دندانپزشکی زیبایی و هر آنچه باید درباره آن بدانید

دندانپزشکی زیبایی چیست؟

فرقی نمی‌کند که کلمه زیبایی برای چه موضوعی مطرح شود. پزشکی زیبایی بیانگر وجود هنر در شاخه دندانپزشکی است. دندانپزشکی زیبایی به عنوان یکی از شاخه های دندانپزشکی شناخته شده است و خدمات ارائه شده در این بخش در خصوص زیبایی دندان و تحقق اهداف مربوطه در زمینه سلامتی دندان و لثه می باشد. مجموعه خدمات دندانپزشکی زیبایی شامل انواع ترمیم و دندانپزشکی زیبایی می شود و تمامی خدمات در جهت بهبود ظاهر دندان ها لحظه و کام صورت می گیرد که در نهایت سبب زیبایی دندان و افزایش سلامت دندان می شود.

دندانپزشکی زیبایی شامل اضافه کردن یا کم کردن مواردی در دندان است تا زیبایی دندان را حاصل شود به عنوان مثال اقداماتی که در جهت بهبود ظاهری دندان انجام می‌شود، شامل پر کردن دندان‌ها با مواد سرامیکی می باشد تا رنگ دندان ها در مقایسه با مواد پرکننده فلزی شفاف تر به نظر برسند. در این روش نیاز به تراشیدن کمتری از مینای دندان می باشد تا علاوه زیبایی، سلامت دندان ها کاملا حفظ شود.

دندانپزشکی زیبایی

خدمات دندانپزشکی زیبایی

خدمات دندانپزشکی زیبایی برای برخی دندانپزشکان از نوع  دوستدار دندان به کار برده می شود. این تعریف از دندانپزشکی زیبایی به معنای پرهیز از هر عملی است که روی دندان ها انجام شده و قابل بازگرداندن شرایط به حالت اولیه نیست. به صورت کلی این اقدامات شامل سفید کردن دندان ها و برخی ارتودنسی ها و رزین کامپوزیت می باشد. با توجه به شرایط بیمار هر کدام از این روش های زیبایی برای انجام امور مربوط به دندانپزشکی زیبایی از سوی پزشک توصیه می شود تا تمامی مراحل با بالاترین کیفیت برای  رضایت بیمار ارائه شود.

اطلاعات در مورد دندانپزشکی زیبایی بسیار گسترده و گیج کننده است البته همانطور که گفته شد ارائه خدمات دندانپزشکی زیبایی برای هر کس در شرایط خاص، متفاوت می باشد. به منظور یافتن پاسخ متناسب با نیازهای خود در زمینه خدمات دندانپزشکی زیبایی مطالب برای مخاطبان جمع آوری شده تا با استفاده از آنها هیچ شک و شبهه ای در این زمینه باقی نماند.

همانطور که گفته شد دندانپزشکی زیبایی به منظور اصلاح و بهبود ظاهر دندان ها می باشد که در این راستا خدمات مورد نیاز به بیمار ارائه می شود. حال افرادی که درگیر مشکلاتی نظیر ظاهر بد دندان با دندان های زرد و یا دندان های تغییر شکل یافته می باشد و یا مشکلاتی از این قبیل دارند، با مراجعه به دندانپزشک زیبایی  مشکل خود را رفع کرده و ظاهری زیبا برای دندان های خود به ارمغان می آورند.

انواع خدمات دندانپزشکی زیبایی

انواع خدمات دندانپزشکی زیبایی شامل موارد زیر می باشد که به تفکیک به بررسی هر کدام پرداخته می شود.

 • زیبایی دندان با کامپوزیت: در این روش از خدمات دندانپزشکی زیبایی کامپوزیت ها یا باندینگ ها که موادی همرنگ با دندان های طبیعی هستند با قرار گرفتن روی دندانی که  ظاهر مطلوب و آراسته ندارد، سبب زیبایی آن دندان می شود. این روش برای دندانهای اصطلاح کج مورد استفاده قرار می گیرد و به آن زیبایی دندان بدون ارتودنسی نیز می گویند.
 • لمینت سرامیکی (پرسلن ونیر): در این روش از خدمات دندانپزشکی زیبایی پوسته نازکی  همرنگ با دندان ها،  ظاهر و عیب های دندان را می پوشاند برای این کار نیاز به تراشیدن دندان می باشد.
 • بریج یا پل بین دندانی: بریج یا پل بین دندانی نیز یکی از از دیگر خدمات دندانپزشکی زیبایی می باشد که در حقیقت با استفاده از دندان مجاور به عنوان پایه روکشی به شکل پل برای برگرداندن ظاهر قبلی  دندان های از دست رفته، استفاده می شود.
 • ایمپلنت دندان: ایمپلنت دندان نیز یکی از روش های پر کردن جای خالی دندان است که در دندانپزشکی زیبایی استفاده می‌شود با کمک ایمپلنت دندان زیبایی و سلامت دندان ها مانند قبل شده و شکل ظاهری دندان ها نیز همچون گذشته است. دندان ایمپلنت شده  از نظر زیبایی جزء بهترین پروتزهای مصنوعی به حساب می آید.
 • جراحی زیبایی لثه: در برخی از موارد ممکن است لثه بیش از حد رشد کند و بخش زیادی از ناحیه دندان را اشغال کرده باشد.به همین دلیل هنگام خندیدن، لثه ها  بیشتر از دندان ها دیده شده و جلب توجه می‌کند. در چنین شرایطی بیمار می‌تواند با یک جراحی ساده ترین سطح و اندازه لثه را تغییر دهد و زیبایی دندان ها و لبخند را چند برابر کند.

همچنین:

 • بلیچینگ دندان یا سفید کردن دندان ها: بلیچینگ دندان جزئی از خدمات  دندانپزشکی زیبایی محسوب می‌شود. در زمانی بدرنگی دندان ها که در اثر مواد غذایی و کشیدن سیگار و غیره به وجود می‌آید با این روش اصلاح  می شود. استفاده از این ن در روش در منزل و مطب پزشک امکان پذیر می باشد. در مطب پزشک،  با استفاده از روش بلیچینگ  دندان ها به سرعت را سفید شده و مراقبت های لازم در منزل باعث تثبیت سفیدی دندان ها می شود.
 • روکش کردن دندان ها برای زیبایی: زمانی که دندان های بیمار دچار آسیب جدی تر شده باشد پس از ترمیم دندان های آسیب دیده از روکش های چینی مختلفی استفاده می شود. این روکش ها در مقایسه با ونیر ها قسمت بیشتری از ناحیه دندان را تحت پوشش قرار می دهد و باعث زیبایی آن ها می شود
 • منظم کردن دندانها بدون ارتودنسی: این روش یکی از بهترین خدمات دندانپزشکی زیبایی در زمینه درمان بدون ارتودنسی و داشتن دندان های صاف و ردیف شده می باشد. در این روش با استفاده از باندینگ دندان، کامپوزیت لمینت، یا کامپوزیت ونیر نظم دادن به دندان ها صورت می گیرد. که در نتیجه آن بیمار بدون داشتن ارتودنسی دندان های صاف و یک دست خواهد داشت.

دندانپزشکی زیبایی

زیبایی دندان به چه عواملی بستگی دارد؟

عوامل متعددی در زیبایی دندان ها آراسته بودن آنها دخیل می باشد عوامل بسیار مهم در زیبایی دندان عبارتند از:

 • طول دندان مناسب

در صورت متناسب بودن طول دندان ها ظاهر افراد بسیار جوان تر و مرتب تر به نظر می‌رسد. در صورت کوتاه بودن دندان های بیمار، طول آنها افزایش داده خواهد شد و این افزایش طول در دو دندان جلوی اهمیت بیشتری داشته و مورد استفاده قرار می گیرد.

 •  داشتن خط لب

از موارد زیبایی دندان ها می توان به داشتن خط لبخند اشاره کرد. در صورت عدم وجود خط لبخند، دندانپزشکی زیبایی می توانند آن را با  روش افزایش بلندی دندان ها در صورت تشخیص و نیاز، ایجاد کند.

 • تناسب دندان ها با یکدیگر

تناسب و هماهنگی دندانها نقش بسیار مهمی در زیبایی آن ها ایفا می کند و وجود مشکلاتی مانند عدم تناسب و هماهنگی در دندان ها مانند دندان های به اصطلاح کج، دندان های به هم فرو رفته و همچنین وجود فاصله زیاد بین آن ها  موجب ایجاد ظاهر نامرتب بوده و زیبایی را به همراه نخواهد داشت.

 • دندانهای یک رنگ و بدون آسیب

داشتن دندان هایی به رنگ طبیعی و متناسب با رنگ پوست و موی فرد و همچنین  داشتن دندان های بدون آسیب و پوسیدگی نقش بسیار مهمی در زیبایی دندان ها و ظاهر فرد دارد.

دندان زیبا چگونه دندانی است؟

 • وجود تناسب در خط میدلاین دندان

در دندانپزشکی زیبایی داشتن دندان هایی که دارای خط وسط یا میدلاین منظم هستند یکی از عوامل زیبایی به شمار می رود.

 • فک سالم و استاندارد

یکی بارزترین مشخصه دندان های زیبا و سالم، داشتن فک سالم متناسب با اجزای صورت می باشد که در واقع موقعیت فک و دندان ها کاملا در حالت نرمال و طبیعی در محل خود قرار گرفته اند.

 • عدم وجود بی نظمی در دندان ها

دندان های زیبا و استاندارد هیچگونه شلوغی و بی نظمی در ظاهر خود ندارند و فاصله مناسب بین دندان ها آنها به گونه ای است که فقط نخ دندان از بین آن ها رد می شود و در حقیقت دندانهای میسینگ یا دندان های با فاصله، در ردیف دندان های منظم و زیبا قرار نمی‌گیرند.

 • رشد کامل دندان ها

دندان های زیبا به خوبی مراحل رشد و تکامل خود را گذرانده اند و هیچ گونه پوسیدگی و آسیبی به آنها وارد نشده است. در صورت وجود هر کدام از این موارد،  دندان ها سریعا تحت درمان و ترمیم قرار گرفته اند.

 • رعایت بهداشت دهان و دندان یکی از اصول و لازمه داشتن دندانهای زیبا

با رعایت نکات بهداشتی دهان و دندان می توان بر این موضوع اطمینان داشت هیچ گونه پلاک و باکتری در بین و روی سطح دندان ها مشاهده نمی شود. همچنین مسواک زدن و طریقه درست استفاده از نخ دندان موجب عدم آسیب پذیری بافت لثه ها شده از بروز بسیاری از مشکلات و آسیب ها  در آینده جلوگیری می‌شود و این امر زیبایی دندان ها را به همراه خواهد داشت.

 • ارتودنسی بهترین راهکار برای داشتن دندان های سالم و زیبا

ارتودنسی یکی از بهترین روشهای درمان  در دندانپزشکی زیبایی می باشد که در صورت بروز هرگونه ناهنجاری فک و دندان می توان آنها رفع کرد. در این روش یک متخصص ارتودنسی در مجموع دندانپزشکی زیبایی می‌تواند با به کار گیری از دستگاه‌های مخصوص ارتودنسی نظم و ترتیب قرار گیری دندانها و هماهنگی در بیان آن ها را برقرار کند.

نکته بسیار تامل انگیز در این روش از خدمات دندانپزشکی زیبایی عدم وجود عارضه و بازگشت حالت قبلی دندان ها می باشد. زیبایی دندان به روش ارتودنسی به هیچ عنوان موقتی نبوده و هیچ گونه خللی در عملکرد طبیعی آن ها ایجاد نمی شود.

 •  مراجعه منظم به دندانپزشک، شرط داشتن دندان های زیبا و سالم

بررسی و معاینه دقیق دندان ها برای داشتن دندان های سالم و زیبا بسیار حائز اهمیت می باشد زیرا با مراجعه منظم به پزشک در جهت اعمال خدمات دندانپزشکی زیبایی دندان ها، دهان و لثه ها معاینه شده در صورت بروز هر عارضه و مشکلی درمان صورت می گیرد. مراجعه منظم به پزشک و معاینه  باعث می شود پلاک هایی که روی دندان در مورد زمان تشکیل می شوند شناسایی شده و هر چه سریعتر آن پلاک ها برداشته شود تا دندان  دچار آسیب و پوسیدگی نشود زیرا در غیر این صورت پوسیدگی دندان آسیب به بافت می‌زنند و پوسیدگی آن ها موجب بد رنگی منظم کردن دندان های بیمار می شود و تمام چیزهایی دندانها را تحت تاثیر قرار می دهد.

ارتودنسی

سفید کردن دندان در دندانپزشکی زیبایی به روش بلیچینگ

یکی از روش های سفید کردن دندان در دندانپزشکی زیبایی بلیچینگ کردن دندان می باشد. بسیاری از افراد برای داشتن دندان های زیبا و ایجاد تعبیر دادن رنگ  دندان ها، این روش را برمی‌گزینند. رنگ بد دندان ها که بر اثر نفوذ رنگ دانه ها به ساختار مینای دندان و تغییر مواد معدنی در آن بوجود می آید موجب زرد رنگی دندان ها می شود.

دلایل دیگری تغییر رنگ دندانها داخلی هستند یکی از این عوامل به دلیل ارثی بودن اتفاق می‌افتد. سفید بودن دندان آن تاثیر بسزایی در زیبایی صورت و دندانها دارد برای رفع این عارضه سفید کردن دندان با روش بلیچینگ در دندانپزشکی زیبایی به افراد توصیه می‌شود. البته این نکته قابل ذکر است که بلیچینگ دندان بر روی دندان های روکش شده و ایمپلنت دندان قابل اجرا نمی باشد.

بلیچینگ دندان در دندانپزشکی زیبایی  چطور انجام می شود؟

مواد مورد استفاده در روش بلیچینگ دندان در مجموعه خدمات دندانپزشکی زیبایی پراکسید هیدروژن نام دارد، موجب تغییر رنگ دندان ها می شود. در این روش  مواد شیمیایی در ساختار کریستالی مینای دندان نفوذ کرده  و ساختار مینای دندان را اکسید می کند. اکسید شدن مینای دندان به مرور زمان سبب نفوذ مواد اکسیدی به عاج دندان شده و رنگ آنها را روشن تر می کند. مقدار غلظت موجود در مواد بلیچینگ در هر مرحله و برای هر فرد متفاوت می باشد. بلیچینگ در مقایسه با روش‌های دیگر مانند کامپوزیت و لمینت که صدمه کمتری به مینای دندان وارد می کند.

انواع سفید کردن دندان در دندانپزشکی زیبایی

بلیچینگ دندان به دو روش صورت می گیرد. این دو روش عبارتند از:

 • بلیچینگ یا سفید کردن دندان در مطب

روش اول در مطب دندان پزشک متخصص انجام می‌شود و از مواد شیمیایی مخصوص بالا  در مدت زمان کوتاه استفاده می شود.در صورت بروز عوارض مانند حساسیت و ناراحتی لثه در دهان و دندان دندانپزشک برای جلوگیری از تماس مواد  اکسید کننده با لثه و از گلهای محافظت کننده استفاده می کنند. ژله محافظت‌کننده با یک نوع آبی روی دندان در طی مدت سمانه انجام بلیچینگ ثابت نگه داشته می‌شود.

 • بلیچینگ یا سفید کردن دندان در منزل

روش دوم بلیچینگ در منزل توسط خود فرد انجام می شود. مواد مورد استفاده شده  در داخل منزل، متفاوت از مواد مورد استفاده برای بلیچینگ در مطب می باشد. در این روش دندانپزشکی زیبایی از دندانهای بیمار یک قالب تهیه می‌کند و مواد بلیچینگ را در داخل آن قالب قرار می دهد. زمان مورد نیاز برای هر فرد در قرارگیری بلیچینگ روی دندان ها متفاوت می باشد و در بازه زمانی ۱ الی ۶ ساعت متغیر است.

به طور کلی مدت زمان یک دوره درمانی به روش بلیچینگ یک الی دو هفته برای هر فک می باشد. به این موضوع باید توجه کرد که در هر دوره فقط روی یک فک بلیچینگ انجام می شود و نسبت به بلیچینگ در مطب مدت زمان بیشتری را به خود اختصاص می‌دهد به همین خاطر برای کاهش طول درمان بلیچینگ در مطب دندانپزشکی زیبایی پیشنهاد می شود.

نکته های بسیار مهم در سفید کردن یا بلیچینگ دندان در دندانپزشکی زیبایی

 • فرایند بلیچینگ دندان درمان دائمی نیست و نیاز به تکرار دارد.بازی سامانه مراجعه برای درمان مجدد به روش بلیچینگ دندان عوامل متعددی مانند عادت های غذایی، بهداشت فردی، مصرف دخانیات و غیره بستگی دارد اندازه می‌تواند بین چند هفته تا چند سال متغیر باشد.
 • نتیجه این را درمان در دندانپزشکی زیبایی بر خلاف تمامی درمان‌های دندانپزشکی قابل پیش بینی نیست.
 • با توجه به  تجربه برخی از مجموعه دندانپزشکی زیبایی استفاده از هر دو روش بلیچینگ یعنی هم در داخل مطب و هم در داخل منزل باعث رضایت بیشتری برای بیمار می شود. به این منظور که سفید کردن دندانهای همان بلیچینگ در مطب شروع درمان و در منزل تداوم آن است و به روشنی مشخص است که استفاده از هر دو روش نتیجه مطلوب را به همراه خواهد داشت.

کامپوزیت دندان چیست؟

امروزه  ترمیم به روش کامپوزیت در زمینه  دندانپزشکی زیبایی بسیار پرکاربرد می باشد. کامپوزیت یک ماده سفید کننده و ترمیمی دندان است که برای پر کردن دندان های خالی شده، آسیب دیده و عصب کشی شده مورد استفاده قرار می گیرد.

کامپوزیت دندان

مراحل کامپوزیت دندان در دندانپزشکی زیبایی

در ابتدا دندانپزشک مشاوره های لازم در خصوص نیاز برای درمان به روش کامپوزیت به بیمار ارائه می دهد سپس با  معاینه کردن بیمار و اطمینان حاصل کردن از عدم وجود بیماری در لثه و دندان ها نوع کامپوزیت مورد استفاده و رنگ نهایی آنرا را به بیمار ارائه می دهد. در شرایطی که بیمار خواستار بیشتر دندانهای خود باشد روش سفید کردن دندان به او توصیه می شود بعد از سفید کردن از روکش های کامپوزیت استفاده می شود.

در صورت وجود هرگونه آسیب و پوسیدگی دندان‌ها تحت درمان قرار گرفته و با استفاده از یکصد از دندانهای سالم جدا می شود تا رطوبت کافی برای استفاده از مواد کامپوزیت در آن دندان ها وجود نداشته باشد. سپس دندانپزشک قبل از این که به تدریج مواد کامپوزیت را روی دندان قرار دهد چسب ها مخصوص دندانپزشکی زیبایی را روی دندان چسبانده می‌شود برای چسبیدن بهتر مواد روی سطح دندان دندانپزشکی زیبایی از اسید مخصوص دندانپزشکی زیبایی برای سفت شدن سطح دندان استفاده می کند. بعد از قرار گرفتن چسب ها روی دندان و روکش های کامپوزیتی صیقل داده شده متناسب با دندان ها روی آنها قرار می گیرند.

کامپوزیت ونیر دندان چیست؟

روکش ونیر کامپوزیت های دندانی است که کاربرد زیادی در خدمات دندانپزشکی زیبایی دارد. از این روکش اغلب برای دندان های جلویی که دچار فاصله یا لب پریدگی شده‌اند استفاده می شود. درمان دندان ها در روش ونیر کامپوزیت موجب زیبا شدن دندان ها و سفید کردن آنها می شود بدون اینکه هیچ تلاشی از سطح دندان صورت میگیرد.

در این روش هیچ آسیبی به دندان وارد نشده و گاهی به روش ارتودنسی فوری نیز گفته می شود. کامپوزیت ونیر از ترکیب خمیری شکل تشکیل شده است که با امواج نوری با طول موج خاص سفت میشود و ظاهری زیبا را برای فرد و دندان های او راه حاصل می شود. روکش های کامپوزیتی ونیز با استحکام بالایی که دارند به راحتی پولیش می خورند و طول عمر آنها افزایش پیدا میکند. ولی های ساخته شده از همرنگ با دندان های طبیعی هستند و تغییر رنگ دندان های طبیعی را اصلاح می کنند.

کامپوزیت دندان های نامرتب

روش های درمان بسیاری برای دندان های نامرتب، دندان های از دست رفته و پوسیده وجود دارد یکی از روش های رایج برای ترمیم دندانهای نامرتب استفاده از کامپوزیت های دندانی می باشد. زمانی که دندان زرد، کج و یا شکسته می شود، ترمیم با توجه به شدت آسیب و شرایط بیمار صورت می گیرد. همانطور که گفته شد روکش کامپوزیت برای دندان هایی که دچار آسیب های مانند کج شدن دندان شده باشد بهترین گزینه می باشد.

ترمیم به روش کامپوزیت معمولاً بدون درد صورت می‌گیرد اما گاهی اوقات نیاز به تراشیدن لایه نازک از سطح دندان می باشد و در نهایت با چسب های مخصوص دندانپزشکی زیبایی روکش، به دندان چسبیده می شود و در نهایت دندان های سفید، مرتب و بسیار زیبا پدید می آید.

کامپوزیت تنها در مواردی که میزان کل دندانها بسیار جزئی باشد برای اصلاح کجی دندان ها مناسب می باشد در صورتی که دندان‌ها به میزان زیادی آسیب دیده باشد و کج شده باشد، درمان ارتودنسی از سوی دندانپزشک توصیه می‌شود. روکش دندان به روش لمینت دندان همانند کامپوزیت می تواند یک روش مناسب برای اصلاح کجی خفیف دندان ها مورد استفاده قرار بگیرد. 

انواع کامپوزیت های دندانی در دندانپزشکی زیبایی

فروش کامپوزیت های درمانی دارای انواع گوناگونی می باشد که بسته به شرایط بیمار و شدت آسیب دیدگی دندان ها آنها از سوی پزشک تجویز توصیه می شود. در این روش از ترمیم ضمن حفظ سلامت سایر دندان ها، دندان آسیب دیده ترمیم شده و مانع افزایش آسیب و پوسیدگی دندان ها می شود.

کامپوزیت درشت دانه یا ماکروفیل در دندانپزشکی زیبایی

اولین نوع از کامپوزیت دندان در دندانپزشکی زیبایی درشت دانه یا ماکروفیل می باشد اندازه ذرات سازنده این نوع کامپوزیت  بین ۱۰ تا ۵۰ میکرومتر می باشد. این ذرات نسبت به مواد مورد استفاده شده در روش‌های دیگر اندازه بزرگتری دارد و همین موضوع سبب افزایش دوام و مقاومت بالای کامپوزیت ماکروفیل می‌شود و تنها نکته قابل توجه در این نوع کامپوزیت دشوار بودن پولیش کردن سطح ترمیم دندان می باشد.

کامپوزیت ریزدانه یا میکروفیل دندانپزشکی زیبایی

ذرات سازنده این نوع کامپوزیت دارای  اندازه کوچکتر از ۱۰۰ نانومتر می باشد.کامپوزیت های میکروفیلم بر خلاف کامپوزیت های ماکروفیل دارای دوام کمتری می باشند و نکته قابل توجه برای این نوع کامپوزیت، سهولت در پولیش کردن سطح ترمیم دندان می باشد. کامپوزیت های میکروفیل به دلیل ضعیف بودن ساختار، مقاومت بالایی در برابر فشارهای وارد از طرف دندانها مخصوصاً دندان های عقب را ندارند.

کامپوزیتهای هیبرید میکروهیبرید و نانو هیبرید در دندانپزشکی زیبایی

ویژگی این نوع کامپوزیت ها در واقع بین ویژگی کامپوزیت های مایکروفر و میکروفیل میباشد ذرات سازنده این نوع کامپوزیت هم به اندازه ۴۰ نانومتر می باشد کامپوزیتهای میکروهیبرید و نانوهیبرید جز دسته کامپوزیت های هیبرید به شمار می روند و اندازه آنها کمتر از ۱۰۰ نانومتر و بیشتر از یک میکرومتر می باشد. کامپوزیت های نانو هیبرید و میکروهیبرید دارای ذرات سازنده با فیبر بالا هستند که همین خاصیت سبب می‌شود تا مقاومت آنها در برابر ساییدگی و فشارهای ناشی از دندان ها افزایش پیدا کند.

یکی از معایب موجود در کامپوزیت های هیبرید دعوا می کنم آنها در برابر ساییدگی می باشد که در نتیجه از زیبایی آن به مرور زمان کاسته می‌شود. از دیگر معایب این نوع کامپوزیت یک دست و هموار نبودن سطح ترمیم روی دندان می باشد که پولیش کشیدن را روی آن دشوارتر می‌کند و ازخاصیت بازتاب کنندگی آن  می کاهد.

نانو کامپوزیت ها در دندانپزشکی زیبایی

جدیدترین نوع کامپوزیت ها نانوکامپوزیت ها می باشند که ذرات سازنده این مواد به اندازه ۲۰ نانومتر هستند. ساختار این نوع کامپوزیت ها بصورت رشته های بهم پیوسته از نانو کلاستر ها می باشد که همین پیوستگی و تبدیل شدن به زنجیره های بزرگتر، سبب افزایش استحکام و قدرت آن ها در مواجه با ساییدگی می باشد. این نوع کامپوزیت ها در دندانپزشکی زیبایی ویژگی سهولت در پولیش را دارا می باشند. به جرات میتوان گفت این نوع کامپوزیت ها جز بهترین نوع کامپوزیت در دندانپزشکی زیبایی می باشند.

بهترین مارک کامپوزیت دندان در دندانپزشکی زیبایی

بهترین برند کامپوزیت، کامپوزیت ایوکلار، کازمودنت و اولتر دنت می باشد. بهترین دیسک ها برای پولیش که دارای استحکام و رنگ پذیری بالایی هستند، دیسک کازمودنت در رنگ های مختلف و بیسکو هستند.

انواع رنگ کامپوزیت دندان در دندانپزشکی زیبایی

انواع رنگ کامپوزیت دندان به چهار دسته A, B, C وD  تقسیم می شوند. این دسته بندی به ترتیب مربوط به رنگهای قهوه ای مایل به قرمز، قهوه ای مایل به زرد، خاکستری و خاکستری مایل به قرمز تعریف می شوند. این تقسیم بندی، به ترتیب میزان سایه های استاندارد رنگ کامپوزیت دندان را از شدت روشن بودن سایه ها تا تیره شدن آن ها تفکیک می کند. بنابراین دسته بندی A روشن ترین سایه دندان در دندانپزشکی زیبایی می باشد.

هر کدام از این دسته بندی ها طیفی عظیمی از سایه های متفاوت را در بر می گیرد و در کامپوزیت های ونیر مختلف این دسته بندی رنگ ها گنجانده می شود. به عنوان مثال رنگ رزین های کامپوزیت که در دسته بندی قهوه ای مایل به قرمز می باشند برای افرادی که دندان های آنها در دسته بندی خاکستری مایل به قرمز قرار دارد انتخاب مناسبی نمی باشد. این دسته بندی ها به دندانپزشک اجازه می دهد تا بهترین رنگ کامپوزیت دندان را با توجه به شرایط بیمار و دندان های او مطابقت دهد رنگ نهایی طبق سلیقه مراجعه‌کننده انتخاب شود.

انواع رنگ کامپوزیت دندان

نحوه انتخاب بهترین رنگ کامپوزیت دندان در دندانپزشکی زیبایی

دندانپزشکی با توجه به شرایط بیمار و فاکتورهای مانند رنگ پوست رنگ چشم رنگ مو و سلیقه مراجعه‌ کننده، بهترین سایه رنگ را در دسته‌ بندی‌های مختلف تعیین می‌کند تا کامپوزیت دندان بیشترین سنخیت را در کنار دیگر اجزای صورت داشته باشد.

دندانپزشکی برای تعیین نوع دسته‌ بندی به راهنمای سایه رنگ کامپوزیت ها در دندانپزشکی زیبایی که ترکیبی از کامپوزیت های رزین و رنگ های مختلف هستند مراجعه می‌کند. سپس با سنجیدن هر یک از دسته بندی ها با موارد ذکر شده، بهترین رنگ کامپوزیت دندان انتخاب می شود. دندانپزشک برای طبیعی‌تر جلوه دادن رنگ کامپوزیت دندان از تکنیک لایه گذاری استفاده می‌کند. در این تکنیک از یک رنگ برای پایه رزین کامپوزیت و از رنگهای روشن تر و درخشان تر برای لایه میانی استفاده می شود.

رزین های کامپوزیت به صورت لایه لایه روی هم و روی دندان‌ها قرار داده می شوند. پس از انجام این کار رزین های کامپوزیت مانند دندان های طبیعی در ناحیه میانی واطراف لبه های دندان شفاف تر به نظر می رسند. رنگ انتخابی از نظر بیمار، به عنوان پایه رنگ مورد استفاده قرار می گیرد و با توجه به مهارت و تجربه ی دندانپزشک، از سایه های مختلف و مرتبط با رنگ پایه، برای ترکیب کردن آنها با رنگ کامپوزیت دندان استفاده می شود با این کار، کامپوزیت دندان جلوه طبیعی تری پیدا می کند.

نحوه تشخیص بهترین رنگ کامپوزیت و انتخاب آن در دندانپزشکی زیبایی

در انتخاب بهترین رنگ کامپوزیت هیچ دستورالعمل خاصی برای پیروی وجود ندارد بهترین رنگ کامپوزیت برای هر فرد طبق ویژگی های ظاهری آن فرد می باشد که رنگ کامپوزیت دندان به گونه ای انتخاب شود که با تمام اجزا و پوست مراجعه کننده بیشترین هماهنگی را داشته باشد تا طبیعی تر به نظر برسد. با توجه به این که سایه های رنگ طبیعی برای افراد انتخاب می شود هرچه پوست تیره تر شده باشد رنگ کامپیوتری دندان نیز به سمت سایه های تیره متمایل می شود به عنوان مثال بهتر است افرادی با پوست های روشن که موهای بور دارند از سایه های رنگ سفید تر انتخاب کنند تا با توجه به ظاهر فرد هماهنگی بیشتری بین کامپوزیت دندان و دیگر اجزا به وجود بیاید.

اکثر سلبریتی ها سفید ترین نوع سایه رنگ کامپوزیت دندان را انتخاب می کند هرچند که همه افراد ترجیح می‌دهند چهره شان مانند سلبریتی ها و بازیگران باشد اما افراد معمولی در جامعه می بایست  ظاهر طبیعی تری داشته باشند. زیرا ظاهر طبیعی، استاندارد تر به نظر می رسد. به عنوان مثال برای افرادی که داره رنگ پوست سبزه می باشند بهترین سایه رنگ کامپوزیت برای آنها سایه های متمایل به رنگ های تیره می باشد زیرا با انتخاب سایه های روشن در کامپوزیت دندان تضاد بین اجزای صورت اتفاق می افتد.

بهترین رنگ کامپوزیت دندان در دندانپزشکی زیبایی

هنگام انتخاب بهترین رنگ کامپوزیت دندان باید به این نکته توجه شود که یک درجه تغییر رنگ در سایه کامپوزیت دندان زمانی که تمام کامپوزیت ها کنار هم قرار می‌گیرد به خوبی قابل مشاهده می باشد. در واقع یک درجه تغییر رنگ در کامپوزیت دندان می تواند دو تا سه برابر در روشن‌تر یا تیره‌تر شدن کامپوزیت دندان تاثیر بگذارد. انتخاب درجه روشنی و تیرگی کامپوزیت دندان که شاید از نظر خود افراد طرح لبخند زیبا تر جذاب تر روشن تر و سفیدتر را رقم بزند، از نظر دیگران کاملاً مصنوعی است زیرا این تفاوت رنگ با دندانهای طبیعی اصلاً خوشایند نیست.

انتخاب بهترین رنگ کامپوزیت دندان بهتر است قبل از کامپوزیت کردن دندان ها با استفاده از روش های سفید کردن دندان، دندانها را در حد امکان سفید کرد، زیرا این کار باعث منطبق شدن سایه رنگ های کامپوزیت ونیر با دندان های طبیعی می شود و اصلاً غیرطبیعی به نظر نمی رسد تمام تناقض ها را از بین می برد.

سفید ترین رنگ کامپوزیت دندان

دسته بندی سایه کامپوزیت دندان از درجه A3 در بین مراجعه کنندگان بیشتر مورد قبول واقع می‌شد. زیرین درجه باعث پوشاندن عیب های ظاهری دندان ها آنها می شد و آنها را سفید تر نشان می داد. اما با گذشت زمان به علت انتخاب بیش از حد افراد مشهور از از درجه بندی سایه رنگ های روشن در کامپوزیت دندان سلیقه مراجعه‌کنندگان معمولی نیز تغییر کرد و در واقع سلیقه افراد در انتخاب رنگ کامپوزیت دندان از رنگ‌های طبیعی به رنگهای روشن تر تغییر کرد.

سفید ترین طیف رنگ کامپوزیت دندان برای افراد مشهور و سلبریتی ها طیف A1 وB1 می باشد. برای افراد معمولی طیف رنگی کامپوزیت دندان حالت از درجه بندی A3 استفاده می شود تا این رنگ طبیعی تر به نظر برسد. طیف رنگی B1 رنگ روشنی است سایه های کامپوزیت دندان می باشد به لبخند هالیوودی مشهور است و برای افراد معمولی مناسب به نظر نمی رسد اما با تمامی این شرایط رنگ کامپوزیت استفاده شده برای مراجعه کننده طبق سلیقه و نظر او می باشد.

سفید ترین رنگ کامپوزیت دندان

بهترین موقع استفاده از کامپوزیت دندان در دندانپزشکی زیبایی

همانطور که گفته شد از کامپوزیت دندان برای ترمیم پوسیدگی های دندانی و یکدست شدن رنگ و فرم دندان ها استفاده می شود. شرایط فرد استفاده از انواع کامپوزیت متفاوت باشد. انجام کامپوزیت برای کسانی که نحوه قرارگیری دو فک و دندان ها به روی هم هم درست نباشد، صورت نمی گیرد. در این شرایط پزشک با توصیه کردن روش ارتودنسی به بیمار روند درمان را آغاز می کند. زمانی که مراقبت از دندانها به روش درست صورت نگیرد باعث از بین رفتن سلامت دندان و همچنین زیبایی آن می‌شود به گونه‌ای که رنگ و فرم دندان ها تغییر می کند.

عوامل متعددی خرابی دندان را حاصل می شود یکی از این عوامل، استفاده از مواد غذایی نامناسبی است که فشار ناشی از آن ها باعث تخریب دندان و ساختار آن می شود در دندانپزشکی زیبایی و ترمیم به روش کامپوزیت تمامی این آسیب ها برطرف شده و رنگ دندان و فاصله و اندازه آنها متناسب با حالت فک و صورت ترمیم می شود و در کل زیبا سازی دندان ها برای فرد صورت می گیرد.

دوام کامپوزیت های دندان

تمام ماندگاری کامپوزیت دندان بسیار بالاست. هر نوع ترمیم وابسته به مراقبت های لازم است و فرد با رعایت کردن موارد بهداشتی و اصول تغذیه میتواند عمر کامپوزیت ها را به بیشتر از ده سال افزایش دهد. کامپوزیت دندان ای وابسته به رعایت برخی نکات و مراقبتهای لازم است.

مراقبت از دندانهای کامپوزیت شده

به طور کلی مراقبت از دندان ها شامل رعایت نکات بهداشتی و فردی می باشد. در رابطه با مراقبت از دندانهای کامپوزیت شده، رعایت نکات لازم، بسیار حائز اهمیت می باشد به حدی که با مراقبت درست از دندانهای کامپوزیت شده می توان طول عمر آنها را افزایش داد و در طول این زمان از هرگونه آسیبی جلوگیری کرد.

این نکات عبارتند از:

 • طریقه مسواک زدن به صورت صحیح و منظم
 • استفاده از نخ دندان به صورت صحیح
 • داشتن یک رژیم غذایی درست و پرهیز از استفاده از مواد غذایی نامناسب
 • مسواک زدن دندان بعد از خوردن خوراکی هایی که دارای رنگ های مصنوعی می باشند. زیر کامپیوتری دندانی به شدت خاصیت رنگ پذیری دارند.
 • جلوگیری از وارد شدن هرگونه فشار خارجی به دندان
 • جلوگیری از ساییدگی دندان با عدم استفاده از مواد غذایی نامناسب
 • مراجعه مرتب به مجموعه دندانپزشکی زیبایی جهت معاینه

هزینه ونیر دندان در دندانپزشکی زیبایی

به طور کلی ونیر کامپوزیت نسبت به روش‌های ترمیم لمینت دندان و ارتودنسی از هزینه های کمتری برخوردار است. هزینه ونیر کامپوزیت وابسته به  عوامل گوناگون است . تجهیزات و مواد  مورد استفاده از کامپوزیت ونیر  یکی از عوامل مهم در تعیین هزینه ونیر کامپوزیت می باشد. همچنین سابقه متخصص دندانپزشک، عامل موثر دیگری در هزینه ونیر کامپوزیت می‌باشد زیرا همه بیماران انتظار ارائه بهترین خدمات و درمان از پزشک خود دارند چه بسا در زمینه دندانپزشکی زیبایی این انتظارات بالا رفته و نیازمند صرف هزینه‌های بیشتری برای گرفتن نتیجه مطلوب تری می باشد.

لمینت دندان چیست؟

لمینت دندان یک نوع از روشهای ترمیم در دندانپزشکی زیبایی می باشد که در این روش مواد بسیار نازکی با طول عمر بالا به کمک مواد رنگ دندان ساخته می شوند و بر روی سطح خارجی دندان قرار داده می شود. این روش ترمیم دندانپزشکی زیبایی همراه با عوارض حداقلی و همچنین بهبود ظاهر شخص می باشد. کسانی که اقدام به طراحی لبخند و زیبا کردن دندان ها می کنند از این روش ترمیم و زیبایی در دندانپزشکی زیبایی بهره می برند.

همانطور که گفته شد لمینت دندان  مانند کامپوزیت دندان به صورت لایه ای  همرنگ با دندان برای اصلاح  طرح و ساختار دندانها مورد استفاده قرار می گیرد. یکی از رایج‌ترین درمان ها و ترمیم ها در زیبایی دندانپزشکی استفاده از لمینت دندان می باشد.در این نوع ترمیم فاصله بین دندانها فرم رنگ و شکل آنها به طور کلی تغییر داده و به یک ظاهر استاندارد تبدیل می کند.

لمینت دندان

انواع لمینت دندان دندانپزشکی زیبایی

 • لمینت سرامیکی دندان

در این مظلومیت دندان جنس لمینت از جنس سرامیک در اصطلاح از جنس چینی میباشد و دارای ظاهری زیباتر نسبت به نوع  دیگر می باشد و ثبات رنگی بیشتری دارد. این نوع لمینت دندان مقاومت بالایی در مقابل آسیب پذیری و شکستگی دندان دارد و این ونیر ها پس از قالب گیری از دندان بیمار در لابراتوار تخصصی در دندانپزشکی زیبایی ساخته می شود هزینه موجود در استفاده از این نوع لمینت در مقایسه با روشهای دیگر بیشتر است.

 • لمینت کامپوزیتی

نوع دیگر لمینت دندان لمینت کامپوزیتی می باشد این نوع لمینت نسبت به زمین سرامیکی از تراش کمتری برای دندان استفاده می شود. کامپوزیتی میزان پولیش پذیری بالایی دارد و نور را بهتر بازتاب می کند. کامپوزیت دندان دارای  تنوع رنگ بیشتری  است و همچنین هزینه کامپوزیت دندان به این روش ارزان تر از روش دیگر باشد.

مراحل نصب لمینت دندان

 • مرحله اول

برای انجام لمینت دندان دندان پزشک دندان بیمار را معاینه می کند و وضعیت سلامت دندان ها را مورد بررسی قرار می‌دهد. تنها پزشک پس از معاینه دقیق دندان و بررسی وضعیت پوسیدگی بیماری های لثه و غیر درمان را آغاز می‌کند و در این باب تعداد  دندان هایی که نیاز به لمینت دارند را مشخص می کند.

 • مرحله دوم

پس از معاینه کلی دندانپزشک، اطلاعات مربوط به هزینه و تعداد دندان هایی که نیاز به لمینت دارند را در اختیار بیمار قرار می‌دهد و به پاکسازی دندانها با برداشتن پلاک از روی سطح دندان درمان شروع می‌شود در این مرحله دندان‌های بیمار از هرگونه پلاک و جرم پاکسازی و تمیز می شود.

 • مرحله سوم

در این مرحله دندان ها بسته به میزان تشخیص پزشک و همچنین نوع لمینت تراشیده می شود. برای انجام لمینت ها دانلود حدود نیم میلیمتر تا یک میلیمتر تراشیده می شود. البته بسته به نوع لمینت ها مقدار تراشیدن متفاوت است در برخی از موارد که دندان بیمار مستعد تراشیدن نباشد از کامپوزیت دندانی استفاده می شود تا بدون تراشیدن سطح دندان، مواد روی دندان قرار بگیرند. در این مرحله پزشک برای اینکه بیمار احساس درد و ناراحتی نداشته باشند از بی‌حسی موضعی استفاده می کند.

 • مرحله چهارم

پس از تراشیدن دندانها پزشک یک قالب از دندانهای بیمار تهیه می‌کند و آن قالب را به لابراتوار های دندانپزشکی زیبایی منتقل می کند تا روکش های لمینت دندان متناسب با اندازه دندانهای بیمار در آزمایشگاه تخصصی دندانپزشکی زیبایی ساخته شوند.

 • مرحله نهایی

پس از طراحی و اتمام ساخت روکش های لمینت دندان نوبت به مرحله پیوند روکش لمینت دندان های بیمار می باشد این مرحله از درمان به صورت چسباندن روکش های لمینت دندان فرد صورت می‌گیرد که این روکش ها به صورت دقیق و مناسب در جای خود قرار می گیرند . نحوه قرارگیری روکش ها روی دندان ها به گونه ای است که فاصله ای  بین خط لثه و روکش لمینت ایجاد نمی‌شود.

مرحله نهایی ممکن است نیاز به مراجعه مجدد به پزشک باشد در غیر این صورت آموزش های لازم در مورد نکات نگهداری از لمینت دندان و افزایش طول عمر به بیمار داده می شود.

کامپوزیت بهتر است یا لمینت

عوامل بسیار متعددی در تعیین اینکه کامپوزیت دندان بهتر است یا لمینت دندان دخیل می باشد و در تصمیم گیری برای انتخاب نیازمند اشراف مزایا و معایب هر کدام از این دو موارد می باشد. زمانی که دندان اصلی دچار آسیب میشوند برای استفاده از هر دو تا ترمیم کامپوزیت و لمینت مقداری از سطح دندان تراشیده می‌شود و این به این معنی است که روکش ها به سادگی از روی دندان برداشتن خواهند شد و عملاً این تعمیم ها دائمی هستند در ادامه می بایست آنها رو کشید تا جدیدی جایگزین کرد. بنابراین می‌توان گفت که روکش های لمینت دندان و کامپوزیت دندان،در دندانپزشکی زیبایی جایگزین کاملی برای ارتودنسی نیستند.

همین تمام بازی در مواردی که دندان‌ها دچار کجی شده باشند می توانند مورد استفاده قرار بگیرد در صورت تشدید میزان کج بودن دندان ها برای اصلاح فرق روکش کامپوزیت و لمینت اصلاً گزینه خوبی برای انتخاب نیست به گونه‌ای که حتی بهترین نوع کامپوزیت دندان و لمینت سرامیکی نمی‌تواند موارد بسیار شدید هستند را تحت پوشش قرار دهد.

با توجه به مطالب گفته شده، می توان نتیجه گرفت که نیازمند معاینه پزشک می باشد تا با بررسی تمامی شرایط و وضعیت بیمار راه حل های متناسب با آن را ارائه دهد. برای قیاس می توان گفت کامپوزیت دندان در مقایسه با لمینت دندان در بردارنده هزینه کمتری می باشد و در واقع کامپوزیت دندان روش کم تهاجمی تر نسبت به لمینت می باشد. به دلیل ماندگاری و مقاومت کم کامپوزیت امکان رقابت با لمینت وجود ندارد.

توجه کنید:

از جمله عواملی که که می توان به آن اشاره کرد میزان طبیعی بودن ترمیم، به دو روش کامپوزیت و لمینت می باشد.با توجه به نیازهای بیمار و معیارهایی که در انتخاب نوع مواد دارد مانند هزینه طول درمان ماندگاری و بسیاری از عوامل دیگر در تصمیم گیری دخیل می باشند. لمینت و کامپوزیت از موثرترین گزینه های دندانپزشکی زیبایی می باشند که به کمک آن ها می توان لکه ها شکستگی به آسیب‌های وارد شده به  دندان را از بین برد.

دندانپزشکی زیبایی

عوامل تعیین کننده استفاده از لمینت دندان یا کامپوزیت

 • روکش لمینت طبیعی تر از روکش کامپوزیت

در دندانپزشکی زیبایی روکش ها به گونه ای ساخته می شوند که در عین حال که مشابه دندانهای طبیعی هستند برای ترمیم دندان ها بازگرداندن سلامتی آن ها  مورد استفاده قرار گیرند. با این حال لمینت های سرامیکی طبیعی تر از کامپوزیت به نظر می‌رسند زیرا مواد سازنده لمینت ها دندان بازتاب می کنند. باید به این موضوع توجه کرد که روکش هنگام بازدید از زمانی که پولیش داده می‌شوند طبیعی به نظر می رسند. به طور کلی استفاده از هر دو نوع روکش وابسته به میزان آسیب دیدگی و نظر بیمار می باشد.

 • درمان آسیب های شدید با کامپوزیت یا لمینت دندان

اگر دندان ها به شدت آسیب دیده باشد و به صورت نادرست قرار در کنار یکدیگر قرار گرفته باشند ممکن است دندانپزشک استفاده از لمینت سرامیکی را برای درمان توصیه کند. در زمانی که دندان دارای نقص های خفیف تا متوسط می باشد و آسیب ها به درجه بالایی نرسیده باشد از روکش کامپوزیت برای ترمیم دندان آسیب دیده استفاده می شود.

در مواردی که بیمار در شرایط از دست دادن دندان باشد، پزشکی درمان و روش ایمپلنت را آغاز می کند زیرا در این روش با ترمیم دندان آسیب دیده از افزایش پوسیدگی و آسیب جلوگیری شده و همه تلاش ها بر بازگرداندن عملکرد طبیعی دندان می باشد.

 • ماندگاری کامپوزیت و لمینت دندان

طول عمر لمینت ها به طور متوسط بین ۱۰ الی ۲۰ سال می باشد. البته این مدت زمان بسته به شرایط بیمار و میزان رعایت کردن بهداشت و دهان توسط فرد می باشد. در صورت مساعد بودن شرایط، این روکش ها حتی می‌تواند طول عمر بالاتر از 20 سال داشته باشد. در صورتی که روکش های کامپوزیتی طول عمر کمتری نسبت به لمینت های دندان دارند.

 • مقاومت و استحکام کامپوزیت و لمینت

به طور کلی روکش لمینت بسیار مستحکم تر از رزینهای کامپوزیت هستند و این معنی است که روکش های لمینت در مقابل شکسته شدن بسیار مقاوم است در صورتی که روکش  کامپوزیت در مقابل  آسیب  و شکستگی ضعیف بوده و در صورت آسیب پذیری، ترمیم می‌شوند و از مقاومت بالایی برخوردار نیستند.نکته  قابل ذکر در مورد روکش های لمینت این موضوع می باشد که  در صورت آسیب دیدگی لمینت سرامیکی، آن روکش  باید تعویض شود و عملاً پرهزینه تر از تعویض روکش کامپوزیت می باشد.

بلیچینگ کردن دندان

بلیچینگ دندان نوعی درمان در شاخه دندانپزشکی زیبایی محسوب می شود. ین نوع درمان،  مورد پسند بسیاری از افراد و جوانان می باشد. بلیچینگ دندان طبق تشخیص پزشک طی یک الی دو جلسه صورت می‌گیرد. در این  طی درمان هیچگونه آسیب به مینای دندان وارد نشده و مواد مورد استفاده در سفید کردن دندان که همان پراکسید هیدروژن نام دارد تماسی با لثه و مینای دندان نخواهند داشت.

بلیچینگ یا همان سفید کردن دندان در دندانپزشکی زیبایی نیازمند دقت تخصص بالایی است. روند درمان به صورت قرار دادن ماده پراکسید هیدروژن روی سطح دندان ها در مدت زمان مشخص می باشد. دندانپزشک می‌بایست ماده محافظتی روی لثه ها بگذارد تا از آسیب پراکسید هیدروژن و تماس آن با لثه جلوگیری کند. غلظت و زمان مورد استفاده برای بلیچینگ کردن دندان توسط پزشک سنجیده می شود. مواد هیدروژن پراکسید روی دندان ها بر حسب غلظت و زمان مورد نظر از سوی پزشک توسط دستگاه مخصوص اشعه به دندان‌ها وارد می‌شود و پس از گذشت زمان ۳۰ دقیقه دندان ها کاملاً سفید می شوند.

هزینه بلیچینگ دندان

بلیچینگ دندان همانطور که گفته شد یک روش بسیار محبوب برای افراد در سفید کردن دندان ها می باشد و از آنجایی که در این روش عوارضی برای دندانها و لثه ها ایجاد نمی شود، بسیار مورد پسند میباشد. هزینه بلیچینگ کردن دندانها در مقایسه با روش‌های سفید کننده دیگر بسیار پایین تر میباشد. این هزینه طبق نظر پزشک و تعداد جلسات درمان متفاوت می باشد.

اینلی و آنلی دندان

اینلی و آنلی دندان نوعی ترمیم در دندانپزشکی زیبایی می باشند که برای دندان های عقب به کار می‌روند. این دو نوع ترمیم برای پوسیدگی و آسیب دیدگی دندان ها بسیار مورد استفاده قرار می گیرند و در واقع جایگزین مناسبی برای استفاده از روکش ها برای ترمیم پوسیدگی دندان ها هستند. اینله و آنله در مقایسه با روش‌های ترمیمی دیگر دارای استحکام و دوام بیشتری هستند.

زمانی که دندان پوسیده می‌شود اما پوسیدگی آن به قدری جدی نیست که استفاده از روکش توصیه شود، برای ترمیم دندان های آسیب دیده اینله و آنله مورد استفاده قرار می گیرد. این دو ترمیم عملکرد و زیبایی بالایی را برای دندانها به همراه دارند. در این نوع ترمیم، ساختار دندانها به طور کامل حفظ شده و اغلب دندانپزشکان با توجه به نظر بیماران از اینه و آن برای پر کردن دندان ها استفاده می کنند.

اینلی و آنلی دندان

دلایل استفاده از ترمیم اینلی وآنلی در مقایسه با پر کردن معمولی دندان های از دست رفته

 1. یکی از دلایل مهم برای استفاده از این دو ترمیم این است که در پر کردن معمولی دندان های آسیب دیده دندانپزشکی از مواد مخصوص دندانپزشکی زیبایی به صورت مستقیم دندان ها را پر میکنند اما در ترمیم اینلی وآنلی قالبی از دندانهای بیمار تهیه شده و در لابراتوار مخصوص دندانپزشکی زیبایی بر روکش ساخته می شود و سپس با استفاده از چسب های مخصوص، این روکش ها در جای خالی دندان ها چسبانده می شوند.
 2. اینله و آنله دندان از مواد محکم و بادوام ای ساخته می‌شوند از این رو بسیار ماندگار هستند.
 3. درصد مقاومت دندان بعد از ترمیم به روش اینله و آنله بسیار کمتر از روش‌های دیگر می‌باشد.
 4. ترمیم اینله و انله بسیار طبیعی و زیبا بوده و در مقایسه با دندان‌هایی که با آلیاژهای فلزی پر می‌شوند بسیار بهتر می باشند.
 5. به دلیل استحکام بسیار بالای این دو نوع ترمیم پوسیدگی در آنها به ندرت اتفاق می افتد از این رو دندانی که به وسیله این مواد ترمیم شود عمر طولانی خواهد داشت.
 6. عدم پوسیدگی در این نوع ترمیم ها به دلیل عدم تجمع پلاک ها و باکتری ها روی دندانهای ترمیم شده با اینله و آنله می باشد.
 7. تفاوت اینله و آنله تنها در محل قرارگیری روی دندانها می باشد. از اینله برای ترمیم سطح مرکزی دندان ها یعنی لبه ها و روی دندان استفاده می‌شود و از آنله برای ترمیم دندان های اطراف استفاده می شود.

روکش دندان برای زیبایی

یکی از راههای داشتن لبخند و دندان های زیبا و درخشان بودن آن ها استفاده از روکش های دندان است تا دندان های آسیب دیده و پوسیده با ظاهری زیبا در شکل و اندازه طبیعی نمایانگر شوند. روکش دندان موجب زیبایی و تقویت آنها شده و نقشه پوششی و حفاظتی روی خط لثه و بالای آن دارند. روکش خیلی دندان یک ساعته جدید و مستحکم روی دندان می باشد که عملکرد دندان را بهبود بخشیده و همچنین  طول عمر دندان را افزایش می‌دهد.  یکی از مزایای روکش دندان برای زیبایی درمان ریشه دندان می باشد که به عنوان یک نا ترمیم برای یک دندان اضافه می شود.

مزایای روکش دندان زیبایی

 • ترمیم دندان های آسیب دیده
 • اصلاح فرم دندان
 • تقویت کننده دندان
 • افزایش استحکام دندان ها
 • بهبود ظاهر کلی دندان
 • بازگرداندن رنگ طبیعی دندان

نصب روکش دندان زیبایی

برای اصلاح دندان‌ها به روش روکش کردن آنها، پزشک می توان روند درمان را آغاز کرد. این روند شامل موارد زیر می باشد.

 • دندان ها در ابتدا معاینه ا شده و تمامی شرایط دندان مانند پوسیدگی و آسیب های دندانی و لثه مورد بررسی قرار می گیرد.
 • در صورت بروز هرگونه آسیب به سرعت درمان آنها آغاز خواهد شد.
 • برای قرار دادن روکش دندان در محل خود، سطح دندان تراشیده شده و تغییر شکل پیدا می‌کند.
 • قالبی دقیق از دندانهای یک دست و تراشیده شده در لابراتوار های مخصوص دندانپزشکی زیبایی تهیه می‌شود.
 • در آزمایشگاه ها روکش های دائمی ساخته شده وارد شویم وقتی روی دندان شما تا اتمام مراحل ساخت قرار می گیرد.
 • مرحله آخر با خارج کردن روکش های موقت و همچنین نصب روکش های دائمی بر روی دندان، صورت می گیرد.

روکش زیرکونیا

این روکش از انواع روکش های مورد استفاده در دندانپزشکی زیبایی می باشد. روکش زیرکونیا به دلیل ساختار زیبا و بدون فلز، دارای استحکام و قدرت بالایی می باشد. این روکش از جنس آلیاژ یک فلز سفید رنگ  می باشد. این روکش هیچگونه فلزی در ساختار خود ندارد و ظاهری کاملاً مشابه با دندان‌های طبیعی دارد.

روکش زیرکونیا

مزایای استفاده از روکش های زیرکونیا در دندانپزشکی زیبایی

 • بسیار زیبا و دارای درخشندگی بالایی می باشد.
 • قدرت استحکام این روکش حتی بیشتر از روکش های فلزی است.
 • در مقابل ساییدگی بسیار مقاوم بوده از هر گونه آسیب دندان را حفظ میکند.
 • به دلیل باندینگ فوق العاده با مینای دندان، بسیار منطبق با دندان ها می شود.
 • هیچگونه حساسیتی در استفاده از این روکش ها هنگام تراشیدن سطح دندان در فرد ایجاد نمی شود.
 • سازگاری بسیار بالایی با بافت زنده دندان دارد و از تحلیل رفتن لثه و همچنین  از متورم شدن آن جلوگیری می کند.
 • در این روکش ها هیچ گونه تغییر رنگی اتفاق نمی افتد که یکی از مهمترین مزیت این روکش به حساب می آید.

ترمیم دندان های جلو در دندانپزشکی زیبایی

دندان های جلو به دلیل موقعیت قرارگیری در دهان در مرکز توجه قرار می‌گیرند بنابراین ترمیم دندانهای جلو از مهم‌ترین خدمات در دندانپزشکی زیبایی می باشد. ترمیم دندان های جلو نیازمند کیفیت بالا و همچنین ترکیبی از هنر و تکنولوژی برای افزایش عملکرد و زیبایی می باشد. برای ترمیم دندانهای جلو از کامپوزیت دندان استفاده می شود. همچنین این ترمیم نیازمند آگاهی از ویژگی‌های رنگ دندان های طبیعی و همچنین تحلیل دقیق آنها احساس می شود تا تمامی این اقدامات  منجر به نتیجه بسیار مطلوب و قابل پیش بینی برای بیمار در خدمات دندانپزشکی زیبایی شود.

استفاده از کامپوزیت برای ترمیم زیبایی دندان های جلویی

ترمیم و استفاده از روکش های کامپوزیت برای دندان های جلویی با توجه به میزان آسیب دیدگی آن ها می باشد. ونیر کامپوزیت مورد استفاده برای ترمیم دندان های جلو از رایج‌ترین روکش های  ترمیم برای زیبایی می باشد. ترمیم وسیله ونیر کامپوزیت نیاز بی حسی نداشته و تا حد امکان سلامت و جنس دندان ها به طور کامل حفظ می شود. به همین دلیل به راحتی می‌توان و روش ترمیم در مواردی که تاج دندان از بین رفته است، فرم و شکل دندان را اصلاح کرد. روش های ترمیم دندانهای جلویی روش میناکاری می‌باشد اصلاح می باشد را بیمار هیچ دردی را متحمل نمی شود.

طرح لبخند دندان

با پیشرفت روز افزون تکنولوژی و همچنین روشهای ترمیم و درمانی زیبایی در مجموعه خدمات دندانپزشکی زیبایی، طراحی لبخند از سویی مراجعه کنندگان بسیار حائز اهمیت تلقی می شود. طراحی لبخند دندان از مجموعه اقدامات دندانپزشکی زیبایی میباشد که تأثیر بر زیباتر شدن لبخند دارند. در طراحی لبخند، وضعیت مناسب لثه و دندان های مرتب به نمایش گذاشته می‌شود که جذابیت افراد را به مراتب بیشتر می‌کند این فرآیند بهبود لبخند و داشتن لبخند زیبا توسط مجموعه دندانپزشکی زیبایی کاملاً قابل اجرا می باشد. روند طراحی لبخند و روشهای مورد استفاده این نوع درمان عبارتند از:

 • استفاده از لمینت دندان
 • استفاده از کامپوزیت ونیر
 • عمل باندینگ دندان
 • کاشت دندان
 • بلیچینگ کردن دندان
 • روکش گذاری
 • اصلاح لبخند لثه ای

در تمام این موارد و روش ها دندان ها به یک شکل استاندارد اصلاح شده پیدا میکنند که لبخندی زیبا و جذاب و برای فرد فراهم می کند. نکته قابل توجه در اصلاح یا ایجاد  طرح لبخند این است که این درمان تنها برای افرادی آسیب های دندانی و یا  دچار پوسیدگی آن هستند محدود نمی شود و این طراحی برای کسانی که دارای دندانهای خوب و سالم هستند و با اعمال تغییرات اندکی مانند تغییر فرم دندان ها یا سفید کردن آنها می‌توانند لبخندی بسیار زیبا و چشم گیری در صورت خود نمایان کنند.

هزینه زیبایی دندان در مجموعه خدمات دندانپزشکی زیبایی

تمامی هزینه ها به و روند درمان و همچنین با توجه به شرایط بیمار و تشخیص پزشک در روند زیباسازی دندان ها، وابسته است. موارد بیمار نیازمند تمامی مراحل اصلاح طرح لبخند دندان ها می باشد عملاً هزینه‌های زیادی به همراه خواهد داشت به همین دلیل هزینه تمامی روند اصلاح دندانها و زیبایی آنها با توجه به شرایط بیمار و و لزوم اجرای هر مرحله و همچنین نظر پزشک سنجیده می شود.

با توجه به اینکه هزینه های پایانی برای بیمار و عوامل مختلفی مانند مهارت دندانپزشک، قیمت مواد مورد استفاده، تعداد دندان های درمان شده و مراحل فیزیکی که  در فرایند درمان انجام شده است، متغیر می باشد، تمام هزینه ها در اصلاح طرح لبخند و زیبایی دندان ها در جلسه قبل از شروع درمان برای بیمار شرح داده می شود و فرد با داشتن اطلاعات کامل و کافی از روند درمان و هزینه‌های دربردارنده، درمان را شروع می کند.

دندانپزشکی زیبایی

 

این مطلب را با دوستانتان به اشتراک بگذارید

برای مشاوره و یا کاشت ایمپلنت با ما تماس بگیرید

شماره تماس کلینیک دندانپزشکی مدرن: 02177911111 - 02177908080

مقاله های مرتبط