جرم گیری دندان و هرآنچه باید بدانیم – قیمت جرمگیری سال 99

جرم گیری چیست و چگونه انجام میشود؟ با اطلاعات درست میتوانیم بهترین ها را برای خود و نزدیکان خود انتخاب. برای اطلاعات کامل و درست درباره جرمگیری با ما همراه باشید

 • پلاک دندانی چیست و چگونه جرم دندان را ایجاد می کند؟
 • جرم دندان چیست؟ چگونه تشکیل می شود و چه آسیب هایی به بافت های دهان می رساند ؟
 • جرمگیری و برساژ و انواع روش های آن
 • جرمگیری خانگی
 • مراقبت های بعد از جرمگیری
 • آیا همه افراد به جرم گیری نیاز دارند ؟
 • آیا جرم گیری به دندانها آسیب می رساند ؟
 • آیا جرم گیری باعث سفید شدن دندان ها می شود ؟
 • روش های پیشگیری از تشکیل جرم
 • قیمت جرمگیری

……………………………………………………………………………………………………………….

پلاک دندانی

اگر شما دندان های خود را کاملا با نخ دندان و مسواک تمیز کنید ، حتی اگر چیزی هم میل نکنید ، بعد از حدود یک ساعت لایه نرم سفید رنگی روی سطح دندانهایتان تشکیل می شود که پلاک دندانی نام دارد . پلاک دندانی بسیار نرم بوده و براحتی با مسواک و نخ دندان قابل برداشت است. این پلاک بعلت رسوب پروتئین های بزاق بر روی دندانها تشکیل می شود ؛ بنابراین بعلت تفاوت ماهیت بزاق در افراد مختلف ماهیت این پلاک ها نیز در اشخاص مختلف با هم فرق دارد . پلاک دندانی به خودی خود آسیبی به بافتهای دهان نمیرساند اما بستر مناسبی تشکیل میدهد برای تجمع باکتری ها ، ذرات مواد غذایی و املاح بزاق ؛ از این رو میتواند زمینه ساز پوسیدگی دندان ، التهاب و بیماری های لثه باشد . باید در طول روز حداقل 2 بار مسواک و نخ دندان بصورت دقیق و اصولی جهت تمیز کردن سطوح دندان ها استفاده شود . با حذف پلاک دندانی میتوانیم نقش بزرگی در پیشگیری از پوسیدگی دندان و بیماری های لثه داشته باشیم .

پلاک دندانی
پلاک دندانی

جرم دندان چیست؟

اگر پلاک دندانی بر روی سطوح دندان ها مدت زیادی باقی بماند رسوب باکتری ها و مواد غذایی بر روی آن میتواند منجر به شروع پوسیدگی دندانها شود . با گذشت زمان در برخی از نواحی دندانی ، املاح بزاق نیز به مجموعه فوق اضافه میشود و موجب سخت شدن پلاک میگردد ؛ در این مرحله پلاک رفته رفته به توده ای سخت و زبر تبدیل میشود که دیگر با ابزار های خانگی نظیر مسواک و نخ دندان قابل برداشت نیست .این توده ، جرم نام دارد که میتواند با جذب رنگ مواد غذایی و رنگدانه دخانیات و مواد مخدر تیره رنگ شود .جرم نیز مانند پلاک محل مناسبی برای تجمع باکتری ها و ذرات مواد غذایی میباشد ؛ بنابراین موجب التهاب لثه ؛ پوسیدگی دندان و بوی بد دهان میشود . رسوب املاح بزاق بر روی جرم ها ادامه می یابد و ضخامت و قطر آن را زیاد میکند ؛ این جرم ها به زیر لثه نفوذ میکنند و به استخوان حمایت کننده دندان ها نزدیک میشوند . استخوان اطراف دندان برای محافظت از خود ، از این توده آلوده فاصله میگیرد و کم کم تحلیل میرود . هرچه جرم بیشتر به زیر لثه پیشروی کند ، استخوان اطراف دندان نیز بیشتر عقب نشینی میکند و عمر و حیات دندان ها به مخاطره می افتد ..

 

با تجمع جرم و میکروب زیر لثه ، التهاب لثه و خونریزی شروع میشود . اگر جرم ها از زیر لثه و سطح دندان ها برداشته نشوند تحلیل استخوان تا جایی پیش میرود که دندان ها لق میشوند و از دست میروند . متاسفانه این تحلیل استخوان با هیچ درمانی قابل برگشت نیست و استخوان از دست رفته به هیچ وجه بازسازی و یا جایگزین نمیشود .

جرم دندان
جرم دندان

جرم دندان که روزی به شکل پلاک ، نرم و آسیب پذیر بود و براحتی با مسواک و نخ دندان برداشته میشد ، حال بسیار سخت و چسبنده شده و تنها با ابزار های مخصوص جرم گیری توسط دندانپزشک آموزش دیده و آگاه به اصول درمانی قابل برداشتن است ؛ بنابراین بهداشت دهان میتواند مانع از تبدیل پلاک به جرم شود و در کنار آن کنترل پلاک توسط خود فرد در منزل انجام گیرد .

 

جرمگیری و برساژ و انواع روش ها

برداشتن جرم ها از روی دندانها باید توسط دندانپزشک و با ابزار و مواد خاصی انجام شود .

روش دستی :

قلم های دستی مخصوصی برای سطوح مختلف دندان ها طراحی شده اند . به گونه ای که کاملا با سطح مورد نظر منطبق شوند و به طور  موثری جرم ها را بردارندبدون اینکه به دندان یا لثه آسیب برسانند .

قلم دستی جرمگیری
قلم دستی جرمگیری

روش اولتراسونیک :

قلم های اولتراسونیک که با امواج مافوق صوت کار میکنند برای جرمگیری بسیار موثر هستند . قسمت سر این قلم ها با امواج مافوق صوت به لرزش درمی آید و این لرزش در تماس با جرم هاباعث برداشتن آن میشود . بنابراین این قلم ها خاصیت برندگی ندارند و به هیچ وجه به سطح دندان آسیب نمیرسانند .

کورتاژ لثه :

قلم های دستی و اولتراسونیک تا حدی میتوانند زیر لثه قرار بگیرند و جرم  ها را بردارند . گاهی نفوذ جرم تا حدی به زیر لثه پیشروی میکند که ناچار میشویم با روش های جراحی ، لثه را کنار زده و جرم ها را برداریم و حتی نواحی از لثه را هم که به علت مجاورت با جرم آسیب دیده است بریده و خارج کنیم . جرمگیری گاهی یک مرحله ای بوده و در یک جلسه به اتمام میرسد و گاهی لازم است در جلسات بعدی ادامه یابد .

 

برساژ دندان

برساژ بعد از جرمگیری به هر روشی که انجام شده باشد تکمیل کننده درمان میباشد . برساژ دندانها توسط برس های مخصوص و موادی که برای این منظور تولید میشوند ؛ پلاک ها ، بدرنگی و ذرات ریزتز و نرم تر را برداشته و سطوح دندانها را کاملا تمیز میکند .لازم به ذکر است  که جرمگیری دندانها معمولا درد ندارد و نیازی به بی حس کردن ناحیه درمان نیست ؛ اما در افراد محدودی دندانها یا لثه حساس تر هستند و برای راحتی بیمار ، دندانپزشک ناحیه درمان را بی حس مینماید .

جرمگیری خانگی  :

برخی افراد یا حتی سایتهای متفرقه برای جرمگیری در منزل روش ها و موادی را پیشنهاد میکنند .؛ مثلا استفاده از جوش شیرین ، نمک ، آبلیمو ، دارچین ، پودرها و محصولات صنعتی ، گیاهی و شیمیایی. باید توجه داشته باشیم هر یک از این مواد حاوی ذرات ساینده و یا اسیدی هستند که میتواند در میان دندانها تخلخل و خراش ایجاد کند و همین ناصافی در سطح دندان ، آن را بیشتر مستعد جذب مواد رنگی و املاح بزاق مینماید .از طرفی سایش مینای دندان آن را حساس نموده و باعث ایجاد درد هنگام خوردن و نوشیدن مواد غذایی سرد و داغ میشود ؛ بنابراین این روش ها هرچند موثر باشند اما توصیه نمیشوند . از طرفی به علت برداشته شدن مینای سطح دندان که سفید و درخشان است لایه زیرین که عاج نام دارد و زرد و مات است نمایان میشود و دندان کل و رنگ طبیعی خود را به مرور از دست میدهد و نازیبا میگردد .

جرمگیری با لیزر

لیزر یکی از جدیدترین تکنولوژی هایی میباشد که امروزه به کمک دندانپزشکان آمده است . درمانهای دندانپزشکی بطور کامل با لیزر انجام نمیشوند ، اما لیزر میتواند دقت و کیفیت برخی از درمانها را بالا ببرد .در جرمگیری ، نواحی زیر لثه با لیزر دقیق تر میتوانند میکروب زدایی و تمیز شوند . ترمیم لثه به دنبال کورتاژ به کمک لیزر نیز سریعتر انجام میشود .جرمگیری و کورتاژ لثه تنها به وسیله لیزر امکان پذیر نیست و لیزر تنها میتواند تکمیل کننده درمان باشد و اصل کار با قلم های دستی و اولتراسونیک انجام میشود .

 

مراقبت های بعد از جرمگیری :

پس از جرمگیری رنگ پذیری دندانها تا حدود 48 ساعت بسیار بالا میرود ؛ پس بهتر است از خوردن و نوشیدن مواد غذایی رنگی ، آبمیوه ها ، نوشیدنی های گازدار ، چای ، کاکائو ، قهوه ، کارامل و مشابه آن خودداری نمود . همچنین مصرف دخانیات در این چند ساعت تاثیر بیشتری بر دندانها خواهد گذاشت .به علت تمیز کردن زیر لثه ها ، شستشوی دهان با آب نمک رقیق میتواند بافتهای آزرده لثه را التیام بخشد . رعایت بهداشت ( استفاده صحیح از مسواک و نخ دندان ) بطور منظم و موثر بعد از جرمگیری میتواند به پیشگیری از تشکیل مجدد جرم کمک قابل توجهی نماید .از آنجاییکه سطوح دندانها بعد از  جرمگیری کاملا تمیز هستند ، استفاده از دهانشویه فلوراید جهت مقاوم کردن سطح دندانها در مقابل پوسیدگی تاثیر به مراتب بیشتری نسبت به قبل از جرمگیری خواهد داشت .

 

آیا همه افراد به جرم گیری نیاز دارند ؟

بهداشت دهان و ماهیت بزاق دو فاکتور اساسی در تشکیل جرم داخل دهان میباشند . درصد املاح بزاق افراد مختلف با هم متفاوت است . هرچه بزاق آبکی تر و بهداشت دهان بهتر باشد تجمع جرم کمتر خواهد بود ؛ در مقابل هرچه املاح بزاق بیشتر و بهداشت ضعیف تر باشد  تجمع جرم بیشتر خواهد بود . بعضی از افراد در تمام طول مدت زندگی خود نیازی به جرم گیری پیدا نمیکنند ، اما برخی از افراد هر چند وقت یکبار نیاز به جرم گیری دارند . پریود زمانی بین جلسات جرم گیری بسته به شرایط دارد و در افراد مختلف متفاوت است . این فواصل میتواند هر 3 ماه یکبار ، هر 6 ماه یکبار ، هر یکسال و یا چند سال یکبار باشد . این موضوع با صلاحدید دندانپزشک در معاینات دوره ای افراد تعیین میشود . برای حفظ سلامت دهان و دندان باید بلافاصله پس از کشف جرم ، جرم گیری انجام شود .

 

آیا جرم گیری به دندان ها آسیب میرساند ؟

جرم گیری باید توسط ابزارهای مخصوص دستی و اولتراسونیک ( که با امواج مافوق صوت کار میکنند ) و رعایت کلیه اصول علمی انجام شود . در صورتیکه ابزار نامناسب بکار گرفته شود و یا فرد فاقد صلاحیت بدون رعایت اصول علمی این عملیات را انجام دهد میتواند به دندان ها و لثه آسیب برساند . گاهی جرم ها صدماتی به لثه و دندان ها وارد میکنند که زیر همین توده جرم مخفی می مانند و احساس نمیشود ؛ در این شرایط به محض برداشتن جرمها آسیب های مخفی ، قابل تشخیص میشوند ؛ مثلا جرم میتواند فضای لثه و استخوان تحلیل رفته را پر کند و گاهی حتی بین دندان ها فاصله ایجاد کند و در آن فواصل قرار گیرد و فرد متوجه فضاهای خالی نشود . بعد از جرم گیری نواحی خالی که در اثر تحلیل لثه و استخوان و یا فاصله افتادن بین دندان ها ایجاد شده اند و با جرم پوشانده شده بودند قابل مشاهده و احساس میشوند . ممکن است زیر جرم ها  ، پوسیدگی و خوردگی بر روی سطوح دندان ها کشف شود . گاهی دندان های لق شده با دیواری از جرم به هم متصل میشوند و حرکت نمیکنند ؛ در این شرایط با برداشتن جرم ها لقی دندان ها مشخص میگردد .

در واقع این آسیب ها ناشی از جرم هستند نه جرم گیری  ؛ اما چون با جرم پوشانده و مخفی شده بودند تا زمان جرم گیری مشخص نشده اند .

آیا جرم گیری باعث سفید شدن دندان ها میشود ؟

در صورتیکه جرم های دندانی روی سطوح قابل رویت دندان ها را هم پوشانده باشند و به دلایل مصرف مواد غذایی رنگی و یا استفاده از دخانیات و مواد مخدر تیره شده باشند مسلما با برداشتن جرم ها ، رنگ طبیعی دندان ها قابل مشاهده میشود ؛ اما دندان ها از رنگ طبیعی خود که قبل از تجمع جرم داشته اند سفیدتر نمیشوند .

گاهی اوقات جرم ها در حاشیه لثه ، لابلای دندان ها و سطوح پشتی آنها تجمع پیدا میکنند و با جرم گیری تغییر رنگ مشاهده نمیشود . در حقیقت جرم گیری یک درمان است و عمل زیبایی محسوب نمیشود رنگ دندان ها را از آنچه در ابتدا بوده اند سفیدتر نمیکند . برای سفید کردن دندان ها عملیات دیگری انجام میشود که صرفا جنبه زیبایی دارد و به هیچ وجه درمان محسوب نمیشود و روش آن کاملا با جرم گیری متفاوت است . نام این کار Bleaching   ( بلیچینگ ) است ؛ که در فصلی دیگر به جزئیات آن خواهیم پرداخت .

پیشگیری از تشکیل جرم :

روش های زیر برای جلوگیری از تشکیل جرم روی دندانها توصیه میشود

 • رعایت دقیق بهداشت ، استفاده از مسواک ، نخ دندان و خمیر دندان مناسب ، یادگیری تکنیک صحیح مسواک زدن و نخ دندان کشیدن
 • رفع بی نظمی دندانهایی که در ردیف قوس دندانی قرار ندارند و یا به دلیل شکستگی ، پوسیدگی ، ترمیم ها و یا روکش های غلط سطح ناصافی پیدا کرده اند ؛ زیرا هر بی نظمی و ناصافی میتواند محل تجمع جرم باشد .
 • پرهیز از مصرف زیاد چای ( علی الخصوص چای کیسه ای ) ، قهوه ، نوشابه های گازدار و الکل
 • عدم استفاده از سیگار ، قلیان و مواد مخدر
 • پرهیز از سایش سطح دندانها با مسواکهای زبر ، خمیر دندانهای ساینده ، مواد ساینده و اسیدی

پرهیز از مصرف دهانشویه های طبی که فقط باید با تجیز دندانپزشک و به میزان محدود مصرف شود

 

قیمت جرمگیری در سال 99

جرمگیری جز درمانهای ضروری و پایه ای در دهان و دندان میباشد از همین رو کلینیک مدرن قصد افزایش تعرفه این درمان را در سال جدید ندارد و هزینه این درمان بسته به شرایط و میزان جرم همچون گذشته از 150 تا  250 هزار تومان متغیر میباشد .

نتیجه گیری :

جرم دندان منشاء میکروب و آلودگی میباشد که میتواند باعث بوی بد دهان ، پوسیدگی دندان ها ، التهاب و خونریزی لثه ، تحلیل استخوان ، لقی دندان ها و در شرایط شدیدتر عفونت های تاثیر گذار بر روی سایر ارگان های بدن شود ؛ حتی چندین مورد سقط جنین در اثر جرم دندان در جهان گزارش شده است . جرم دندان میتواند باعث وخیم شدن دیابت گردد و در زیبایی و سلامت دهان و دندان تاثیر فراوانی داشته باشد .

با رعایت بهداشت میتوانیم از تشکیل جرم پیشگیری نمائیم و با چکاپ های سالیانه دندانپزشکی جرم ها را در ابتدای تشکیل ، قبل از اینکه هر آسیبی آغاز شود کشف کرده و با جرم گیری از بروز مشکلات بعدی جلوگیری نمائیم .

 

دیدگاهتان را بنویسید