تشخیص دندانپزشکی در کلینیک مدرن

تشخیص دندانپزشکی در کلینیک مدرن

آموزش تازه های دندانپزشکی مجموعه پیشگیری از پوسیدگی دندان مراقبت های دندانپزشکی

تشخیص دندانپزشکی در کلینیک مدرن

ارسال شده توسط dentalcenter

تشخیص دندانپزشکی چه نقشی در این موضوع دارد که با این مقاله در کلینیک دندانپزشکی مدرن به آن پرداخته ایم.

تشخیص دندانپزشکی

مصاحبه با آقای دکتر جواد تهرانی درباره تشخیص در دندان پزشکی :

امروزه خیلی از افراد اطلاعی از تشخیص دندانپزشکی یا همان بیماری های دهان و دندان ندارند و اکثرا با این مقوله غریبه اند، ولی برای ورود به پروسه درمان حتما تهیه یک پرونده سلامت برای هر بیمار لازم میباشد.

قبل از هر کار مربوط به دندانپزشکی یک دندانپزشک که در رشته ی تشخیص فعالیت می کند، بیماری های مختلف را مطالعه کرده است و آثار این بیماری ها را در محیط، بررسی بافت نرم و سخت، سرطان ها، کیست ها، وجود آنومالی های دندانی، بودن دندان های بیش از تعداد نرمال، آدونسی و تعداد پوسیدگی ها باید تحت معاینه قرار دهد.

کلیات دهان از نظر بافت نرم و بافت سخت را باید مورد نظر قرار داد، اکثر دندانپزشک هایی که فارغ تحصیل می شوند بعد از ورود به بازار کار به دلیل شرایط بازار کار دید تانل ویژن برایشان ایجاد می شود، در مراجعات بیمار آن ناحیه ای را که بیمار از آن شکایت اصلی دارد را مورد نظر قرار می دهد و به درمان همان نقطه می پردازند؛ در صورتی که با بررسی حفره ی دهان ممکن است مشکلاتی که در یک نقطه وجود دارد ناشی از نقاط دیگر بدن و حتی بافت نرم داخل دهان باشد.

کسانی که با دردهای ریفرال، دردهای ارجاعی مراجعه کنند یا کسانی که ممکن است نرولارژی داشته باشند و یا افرادی که عصب تری ژمینال آنها مشکل داشته باشند برای این افراد ممکن است با دردهای عصب دندان اشتباه گرفته شود و معالجات ریشه ای بدون هدف روی دندان ها انجام گیرد، بدون اینکه هیچ نتیجه ای داشته باشند و درد همچنان پابرجا بماند.

در سیستم کلینیک مدرن منطبق با نظام تشخیص و تحت درمان در بیشتر مراکز آکادمیک مانند دانشکده های دندانپزشکی وجود دارد، یعنی از ابتدا وقتی شخصی برای پروسه درمان مراجعه می کند توسط دندانپزشکی که در بخش تشخیص دندانپزشکی مشغول به کار می باشد یک سری اطلاعات فردی از وی گرفته می شود که شامل نام ، نام خانوادگی و موارد ابتدایی می باشد و سپس به سراغ پروسه دندانپزشکی بیمار می رویم که با توجه به اطلاعاتی که در کلینیک دندانپزشکی مدرن وی به دندانپزشک می دهد و در پرونده لحاظ می شود، معاینات بالینی بیمار شروع می شود. ( وضعیت دندان ها، بافت نرم و سخت، پوسیدگی، نحوه قرار گرفتن دندان ها در فک، وضعیت فکی نسبت به یکدیگر، آنومالی ها و سایر مشکلاتی که ممکن است وجود داشته باشد. )

کلینیک دندانپزشکی
کلینیک دندانپزشکی

اگر ضایعاتی وجود داشته باشد که نیاز به بیوپسی باشد، بیوپسی باید انجام شود.

همچنین اگر نیاز به تهیه رادیوگرافی تکمیلی باشد باید حتما انجام شود و تمام این موارد در کلینیک مدرن با توجه با استناد به نکات پزشکی که از  بیمار گرفته شده و همچنین نکات بالینی که در پرونده ثبت شده؛ با توجه به تمام این موارد یک تحت درمان در نظر گرفته و ثبت می شود و برای بیمار توضیح داده می شود و  علی الخصوص همه مسائلی که بعدا اتفاق می افتد حتما با موافقت بیمار انجام خواهد شد.

زمانی که دندانپزشک می خواهد درمانی را آغاز کند باید مسیر درمان مشخص باشد؛ البته ممکن است در مسیر درمان تغییرات احتمالی وجود داشته باشد که قابل پیش بینی می باشد ولی اینکه بخواهیم درمانی را از هر جهت شروع کنیم و ندانیم به کجا میخواهیم برسیم اغلب مشکلاتی ایجاد می کند که نمیتوانیم پاسخگو آن باشیم.

تشخیص دندانپزشکی شرایطی را فراهم می کند که با متخصصینی که وجود دارد مشورت کنیم و تحت درمانی که مناسب با حال بیمار می باشد و همچنین مورد توافق بیمار هم می باشد را برای وی انجام دهیم، در مواردی که فرد می خواهد ایمپلنت کند آیا دندان کناری باید یک cl زیبایی شود؟ استخوانی که می خواهد برداشته شود به چه صورت است آیا این استخوان را برداریم؟ حدود 2 تا 3 میلی متر از استخوان مجاور ایمپلنت باید برداشته شود؟

حتما باید بدانیم کدام عمل چه موقع انجام شود، تقدم و تاخر آن چه موقع باشد، با توجه به مشورتی که با متخصص مربوطه میگیریم. این امکانات را کلینیک مدرن برای ما فراهم کرده که همزمان بعد از تشخیص دندان پزشکی بتوانیم از نظر متخصصان برای دادن طرح درمان مناسب بیمار استفاده کنیم.

سوال: خیلی از مخاطبان برای دردی که در ناحیه ای از دندانشان دارند به کلینیک مدرن مراجعه میکنند و شاید سبک ما مقداری متفاوت با سایر کلینیک دندانپزشکی ها است، از این جهت که ما در کلینیک مدرن همه ی دندان ها را چکاپ می کنیم و اولویت بندی کرده و توجه می کنیم که اولویت بیمار کدام است و از همان اولویت بیمار شروع می کنیم در صورتی که درد اورژانسی وجود نداشته باشد؛ چگونه مخاطب را قانع می کنید که یک ویزیت کلی برای ایشان انجام شود در صورتی که لزوما نیاز نیست همه دندان ها درمان شود و فقط توضیحات طرح درمانی و اینکه از شرایط دهانی خود آگاه باشند را به آنها میدهیم. با این چالش روبرو هستید؟

پاسخ: با توجه به شرایط فعلی جامعه و اینکه کلینیک مدرن توانسته با روابط عمومی خوب بیماران را از اکثر نقاط شهر و کشور به این کلینیک دندانپزشکی بیاورد که مورد معاینه کلی و ساده قرار گیرند و حتی اگر با مورد خاص در تبلیغات در شبکه های مجازی برخورد می کنند این حس در افراد ایجاد می شود که برای یک چکاپ کلی مراجعه کنند و این موضوع در غربالگری مهم می باشد چون در معاینات کلی می توان خیلی از مسائلی که بیمار از آنها اطلاع ندارد با معاینه مشخص شود و با توضیحاتی که برای بیمار داده می شود راهی به بیمار نشان داده شود که درمان را ادامه دهد.

تشخیص دندانپزشکی چه چالش هایی برای بیماران دارد

سوال: چالش هایی که بیماران لزوما نمی خواهند از این موقعیت استفاده کنند و چکاپ کلی انجام دهند ولی با گویش و برخورد شما ( آقای تهرانی ) همه ی بیماران چکاپ کلی انجام میدهند، این چالش ها چیست و از کجا شروع می شود؟ ذهنیت مردم کجا در تشخیص دندانپزشکی گیر کرده است؟

پاسخ: اشتباهاتی که همکاران دندانپزشک در حین درمان به طور خواسته یا ناخواسته انجام می دهند که شاید تمام این ها ناشی از یک تشخیص غیر صحیح باشد، یعنی درمان، بدون تشخیص دندانپزشکی صحیح انجام شده، مشکلاتی برای بیمار ایجاد شده و یا هزینه هایی که از بیمار گرفته شده بسیار گزاف بوده  و به شکلی می باشد که وقتی بیمار به جایی دیگر مراجعه می کند با همان ذهنیت که از قبل برایش ایجاد شده چه از نظر اقتصادی و چه از نظر درمانی دیگر اعتماد نمی کند، فقط مراجعه می کند که نقطه ای را نشان دهد و تا آنجا که ممکن است به او بگویند که سالم است و مشکلی ندارد، ما سعی می کنیم با صحبت هایی که با بیماران می کنیم آن ها را قانع کنیم که شما مراجعه کننده عزیز برای اینکه وقت گذاشتید و تا کلینیک مدرن تشریف آوردید ، هزینه ای هم لازم نیست پرداخت بفرمایید و با اجازه ی خود بیمار و با مشخصاتی که از نظر تاریخچه ی پزشکی دریافت کرده ایم معاینات بالینی را برای آنها انجام می دهیم؛ بیشتر افراد وقتی می بینند که این کار به نفع خودشان می باشد و بدون هیچ هزینه ای و وقت کمی از آن ها می گیرد، اجازه می دهند نقاط مختلف دهان را بررسی کنید.

این موضوع باید تبدیل به یک فرهنگ شود و حتی اگر مشکلی از نظر دردهای اورژانسی دندانپزشکی نبود، افراد خودشان هر 6 ماه یک بار برای یک چکاپ کلی مراجعه داشته باشند و نتیجه اینکه خیلی از مشکلاتی که الان ایجاد می شود را می توان پیشگیری کرد و حتی زودتر درمان کرد، خساراتی که برای خود بیمار ایجاد می شود و خاطرات بدی که ممکن است در اثر درمان پیشرفته برای بیمار ایجاد شود را پیشگیری می کند و به تدریج می توان علاقه عمومی بیماران برای مراجعات بعدی به دندانپزشکی که جهت آگاهی از وضعیت سلامت دندان ها و بافت نرم دهان می باشد را افزایش داد.

تشخیص
اهمیت وجود بخش تشخیص در دندانپزشکی ها

اهمیت وجود بخش تشخیص دندانپزشکی در کلینیک ها و مطب ها چیست؟

سوال: آقای دکتر برای کلینیک دندانپزشکی های دیگر و برای مطب ها آیا توصیه می کنید که این لاین را که شاید کمرنگ باشد، یعنی خیلی از بیماران که به مطب ها مراجعه میکنند لزوما در همان ناحیه که دچار مشکل هستند اقدامات درمانی خود را انجام می دهند و یا وقتی وارد کلینیک ها می شوند به بخش مربوطه خود و درمان خود را انجام می دهند، برای آنها پیشنهادی دارید که لاین تشخیص دندانپزشکی را راه اندازی کنند؟

پاسخ: دقیقا یکی از مواردی که باعث علاقه ی دکتر به کلینیک مدرن شد این بود که برای بخش تشخیص امتیاز ویژه ای قرار داده بودند ، وقتی بیمار فقط به یک بخش مربوطه مراجعه می کند، بخش پروتز یا معالجه ریشه یا ترمیم، اکثرا یا حتی دندانپزشکان متخصص، فقط همان نقطه ی مورد نظر را بررسی می کنند، در صورتی که زمانی که بیمار در ابتدای درمان به بخش تشخیص مراجعه می کند، مواردی وجود دارد که از چشم بیمار دور است و نیاز به مشاوره ی چند متخصص دارد؛ این را ابتدا به بیمار متذکر می شویم و اگر جایی وجود داشته باشد که بتوانیم بعد از تشخیص دندانپزشکی از مشورت کل متخصصین استفاده کنیم و بعد درمان بیمار را شروع کنیم خیلی از خسارات درمانی و اقتصادی برای بیمار کمتر میشود، برای مثال زمانی که بیماری بدون اینکه مشخصاتی از خود بدهد به کلینیک دندانپزشکی مراجعه می کند مثلا آیا دارویی استفاده می کند یا نه؟ و در پرونده هم هیچ اطلاعاتی ثبت نشده است، سپس با صحبت کردن با بیمار، او داروهای مصرفی خود را ذکر می کند که از مهمترین موارد دیابت می باشد که بیماری قند دارند و یا مصرف آسپرین، رقیق کننده ها، داروهای اعصاب یا حتی در بیماری های ام اس، بیماری های اتوایمیون و این ها را بیان نمی کنند که در بعضی از درمان ها در موارد اتوایمیون منع درمان داریم این افراد بیان نمی کنند و در معاینات بعدی که متخصص بعدی انجام می دهد باز هم در میان نمی گذارند و اولین مشکلی که برای این افراد ایجاد می شود برای خود بیمار می باشد، مثلا بیماری که رقیق کننده خون استفاده می کند در هنگام جراحی مشکل دارد، فردی که فشار خون دارد و دارو استفاده می کند اما بیان نمی کند بعدا دچار مشکلات می شود، بنابراین این یک پازل است که وقتی درست کنار هم قرار داده شود آخرین تکه پازل همان درمان درستی می باشد که انجام می شود.

در این موارد باید وقت گذاشته شود و فردی که مراجعه می کند ممکن است بگوید که من برای پر کردن دندان مراجعه کردم و شما چرا درباره ی سیگار کشیدن صحبت می کنید، درباره دارو و بیماری ها و … چرا سوال می کنید؟

این ها همه به هم مرتبط می باشد، چون وقتی که مراجعه می شود ظاهرا برای یک ترمیم دندان ساده یا یک جرم گیری ساده است ولی خوب همان جرم گیری ساده چنانچه فرد بیماری خونی داشته باشد در هنگام جرم گیری مشکلاتی برای وی ایجاد می شود؛ بنابراین با دانستن جامع شرایط بیمار، درمان راحت تر و بهتری برای بیمار انجام می شود بدون اینکه خاطره ی بدی داشته باشد.

پس توصیه بر این است که تمام کلینیک دندانپزشکی ها و مطب ها بهتر است این لاین را راه اندازی کنند چون باعث خدمت رسانی دقیق تر میشود و به نفع خود بیمار می باشد ، یعنی تمام این اتفاق ها که انجام می شود اولا سیستم بدن را چک می کنیم ممکن است وارد یک سری مباحثی شویم که شاید از دید مراجعه کننده ربطی به دندانپزشکی نداشته باشد ولی آن دندانپزشک آگاه می باشد و می داند که یک سری مسائل چند سال بعد بیمار را دچار مشکل میکند از قبل فکر می کند و عملا پیشگیری می کند.

تشخیص دندانپزشکی درست یعنی صد در صد درمان

بدون تشخیص درست چه از نظر تکنیکی و چه از نظر فیزیولوژی به درمان کاملی نخواهیم رسید و درمان ممکن است به صورت شانسی  با موفقیت انجام شود، مواردی وجود داشته که بیمار مثلا سکته ی قلبی داشته و نباید از داروهای رگ فشار استفاده می شده و بعد از درمان، بیمار با طی مسافت 100 الی 200 متر سکته می کند و سابقه ی سکته ی قبلی هم ممکن است وجود داشته باشد و گاهی منجر به فوت بیمار میشود، دانستن چنین مواردی و بودن بخش تشخیص در مراکز درمانی به خصوص کلینیک دندانپزشکی از واجبات می باشد .

نکته : بخش تشخیص دندانپزشکی همکاری بالایی را از سمت مراجعه کننده طلب می کند، از اینکه اطلاعات سیستمی خود را از صفر تا صد در اختیار دندانپزشک بگذارند؛ دندانپزشک محرم اسرار مراجعه کننده ها می باشد با خیال راحت اطلاعات سیستمیک خود را در اختیار دندانپزشک بگذاریم چون باعث می شود در روند درمان تاثیر گذار باشد و بتوان طرح درمان و نکات ایمنی را برای بیمار رعایت کنند و لحاظ شود.

سوال: آقای دکتر کلینیک مدرن را در یک جمله می توانید توصیف کنید؟

پاسخ: رعایت حقوق بیمار، استفاده از به روز ترین تجهیزات و مواد مصرفی، استفاده از تجارب بهترین متخصصین در رشته ی دندانپزشکی و نظم و ترتیب و کنترل عفونت که به ندرت در مراکز درمانی دیگر به این شیوه دیده می شود ، همکاران زحمت کشی که در این بخش زحمت می کشند و ریاست آقای مسلمی که در تهیه تمام موارد فوق به نحو احسن و با درایت عمل میکنند.

جای پیشرفت همیشه وجود دارد، اما باید دستیار دندانپزشک ها توجه بیشتری به فرمان ها داشته باشند.

جهت آشنایی بیشتر با کلینیک مدرن کلیک نمایید

نوشته شده توسط dentalcenter

http://clinicmodern.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *