پروپ پریودنتال

پروپ پریودنتال

تازه های دندانپزشکی

پروپ پریودنتال

ارسال شده توسط dentalcenter

پروپ پریودنتال ابزاری در کلینیک دندانپزشکی است که معمولاً در آرماتاریوم دندان استفاده می شود. معمولاً بلند، نازک و دارای انتهایی کمتر تیز  است. هدف اصلی پروب پریودنتال اندازه گیری عمق کانال در اطراف دندان و به منظور ایجاد وضعیت سلامتی پریودنتیم است. برای نشان دادن دقت و خوانایی ، علائم و نشان های متفاوتی بر روی سر ابزار وجود دارد.

نحوه استفاده 

استفاده صحیح از پروب پریودنتال برای حفظ دقت لازم است. نوک ابزار با فشار سبک 10-20 گرم در محل اتصال لثه قرار می گیرد ، که ناحیه ای از فضای بالقوه بین دندان و بافت اطراف آن است. مهم است که پروب پریودنتال را به موازات خطوط ریشه دندان نگه دارید و پروب را به سمت پایین کاناال دندان قرار دهید. این امر باعث پنهان شدن بخشی از نوک پروب پریودنتال می شود. اولین علامت قابل مشاهده در بالای کانال دندان نشانگر میزان اندازه ی عمق کانال است. مشخص شده است که متوسط ، عمق کانال سالم در حدود 3 میلی متر است و هیچگونه خونریزی در نتیجه ی پروب کردن تا این اندازه وجود ندارد. عمق بیشتر از 3 میلی متر می تواند با “از بین رفتن اتصال” دندان به استخوان آلوئول اطراف آن همراه باشد ، که این ویژگی در پریودنتیت مشاهده می شود. عمق کانال بیش از 3 میلی متر می تواند نشانه ای از هیپرپلازی لثه نیز باشد. از پروب پریودنتال همچنین می توان برای اندازه گیری سایر ابزارهای دندانپزشکی ، آماده سازی دندان در طی مراحل ترمیم ، رکود لثه ، لثه متصل شده و ضایعات دهان یا آسیب شناسی استفاده کرد. خونریزی در طی مرحله ی پروبینگ، حتی با یک لمس ملایم، نیز ممکن است در این وضعیت رخ دهد.

این پدیده ی خونریزی به دلیل برخورد و اسیب رساندن پروب پریودنتال به رگ های خونی در پلکوس مویرگی لامین پروپریا است؛ رگ هایی که به دلیل زخم اپیتلیوم اتصالی  (JE) به سطح نزدیک هستند. وجود خونریزی یکی از اولین علائم بالینی بیماری پریودنتال فعال در موارد بدون عارضه است و باید در هر سطح و میزان و درهر سطح دندان در پرونده بیمار ثبت شود. با این حال ، در بیمارانی که سیگار می کشند ، بافت لثه به ندرت به دلیل عوامل ناشناخته که به نظر نمی رسد مربوط به بیوفیلم دندانی و تشکیل حساب باشد ، خونریزی می کند.

انواع پروپ پریودنتال

انواع مختلفی از پروب های پریودنتال وجود دارد و هر کدام روش مخصوصی برای مشخص کردن اندازه گیری های خود را در نوک ابزار ارائه می دهند. به عنوان مثال ، پروب میشیگان دارای مارک هایی در 3 میلی متر ، 6 میلی متر و 8 میلی متر و پروب ویلیامز دارای خطوط دور در 1 میلی متر ، 2 میلی متر ، 3 میلی متر ، 5 میلی متر ، 7 میلی متر ، 8 میلی متر ، 9 میلی متر ، و 10 میلی متر است. پروب  PCP12 با علامت های مارکیس در هر 3 میلی متر دارای سایه های متناوب است. بر خلاف دو مورد ذکر شده قبلی ، پروب نابر منحنی است و برای اندازه گیری در ناحیه خمیده بین ریشه های دندان استفاده می شود.

نوشته شده توسط dentalcenter

http://clinicmodern.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *