کورت پریودنتال

کورت پریودنتال

تازه های دندانپزشکی

کورت پریودنتال

ارسال شده توسط dentalcenter

کورت پریودنتال نوعی ابزار دستی است که در دندانپزشکی و بهداشت دهان و دندان به منظور مقیاس گذاری و اندازه گیری و انجام پروسه های مربوط به ریشه و هم چنین جرم گیری مورد استفاده قرار می گیرد. کورت پریودنتال یک ابزار درمانی محسوب می شود و به دو دسته اصلی طبقه بندی می شود: کورت های یونیورسال و کورت های گریسی. کورت های پریودنتال دارای یک صورت ، یک یا دو لبه برش و یک پشت گرد هستند. آنها به طور معمول ابزار انتخابی برای حذف پلاک زیر لثه ای هستند. کورت های جهانی و گریسی به طور معمول در دوره بدون نیاز به جراحی پریودنتال به منظور مراقبت از بهداشت دندان بیمار استفاده می شود. هدف از درمان پریودنتال بدون جراحی از بین بردن التهاب و بازگرداندن پریودنتیم بیمار به سلامت است. یكی از راههای دستیابی به این هدف ، كاهش چلنج های باكتریایی برای بیمار است. برای کنترل سطح باکتری ها در دهان ، آموزش بهداشت دهان و دندان در اختیار بیمار قرار می گیرد تا  پلاک را کنترل کند. یکی از مؤلفه های مهم حذف و مدیریت سطح باکتری ها در دهان ، استفاده از ابزار دستی مانند کورت های گریسی و کورت های جهانی است که باعث حذف رسوب های زیر لثه ای می شوند که سطح دندان را به طور فوق العاده و زیر جلدی آلوده می کنند.این امر برای درمان پریودنتال بدون جراحی بسیار حیاتی است ، زیرا مقیاس بندی و برنامه ریزی ریشه ، بیوفیلم های باکتریایی موجود در دهان را که با التهاب همراه هستند ، کاهش می دهد. یک مطالعه تحقیقاتی نشان می دهد که دبریدمان ریشه پریودنتال یک عامل کلیدی است که در موفقیت دستیابی به چسبندگی پریودنتال بر روی سطوح ریشه قبلاً آلوده تأثیر می گذارد.

کورت یونیورسال

نحوه ی استفاده و عملکرد

کوروت جهانی ابزاری دو طرفه است که برای مقیاس گذاری پریودنتال ، دبریدمان محاسبات و برنامه ریزی ریشه مورد استفاده قرار می گیرد. هدف کورت جهانی از بین بردن رسوبات دندانی کوچک یا متوسط است و می توان از آن به صورت فوق العاده و زیرگروه استفاده کرد. کورت های جهانی بسیار متنوعیوجود دارد زیرا که می توان در تمام سطوح دندان از این کورت استفاده کرد.

ویژگی های طراحی

کورت جهانی دو طرفه است و یک جفت ایینه ی هماهنگ در انتهایش نیز دارد. انتهای کار دارای یک پشت گرد و یک پنجه گرد با مقطع نیم دایره ای است. این نوع طراحی این اجازه را می دهد تا از این سازه هم در زیر و هم بالاتر از حاشیه لثه استفاده شود. صورت و قسمت جلویی این ابزار در زاویه 90 درجه نسبت به ساق پایین قرار دارد و شامل دو لبه برش در هر طرف انتهای کار است که با یکدیگر هم سطح هستند. بسته به نوع کورت جهانی ، طول ساقه ، طراحی و اندازه تیغه و یا حتی کاربرد آن ممکن است متفاوت باشد. اما هم چنان و به علاوه ی این گفته ، کورت های یونیورسال هنوز هم می توانند در کل قسمت های دهان به کار گرفته شون

انواع کورت یونیورسال

کورت های یونیورسال مختلف زیادی وجود دارد که در طراحی تفاوت مقدار کمی با یکدیگر دارند. این اختلافات ممکن است بر نحوه استفاده از ابزار در دهان تأثیر بگذارد. به عنوان مثال کورت های Columbia 13/14 ، Barnhardt 5/6 و Youngt Good 7/8 دارای یک ساقه کوتاه تر با انعطاف پذیری سفت و سخت و منظم هستند.توصیه می شود از این ابزارها برای مقیاس گذاری و برنامه ریزی ریشه در تمام نواحی دهان استفاده شود. سازهای  Columbia 4R /4L ، Columbia 2R / 2L و Barnhardt 1/2 دارای شاخه های پایین تری با انعطاف پذیری سفت و سخت و معمولی هستند. نشانه و علامت توصیه شده برای استفاده از این ابزارها روی سطح دندان عقبی است که دارای عمق کانال متوسط تا عمیق است. این ابزار همچنین ممکن است برای دندانهای قدامی که عمق کانال بیشتری دارند یا رکود دارند مفید باشد. سرانجام ، لومه لیندا 10/11 و R 144 Queen of Hearts دارای میله و بدنه های پایین تری با طرح های تیغه ای هستند که بهترین گزینه برای کار در امتداد زاویه های خط سطح دندان به حساب می آیند.

تکنیک

قبل از درگیر شدن در مقیاس گذاری و برنامه ریزی ریشه، باید موقعیت مناسب بیمار و عملگر و پزشک به درستی تنظیم شود و برای روشنایی بهینه منطقه مورد نظر ، باید نورپردازی و جمع بندی کافی انجام شود. پزشک باید هنگام کار با دستگاه از قلم مخصوصتنظیم و اصلاح شده استفاده کند. فشار را باید با انگشت اشاره و انگشت شست بر روی دسته ابزار اعمال کرد به طوری که ابزار را با انگشت فشرده روی سطح دندان فشار داد. انگشت سوم سازه باید با سطح تاج یا ریشه سازگار باشد. پایان کار باید در زاویه 70-80 درجه از سطح دندان باشد و قسمت تحتانی و پایینی میله باید کمی به سمت سطح دندان کج شود تا به زاویه صحیح برسد.نوع ضربه و حرکت مورد استفاده بسته به سطح دندان موردنظر ممکن است متفاوت باشد. حرکت ها و ضربه های عمودی در نواحی قدامی دهان و روی سطوح دیستال و مزالی دندان های خلفی استفاده می شوند ، در حالی كه از حرکت های مورب بر روی سطوح صورت و زبانه دندانهای خلفی استفاده می شود. هنگام کار بر روی زاویه ی خطوط دندان های خلفی و خط میانی سطح صورت یا زبانه دندان های قدامی ، از ضربه های افقی استفاده می شود. تعداد ضربه ها باید محدود به مناطقی باشد که جرم ها در آن حضور داشته باشد تا استرس عضلات دست را به حداقل برساند.

گریسی کورت ها

نحوه ی استفاده و عملکرد

کورت های گریسی نوعی از کورتهای پریودنتال مخصوص ناحیه ای هستند که از فولاد ضد زنگ ساخته شده و برای از بین بردن جرم زیاد و زیرسطحی استفاده می شوند. در کنار کورت های یونیورسال ، کورت گریسی یکی از اصلی ترین ابزارهای مورد استفاده برای مقیاس گذاری و برنامه ریزی ریشه است. کورت های گریسی مخصوصاً برای از بین بردن جرم های زیرسطحی هستند زیرا طراحی این وسیله امکان سازگاری بهتر با آناتومی ریشه ها را فراهم می کند.

ویژگی های طراحی

این کورت ها به دلیل طراحی صورت دستگاه و رابطه اش با پایان هی میله ی بدنه هرکدام در محدوده و منطقه ای خاص به کار گزفته می شوند. از آنجا که صورت در زاویه 70 درجه از شاخه ترمینال قرار دارد ، یکی از لبه های برش پایین تر از دیگری است و این همان لبه برش است که در هنگام دبریدمان پریودنتال استفاده می شود. همانند کورت یونیورسال ، گریسی کورت نیز دارای یک قسمت پشت و پنجه گرد با مقطع نیم دایره ای است که از آسیب دیدن بافت لثه جلوگیری می کند.

انواع

انواع مختلفی از کورت های گریسی وجود دارد که برای دسترسی به سطوح مختلف دندان ها در نواحی مختلف دهان طراحی شده است. علاوه بر کورت های سنتی گریسی ، طرح های اصلاح شده ای با دسته ای طولانی یا کارهای کوچک نیز وجود دارد. کورت های اصلاح شده با میله ای طولانی دارای یک شاخه ترمینال 3 میلی متر طولانی تر هستند و برای دبریدمان سطح ریشه در کانال های عمیق تر از 4 میلی متر استفاده می شوند.

نمونه ای از این موارد کورت های پس از پنج خوانده می شوند. کورت هایی که دارای انتهای کار مینیاتوری و میکرو مینیاتوری هستند ، برای کانال های باریک و عمیق و زاویه های خط استفاده می شوند. نمونه ای از این موارد کورت های Mini-Five و Micro-Mini Five هستند که این ابزار ها نیز دارای یک شاخه ترمینال 3 میلی متر طولانی تر از طول یک کرت گریسی معمولیو تیغه نیمی از آن هستند. انتهای کار میکرو مینیاتوری سفت تر و 20٪ نازک تر از کورت مینیاتوری است و به آنها امکان دسترسی به کانال های محکم و بدون آسیب بافتی را می دهد. انواع کورت های گریسی و مناطق مورد استفاده ی ان ها در دهان در جدول نشان داده شده است.

جدول 1. انواع گریسی کورت ها و منطقه ای که مورد استفاده قرار میگیرند.

گریسی کورت ها سطح دندانها و سطح دهان
1 و 2 تمام سطوح دندان: قدامی
3 و 4 تمام سطوح دندان: قدامی
5 و 6 تمام سطوح دندان: قدامی وقبل آسیا ها

سطح صورت ، زبانی ، ماسالی: دندان های اسیا

7 و 8 تمام سطوح دندان: قدامی
9 و 10 تمام سطوح دندان: قدامی وقبل آسیا ها

سطح صورت وزبان: دندان های عقبی

11 و 12 سطوح دیستال: قدامی

سطوح صورت وزبان: خلفی

13 و 14 سطوح دیستال: قدامی
15 و 16 سطوح صورت و زبانی: خلفی
17 و 18 سطوح دیستال: عقبی

 

تکنیک

همانند کورت یونیورسال، کورت گریسی نیز با استفاده از انگشت اشاره برای حمایت و هم چنین قلم دستی اصلاح شده و دقیق استفاده می شود. در این ابزار نیز شاخه و انگشت سوم با سطح تاج یا ریشه سازگار و هم تراز است. درهنگام استفاده از کورت گریسی، پایانه ی میله باید موازی با سطح دندانی باشد که روی آن کار می شود. این امر برای اطمینان از اینکه لبه برش در زاویه صحیح قرار دارد صورت می گیرد. برای انتخاب صحیح انتهای کار یک گریسی کورت قدامی، صورت دستگاه باید به سمت دندان خم شود. انتخاب انتهای مناسب بسیار مهم است، زیرا در صورت انتخاب انتهای اشتباه ممکن است آسیب بافتی رخ دهد.  برای انتخاب پایان کار صحیح یک کورت گریسی خلفی، شاخه ترمینال باید موازی با سطح مورد نظر باشد و شاخه عملکردی تا بالا و بالای دندان به جا یپایین و اطراف دندان پیش رود.

مزایا و محدودیت های کورت های پریودنتال

یكی از مهمترین مزایای كورتهای پریودنتال این است كه در مقایسه با اسكلرهای داسی ، ظریف تر هستند و دارای نقاط تیز یا گوشه هایی این چنین غیر از لبه های برش روی تیغ نیستند. این بدان معنی است که بر خلاف اسکیلرهای داسی ، کورت ها می توانند در اطراف سطح دندان تطبیق داده شوند و می توانند دسترسی به کانال های عمیق و دارای حداقل آسیب بافت نرم را فراهم کنند. علاوه بر این ، گریسی کورت  ایده آل ترین ابزاری است که می تواند بهترین انطباق با آناتومی ریشه را داشته باشد و به همین منظور برای مقیاس بندی زیر مایه و برنامه ریزی ریشه مورد استفاده قرار می گیرد. در حالی که کورتهای پریودنتال عمدتاً برای برداشتن جرم های زیرسطحی و برنامه ریزی ریشه هستند ، از اسکالرهای داسی در درجه اول برای برداشتن جرم های فوقانی استفاده می شود. به دلیل طراحی مقطع مثلثی انتهای کار ، اسکیلر های نوک دارای نوک های قوی تری هستند که احتمال شکستن آن در هنگام استفاده کمتر است.

 

 

 

نوشته شده توسط dentalcenter

http://clinicmodern.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *