6 شرط ایمپلنت یک روزه

کلینیک دندانپزشکی مدرن ایمپلنت 6 شرط ایمپلنت یک روزه
6 شرط ایمپلنت یک روزه

ایمپلنت

6 شرط ایمپلنت یک روزه

ارسال شده توسط dentalcenter

آیا ایمپلنت یک روزه که همان ایمپلنت فوری است یا واقعا می‌شود انجامش داد و عملی است؟ اگر امکان‌پذیر است آیا کیفیت آن به‌ اندازه‌ ایمپلنت‌ هایی است که چند ماه طول می‌کشد تا انجامش به اتمام برسد یا اینکه کیفیت آن پایین‌تر است؟ امروز دقیقا می‌خواهیم به همین موضوع اشاره کنیم. ویدئو زیر 6 شرط ایمپلنت یک روزه را برای شما توضیح خواهد داد.

مدت زمان جوش خوردن ایمپلنت در استخوان فک

علاوه بر 6 شرط ایمپلنت یک روزه که در فیلم مشاهده نمودید بد نیست که اطلاعات دیگری از این روش درمانی برای داشتن نتیجه مطلوب داشته باشید.

زمانی که می‌خواهیم ایمپلنت انجام دهیم باید پایه را داخل استخوان فک قرار دهیم به آن زمان دهیم تا این پایه کاملا در استخوان فک محکم شود و اصطلاحا به استخوان فک جوش بخورد. تا زمانی که روی آن پروتز می‌گذاریم روی آن نیرو وارد کنیم و مثل دندان‌های خود بتوانیم با آن غذا بجویم. اینکه جوش خوردگی به استخوان چقدر طول می‌کشد معمولا حدود یک سال طول می‌کشد تا کاملا استخوان اطراف ایمپلنت بالغ شود و بتوانیم مثل یک دندان طبیعی با آن غذا بخوریم.

اما عموما بعد از چند ماه 3 الی 6 ماه بعد از اینکه ایمپلنت را داخل استخوان گذاشتیم شرایطی ایجاد می‌شود که می‌توانیم پروتز را به بیمار تحویل دهیم در صورتی که یک سال اول از خوردن غذاهای خیلی سفت اجتناب کند.

بنابراین حداقل 3ماه زمان احتیاج داریم تا یک ایمپلنت داخل استخوان فک محکم شود و بتوانیم به آن نیرو وارد کنیم. اما چه زمانی است که ما می‌گوییم ایمپلنت را یک‌روزه انجام می‌دهیم و پروتز را در همان روز جراحی روی ایمپلنت سوار می‌کنیم. در شرایط خاصی امکان‌پذیر است و اگر بیمار را درست انتخاب کنیم کیفیت آن دقیقا برابر با کیفیتی است که در ایمپلنت مدت‌دار اتفاق می‌افتد و از لحاظ کیفیت و دوام کار هیچ تفاوتی با یکدیگر ندارند.

ایمپلنت در یک روز
کاشت ایمپلنت دندان

شرایط ایمپلنت در یک روز چیست؟

1- بیمار از لحاظ جسمانی کاملا سالم باشد. بعضی از بیماری‌ها مانند دیابت، ریسک شکستن ایمپلنت را بالا می‌برند بنابراین ما باید از تکنیک‌های محتاطانه‌تر مثل تکنیک‌هایی که مدتی به آن زمان می‌دهیم تا فیکسچر داخل استخوان فک جوش بخورد از آن تکنیک‌ها استفاده کنیم.

2- استخوان باید شرایط خاصی داشته باشد. به طور مثال استخوانی که ابعاد خوبی دارد برای ایمپلنت در یک روز مناسب‌تر است. اما اگر استخوانی بازسازی زیادی داشته باشد، احتیاج جراحی‌های جانبی برای افزایش قطر و ارتفاع داشته باشد، ایمپلنت یک‌روزه معمولا خوب جواب نمی‌دهد و شکست می‌خورد.

3- سلامت لثه و استخوان، کسی که لثه ملتهب داشته و سابقه‌ی بیماری‌های لثه دارد مناسب برای ایمپلنت یک‌روزه نیست. بعضی از عادات دهانی مثل سیگار کشیدن می‌تواند ریسک شکست ایمپلنت یک‌روزه را بالا ببرد. بهداشت ضعیف برای ایمپلنت تحدید آمیز است مخصوصا در ایمپلنت یک‌روزه که احتمال شکست بالا است.

تفاوت لثه سالم و بیمار
تفاوت لثه سالم و بیمار

4- افرادی که عضلات قوی دارند و نیروهای جویدن آن‌ها از حالت نرمال بیشتر است یا افرادی که شب‌ها به صورت ناخودآگاه به علت استرس و ناراحتی‌های روحی دندان‌های خود را روی‌هم فشار می‌دهند، این افراد افرادی هستند که ایمپلنتشان تحت نیروی بیشتر از حد نرمال قرار می‌گیرد بنابراین بهتر است یک‌روزه انجام ندهیم و فرصت دهیم که ایمپلنت داخل استخوان فک کاملا محکم شود.

5- معمولا نواحی که در عقب دهان قرار دارند خیلی اولویتی برای ایمپلنت یک‌ روزه قرار ندارد به این دلیل که نیروهای زیادی روی این ایمپلنت وارد می‌شود و باز هم ترجیح می‌دهیم از تکنیک‌های یک‌روزه استفاده نکنیم.

6-ایمپلنت یک‌روزه بیشتر جنبه‌ی زیبایی دارد. زمانی که فاکتور زیبایی مطرح می‌شود و دندان از دست رفته در ناحیه‌ی لبخند قرار دارد، آنجا است که ایمپلنت یک‌روزه مطرح می‌شود و اولویت پیدا می‌کند. چون بیماری دندانش را در این ناحیه از دست داده است خیلی دوست دارد که سریع پروتز را دریافت کند و بتواند مراودات اجتماعی‌اش را بدون مشکل انجام دهد. دندانی که در ناحیه لبخند قرار دارد زیاد در جویدن درگیر نیست و نیروی زیادی به آن وارد نمی‌شود و بقیه شرایط گفته‌شده هم مساعد باشد در این ناحیه ایمپلنت یک‌ روزه خیلی می‌تواند مفید باشد و کاربرد داشته باشد.

روش انجام ایمپلنت در یک روز

تکنیک‌های دیجیتال برای انجام ایمپلنت یک روزه بسیار بهتر هستند زیرا از طریق تکنیک‌های دیجیتال ما می‌توانیم بافت استخوان را بهتر ارزیابی کنیم و تشخیص دهیم که آیا این ایمپلنت را انجام دهیم یا خیر. در ضمن کارمان خیلی دقیق‌تر می‌شود و نتیجه‌ی نهایی کار بهتر می‌شود. از آنجایی که کار باید با دقت بیشتری انجام شود چون یک کار خاصی را انجام می‌دهیم و روند اصلی را کنار می‌گذاریم در واقع تکنیک‌های دیجیتال به دقت کار ما خیلی کمک می‌کنند. بهتر است روکش یا پروتزی که روی ایمپلنت در یک روز قرار می‌گیرد موقتی باشد چون در ماه‌های آینده تطابق لثه و استخوان به دلیل اینکه جراحی انجام شده در پروسه ترمیم و هیلینگ اتفاق می‌افتد .

شرایط لثه و استخوان تغییر می‌کند و تطابق آن روکش ما با استخوان و لثه از بین می‌رود و بهتر است که ما روکش موقت تحویل داده باشیم که زمانی که این مرحله سپری می‌شود و حالت لثه‌ی ما ثابت می‌شود آن زمان ما روکش نهایی را که تطابق کامل با لثه را به بیمار تحویل دهیم. اما حسن کار این است که در این مدت دهان خالی نمی‌ماند و لبخند زیبایی خود را حفظ کرده.

طرح لبخند - ایمپلنت در یک روز
طرح لبخند

توجه کنید:

نکته‌ی بعدی در مورد پروتز ایمپلنت یک‌روزه این است که ما باید پروتز و روکش ایمپلنت را حتما تماسش را از دندان مقابل کاملا حذف کنیم و هیچ تماسی با دندان مقابل ما نداشته باشد تا نیروها هنگام جویدن به صورت خیلی ملایم به آن وارد شوند. علم امروز ثابت کرده اگر ایمپلنت زمانی که داخل استخوان فک قرار می‌گیرد نیروهای خیلی مختصر و ملایمی به آن وارد شوند، پروسه‌ی استخوان‌سازی خیلی بهتر اتفاق می‌افتد و عمر ایمپلنت ما طولانی می‌شود اما این هم شرایط خاص خودش را دارد یعنی ما نباید برای همه‌ی ایمپلنت‌ها این کار را انجام دهیم. اگر شرایط موجود نباشد ریسک شکست درمان ما بالا می‌رود.

من به عنوان یک دندانپزشک به شما توصیه می‌کنم برای ایمپلنت یک روزه فقط زمانی که ضرورت زیبایی وجود دارد این انتخاب را بکنید چون در مدت درمان شما تاثیر چندانی ندارد درست است که کل درمان شما در یک روز انجام می‌شود اما به هرحال شما عضو پیوندی دریافت کردید. یکی از اعضای بدن خود را با اجزای مصنوعی عوض کردید و لازم است که بعد از اینکه درمان شما تمام شد چکاب‌های دوره‌ای را انجام دهید در هفته‌های اول ما زودبه‌زود شما را ببینیم و در ماه‌های بعدتر با فاصله زمانی بیشتری شما را ببینیم و لازم است اقداماتی برای شما انجام شود بنابراین این‌طور نیست که شما در یک روز تمام کارهارا انجام دهید و دیگر به دندانپزشک خود مراجعه نکنید. پس حتما اولویت زیبایی را در نظر داشته باشید.

هزینه ایمپلنت در یک روز چقدر است؟

اگر شما 6 شرط ایمپلنت یک روزه که در مورد آن بحث کردیم داشته باشید در ادامه باید به نکات زیر توجه داشته باشید که آیا این روش برای شما مناسب است؟

از لحاظ هزینه هم ایمپلنت یک‌روزه اگر به صورت دیجیتال انجام نشود هزینه‌ی کمتری را به ایمپلنت شما اضافه می‌کند و اگر به شکل دیجیتال انجام شود هزینه‌ی بیشتری را باید پرداخت کنید به‌علاوه‌ی هزینه‌ای که برای ایمپلنت خود پرداخت می‌کنید. معمولا حدود یک میلیون تومان پایه قیمتی است که شروع می‌شود برای ایمپلنت یک ‌روزه که اضافه می‌شود به ایمپلنت شما که این هزینه تا 5 میلیون تومان هم پیش می‌رود که به موارد زیر بستگی دارد:

  • تکنیک مورد استفاده
  • تعداد واحدها
  • موقعیت دندان
  • روش انجام ( دیجیتال یا غیر دیجیتال)

نوشته شده توسط dentalcenter

http://clinicmodern.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *