان پزشکی مدرن
آنالوگ-کلینیک دندان پزشکی مدرن

آنالوگ چیست

به دلیل اینکه ما به فیکسچر داخل دهان بیمار دسترسی نداریم سمپلی از آن ساخته می شود به اسم آنالوگ که دقیقا مانند همان فیکسچر در هان سایز است. و در زمانی که قالب اولیه ساخته می شود، آنالوگ به عنوان سمپل فیکسچر بر روی قالب بسته می شود. در این مرحله باید دقت شود که آنالوگ را با زور و فشار نباید به قالب چسباند.

آنالوگ در قالب-کلینیک دندان پزشکی مدرن
آنالوگ در قالب-کلینیک دندان پزشکی مدرن

مشکل دیگری که در درست ننشستن اباتمنت در دهان بیمار می تواند وجود داشته باشد این است که در قسمت هگز اباتمنت مشکلی وجود داشته باشد. این قسمت نباید برش خورده باشد و همچنین نباید تو رفتگی داشته باشد.

هگز اباتمنت-کلینیک دندان پزشکی مدرن
هگز اباتمنت-کلینیک دندان پزشکی مدرن

مشکل بعدی که می تواند در این زمینه ایجاد شود لثه بیمار است. در این صورت لثه اجازه نمی دهد که اباتمنت به درستی در جای خود قرار گیرد. در واقع در این صورت لثه مانع نشست اباتمنت می شود. در این صورت ابتدا لثه فرد بی حس می شود، سپس یک هلینگ درشت تر در جای مورد نظر بسته می شود.

گاهی اوقات همه موارد بالا درست هستند و مشکلی ندارند اما باز هم دیده می شود که پیچ اباتمنت به درستی در جای خود نمی نشیند، در این صورت پیچ اباتمنت کوتاه است و به فیکسچر نمی رسد پس نمی تواند به آن پیچ شود. در این صورت یک پیچ بلند تر انتخاب می شود و به داخل فیکسچر پیچ می شود.

اباتمنت-کلینیک دندان پزشکی مدرن
اباتمنت-کلینیک دندان پزشکی مدرن

نوشته شده توسط dentalcenter

http://clinicmodern.com

4 دیدگاه برای“مشکلات نشست اباتمنت در کاشت ایمپلنت

  1. این کلینیک خیلی تعریف میکنن کسایی که رفتن لطفا توضیح بدن کارشون خوبه یا نه ؟

    1. سلام شما میتونید محیط کلینیک به صورت مجازی از قسمت منو انتخاب کرده و دیدن فرمایید یا برای اطلاعات بیشتر به کلینیک ما سر بزنید ما همیشه سعی در بهترین بودن دازیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *