اصول جراحی کاشت ایمپلنت دندان و اقدامات اولیه

کلینیک دندانپزشکی مدرن ایمپلنت اصول جراحی کاشت ایمپلنت دندان و اقدامات اولیه
اصول جراحی کاشت ایمپلنت دندان

ایمپلنت

اصول جراحی کاشت ایمپلنت دندان و اقدامات اولیه

ارسال شده توسط dentalcenter

اصول جراحی کاشت ایمپلنت دندان

ایمپلنتولوژی یکی از بخش‌های مهم جراحی دندان است. همان‌طور که دندانپزشکی ایمپلنت یک روش انتخابی است، باید دقیق برنامه‌ریزی و اجرا شود تا عملکرد و زیبایی را در کمترین زمان با حداقل آسیب به بافت‌های حیاتی  برای بیمار به سرانجام برساند. یک جراحی کاشت ایمپلنت درست، باید اصول جراحی کاشت ایمپلنت دندان را رعایت کند.

برنامه‌ریزی برای جراحی کاشت ایمپلنت مستقیما از آغاز با موک آپ و وکس آپ تشخیصی آغاز می‌شود تا بتواند وضعیت ایدئال را مشخص نماید. تجزیه‌وتحلیل سه‌بعدی به دندان‌پزشک اجازه می‌دهد که به‌طور دقیق محل ایمپلنت را تشخیص دهد تا حمایت از آن به‌طور کامل صورت گیرد و پروتز قرار داده‌شده بدون مشکل باشد.
طرح درمان جراحی دندان ملاحظات زیر را در نظر می‌گیرد و هر مرحله از عمل جراحی قبل از کاشت ایمپلنت پیش‌بینی می‌شود.

  • آیا بیمار به لحاظ پزشکی برای عمل جراحی ایمپلنت مناسب است؟آیا مشورت‌های کافی به‌منظور کاشت دندان توسط جراح با بیمار صورت گرفته است.
  • این مورد با توجه به طبقه‌بندی بین‌المللی جراحی ایمپلنت تا چه حد پیچیده است؟
  • آیا جراحی در سطح مهارت انجام می‌شود؟ این مورد از جراحی ایمپلنت با تیمی از دندان‌پزشکان که بتوان هم جراحی را شامل شود و هم ترمیم انجام شود.

و همچنین:

  • آیا دسترسی به جهت طرح درمان جراحی ایمپلنت وجود دارد؟
  • آیا بافت نرم و سخت نیاز به انجام پیوند استخوان جهت انجام جراحی ایمپلنت بهینه را دارد؟
  • آیا هیچ‌کدام از ساختارهای حیاتی مثل عصب دندانی پایین، عصب زبان یا کف دهان در معرض ریسک هستند؟
  • آیا پروتکل‌های اصلاح‌شده جراحی برای کاشت ایمپلنت موردنیاز است؟
  • آیا بیهوشی موردنیاز است؟ در این صورت باید یک متخصص این حوزه در جراحی حضورداشته باشد.
  • آیا به‌اندازه کافی با بیمار صحبت شده و درباره همه گزینه‌ها و مزایا و معایب، محدودیت‌ها و خطرات جراحی ایمپلنت صحبت شده است؟ آیا بیمار برآورد هزینه‌ی مشخصی دارد؟
تصویر سه بعدی کاشت دندان-کلینیک دندان پزشکی مدرن
تصویر سه بعدی کاشت دندان-کلینیک دندان پزشکی مدرن

 

آماده سازی برای جراحی

آماده‌سازی قبل از جراحی دندان شامل آمادگی بیمار قبل از شروع جراحی ایمپلنت به جهت روحی و جسمی می‌باشد، بیمار باید از لحاظ پزشکی شرایط کافی برای جراحی کاشت دندان را داشته باشد ، ازلحاظ پزشکی بیماران آسیب‌پذیر نیاز به ارزیابی بیشتر جهت مشاوره با پزشکان عمومی و متخصص داشته باشند، یعنی باید آموزش‌های لازم داده شود تا بتوان نتایج مناسبی از جراحی حاصل کرد، قبل از کاشت ایمپلنت تمام بیماری‌های دندانی باید از بین بروند و درمان شوند، همچنین قبل از شروع جراحی باید دهان ازلحاظ وجود پلاک بررسی شود و التهاب و عفونت آشکار نباید وجود داشته باشد. داروهای پیش از جراحی ایمپلنت باید به‌موقع مصرف شوند(داروهای ضدالتهابی ضد استروئیدی به‌عنوان داروی پیشگیرانه بهتر عمل می‌کنند.) بیماران باید قبل جراحی و بعد از عمل جراحی از میزان ناراحتی‌هایی که در طول جراحی ممکن است پیش بیاید آگاه باشند.

 

الزامات پایه جراحی ایمپلنت

یک متخصص دندانپزشکی که کاشت ایمپلنت را انجام می‌دهد، باید آموزش‌های لازم را پس از فارق التحصیلی کسب کند. استانداردهای آموزش و ارائه درمان ایمپلنت توصیه کرده است که قرار دادن ایمپلنت یک روش جراحی دندان می‌باشد که تنها باید توسط دندانپزشکی که دوره انجام این نوع جراحی را گذرانده باشد قادر به انجام آن می‌باشد. آموزش اصول جراحی کاشت ایمپلنت دندان یک دوره تکمیلی در دندانپزشکی ایمپلنت می‌باشد.

نوشته شده توسط dentalcenter

http://clinicmodern.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *