آیینه ی دندان پزشکی (دهان)

آیینه ی دندان پزشکی

تازه های دندانپزشکی

آیینه ی دندان پزشکی (دهان)

ارسال شده توسط dentalcenter

 آیینه های دهان و یا آینه های دندان پزشکی :

آینه دندانپزشکی یکی از تجهیزاتی هستند که در صنعت کلینیک دندانپزشکی به کار گرفته می شوند. سر این آینه ها معمولاً گرد است و پراستفاده ترین شماره های آن شماره ی چهار (18  میلی متری ) و پنج ( 20 میلی متری ) است. پزشکان بیشتر از این دو شماره استفاده می کنند. آیینه ی شماره دو نیز معمولاً وقتی استفاده می‌شود که از اندازه‌ای کوچک تر بخواهیم استفاده کنیم بخصوص در مواقعی که در حال کار روی دندان‌های عقب باشیم و دندانی مانع و سد دید ما در دهان باشد. دامنه استفاده و کاربرد این آینه ها بسیار وسیع است . مهمترین مزیت‌ های آن ها در ادامه آورده شده است: دادن دید غیر مستقیم به دندانپزشک، تاباندن نور به سطوح مورد نیاز و تکان دادن و فشرده کردن بافت های نرم برای پیدا کردن دید مناسب تر . دو مدل متفاوت برای ترد ها ( thread) در دندان پزشکی وجود دارد که در تضاد با یکدیگر هستند. ترد های آمریکایی نازک تر هستند و بیشتر در ایالات متحده ی آمریکا، کانادا، اسپانیا و کره ی جنوبی مورد استفاده قرار می گیرند.

آینه های دندانپزشکی
اینه های دندان پزشکی

در خیلی از موارد دید غیر مستقیم در جاهایی از دهان که دیده نمی‌شوند و نیاز به جرم گیری دارند و  یا به سختی قابل دیدن هستند، مورد نیاز است. سطوح خلفی (زبانی) دندان‌های ماگزیلاری، محل‌های مهمی هستند که از آینه دندانپزشکی برای دیدن آن ها استفاده می‌شود. بقیه مناطق دهان را به آسانی با استفاده از این آینه می‌توان مشاهده کرد. اگرچه حتی بدون آینه دندانپزشکی هم این سطوح قابل دیدن هستند، مشروط بر اینکه دندانپزشک در وضعیت نامناسب جسمانی خود را قرار دهد. بدون آینه دندانپزشکی، وضیعت‌های نامناسب جسمی برای دندانپزشک هر روز ایجاد می‌شد و باعث بروز دردهای مزمن در ناحیه گردن و کمر می‌گردید.

علاوه بر این، مکان‌هایی نیز در دهان  قرار دارد که حتی با وجود نور بالای سر بیمار، باز هم روشن نمی‌شوند. در این مواقع، از آینه دندانپزشکی برای منعکس کردن نور به این سطوح استفاده می کنیم. این آینه همچنین زمانی که به‌طور همزمان نور را منعکس می کند و سطوح غیرقابل دیدن را نیز نمایان می سازد بسیار کارآمد است.همچنین از این آینه برای عقب کشیدن بافت هایی نظیر گونه و زبان استفاده می‌شود تا پزشک دید بهتری از دندان‌ها داشته باشد.مهندس‌ها هم از آینهٔ دندانپزشکی برای دیدن فضاهای باریک و گوشه کنارها استفاده می‌کنند. همچنین در آزمایشگاه‌های لیزر و بینایی هم به صورت مدارم از این آینه استفاده می‌شود.

نوشته شده توسط dentalcenter

http://clinicmodern.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *