دندانپزشکی زیبایی _تفاوت ونیر کامپوزیت و پرسلن

کلینیک دندانپزشکی مدرن تازه های دندانپزشکی دندانپزشکی زیبایی _تفاوت ونیر کامپوزیت و پرسلن
ونیر کامپوزیت و پرسلن با دکتر آزاده قربانی

تازه های دندانپزشکی

دندانپزشکی زیبایی _تفاوت ونیر کامپوزیت و پرسلن

ارسال شده توسط dentalcenter

سلام به همه‌ی شما عزیزان‌ همان‌طور که در جلسه قبل به مبحث اصول دندانپزشکی زیبایی اشاره کردیم و این‌که کلیاتی که اصلا زیبایی چیست؟ از چه بعدی باید نگاه کنیم ؟ در چه جایگاهی قرار دارد؟ چقدر اهمیت دارد در زندگی روزمره‌ی ما؟ در شخصیت و اعتمادبه‌نفس چه تاثیر مثبتی دارد؟ در ادامه به درخواست شما عزیزان به بحث تفاوت ونیر کامپوزیت و پرسلن می‌پردازیم. همچینین می توانید در این مقاله در باره دندانپزشکی زیبایی به صورت کامل بخوانید.

تفاوت ونیر کامپوزیت و پرسلن

در این جلسه می‌خواهیم مبحث را بازتر کنیم و توضیح بدیم که چند روش زیبایی دندان داریم.

ونیر کامپوزیت چیست؟

ونیر کامپوزیت‌ها یک روکش نازک هستند که در داخل کلینیک توسط پزشک مربوطه صفر تا صد کار انجام می‌شود. زمانی که دندان‌های ما بهم ریختگی‌های شدید ندارد ولی ما می‌خواهیم به دلیل اینکه از رنگ دندان خود و فرم ظاهری آن‌ها رضایت نداریم و می‌خواهیم یک تغییراتی ایجاد کنیم که در ظاهر خود تغییرات مثبت به چشم بیاید، ونیر کامپوزیت یک طرح درمان خوب است. خیلی اوقات سوال می‌شود که با پرسلن ونیرها یا لمینت ها خانواده‌ای که در دسته سرامیکی می‌روند، چه فرقی دارد؟ کدام بهتر است؟ و اینکه ما جزو کدام دسته هستیم سوالات متعددی می‌شود. در این زمینه من باید بگویم که فرقی که بین ونیر کامپوزیت‌ها و لمینت ها که در کلینیک انجام می‌شود و کار زیبایی که در واقع میکسی است از کار کلینیکی و لابراتواری که در مبحث لمینت می‌رود. لمینت ها سرامیکی هستند به دلیل جنس خود شرایط جنس رفرنس نور، شفافیت، براق بودن و رنگ‌پذیری کمتری دارند این مرتبط می‌شود به جنس این خانواده و اینکه ونیر کامپوزیت‌ها هم یک دسته هستند که کامپوزیت‌ها با رنگ‌های متفاوت که آن‌هم یک جلسه مجزا دارد برای مراجعه‌کننده که با دندان‌پزشک خود جلسه مشاوره دارند بعد از اینکه ویزیت اولیه انجام شد و مشخص شد که شما جزو کدام دسته هستید. اگر بهم ریختگی‌هایی داشته باشید که نیاز به تراش باید اصولا باید لمینت انجام دهید. تراش جزئی داده می‌شود و قالب‌گیری انجام می‌شود. آن قالب‌گیری بعد از اینکه چکاب و ممیزی شد آن صلاحیت ادامه کار توسط دندان‌پزشک و گروه ممیزی تایید شد ارسال می‌شود به لابراتوار. قبل از اینکه ارسال شود ما باید نکاتی را در زمینه‌ی لمینت ها حتما دستور کار دهیم به لابراتوار که بر آن اساس ساخت لمینت را شروع کنند. وقتی کار می‌خواهد به لابراتوار ارسال شود 50 درصد کار توسط دندان‌پزشک در داخل کلینیک انجام می‌شود مثل قالب‌گیری و طرح درمان اولیه و نکته‌ی بعدی تعیین رنگ. یکی از دلایلی که ما می‌رویم سمت خانواده زیبایی دقیقا همین تغییر رنگ است یعنی مراجعه‌کنندگان برای تغییر رنگ دندان می‌آیند. خب یک اصولی دارد تا بخواهیم یکرنگی را انتخاب کنیم که واقعا به آن زیبایی ما کمک کند و یک امتیاز مثبت باشد در ظاهر ما. خیلی از مراجعه‌کننده ما هستند که دوست دارند رنگ‌هایی که واقعا سفید یخچالی است اصطلاحاتی است که مراجعه‌کنندگان برای ما مثال می‌زنند. بله این رنگ‌ها هم در زیبایی تعریف‌شده ولی نه برای همه‌ی افراد . این روزها در جامع یکرنگ خاص برای دندان‌ها رایج شده که استفاده می‌کنند ولی بهتر است که ما مطالعات خود را بیشتر کنیم. تعیین رنگ یک مبحثی است که واقعا تخصصی است و من به شما عزیزان پیشنهاد می‌کنم که با دندان‌پزشک که برای شما یک کار زیبایی انجام می‌دهد مشاوره بگیرید و در تصمیم خود استفاده کنید که درنهایت نتیجه خوبی می‌گیرید.

دکتر آزاده قربانی مدیر اجرایی مدرن
دکتر آزاده قربانی مدیر اجرایی مدرن

انتخاب رنگ در دندانپزشکی

برای انتخاب رنگ در دسته ونیر کامپوزیت‌ها و لمینت ها باید به رنگ پوست، رنگ دندان‌هایی که در فک مقابل قرار دارد توجه کنیم و جنسیت و سن مراجعه‌کننده چیست. رنگ پوست خیلی وقت‌ها رنگ‌هایی که انتخاب می‌شود باعث می‌شود که هرچقدر کار زیبایی برای دندان انجام‌شده باشد و کار عالی باید آن رنگ، رنگی است که در تضاد کامل با رنگ پوست ما است و چهره خوشایندی را برای مخاطب با به همراه ندارد. البته ما موظف هستیم که به خواسته‌ی شما اجرا کنیم ولی قبل از اینکه درمان را شروع کنیم یک سری سجسشن برای شما داریم که بهتر است به آن توجه کنید . ما باید برای انتخاب رنگ اگر قرار باشد دو فک را کار کنیم هیچ محدودیتی نداریم اگر نکاتی که دندان‌پزشک می‌گوید را رعایت کنیم. ولی دستمان باز است زیرا دو فک تغییر رنگ را دارد و تضادی در دندان‌ها نیست ولی اگر قرار باشد کار زیبایی را برای یک فک انجام دهیم خیلی بهتر است که به این نکته توجه کنیم که خیلی متضاد با فک مقابل نباشد به دلیل اینکه در انتها اگر شما تضاد زیادی داشته باشید و نخواهید فک پایین را زیبایی انجام دهید درنهایت مجبور می‌شوید که کا زیبایی را انجام دهید و این اجبار از سمت خود شما است. مورد بعدی این است که شغل شما در انتخاب رنگ و انتخاب فرم دندان‌هایتان تأثیرگذار است به فرض آقایی که مدیر مدرسه هستند یا مدیر همین مجموعه را نام ببرم و بخواهند روزی کار زیبایی انجام دهند تقریبا با 30 نفر پرسنل در ارتباط هستند. اگر بخواهند از رنگ‌هایی استفاده کنند که آن جدیت کار را پایین بیاورد یا فرمی را استفاده کنند که خیلی جدیت چهره برای مدیر نباشد که برای پرسنل مهم است ولی اگر بخواهد کار زیبایی انجام دهد که این قضیه را زیر سوال ببرد درنهایت بازخوردهای بعدی در کارشان تاثیر می‌گذارد .پس اینکه شما چه شغلی دارید و کدام طرح لبخند و رنگ انتخابی برای شما صلاح است بهتر است که از دندان‌پزشکان خود کمک بگیرید.

این نکاتی است که من تیتروار خدمت شما میگویم به دلیل این است که سوالاتی شده بود در این زمینه که ما بخواهیم در این جلسه به آن‌ها اشاره‌کنیم که کدام دسته بهتر است اگر بگویم لزوما ونیر کامپوزیت‌ها بهتر است یا لمینت ها یا جفت طرح درمان‌ها را رد کنم، هیچ‌کدام از این‌ها نیست. ونیر کامپوزیت‌ها کیس های خودش را دارندو لمینت ها کیس های خودشان را دارند. ونیرکامپوزیت‌ها جزو درمانی هستند که ما تراش دندان را در آن‌ها نداریم عملا یک لایه نازک از خانواده کامپوزیت‌ها به هر رنگی و قبل آ مشاوره‌هایی که صورت می‌گیرد صفر تا صد داخل کلینیک انجام می‌گیرد و توسط مراحل پالیشی که دارد به براقیت آن اضافه می‌شود و کار نهایی را به شما تحویل می‌دهیم. نوع طرح اجرای درمان خیلی مهم است این‌که در انتها التهاب لثه نداشته باشید و تک‌تک مراحل که در کلینیک انجام می‌شود اگر اصولی باشد آن مشکلات لثه که شما عزیزان می‌پرسید که کار زیبایی عفونت لثه را دارد؟ می‌توانم بگویم نه. هر کار اصولی که انجام شود مشکلات بعدی را نخواهیم داشت مگر اینکه اصولی انجام نشود. خانواده لمینت ها که تراش جزئی می‌خورد آن‌هم به دلیل اینکه یک پوسته‌ی نازک مثل یک کاور روی دندان‌ها را بگیرد که کل سطح دندان را پوشش نمی‌دهد و در خانواده روکش‌های سرامیکی قرار نمی‌گیرد، جنس سرامیکی دارد ولی کل دندان را کاور نمی‌کند فقط سطح‌رویی دندان‌ها شاید در حد لبه‌ی دندان از پشت دهان بخواهد کاور کند که این هم کیس های مرتبط به خودش را دارد و این‌که بخواهم کامل این دو خانواده را رد کنم اصلا این کار را نمی‌کنم به دلیل این‌که این نوع درمان‌هایی هست که تایید شده برای کیس های مختص به خودشان و نه همه‌ی کیس ها.

طرح درمان زیبایی در جوانان

مراجعه‌کنندگان ما خیلی دارد زیاد می‌شود که تعداد آن‌ها در رنج سنی جوانان و نوجوانان. من دوست دارم این قضیه را رد کنم ما بخواهیم کار زیبایی را برای نوجوانان و جوانان انجام بدهیم. به دلیل اینکه هنوز شرایط دندانی آن‌ها قابل‌تغییر است و بهتر است که در این سنین کار زیبایی انجام ندهند و تا آخرین مرحله از تغییر دندانی هم صورت بگیرد و بعد کار زیبایی را انجام دهند مگر به صلاح‌دید دندان‌پزشک و اینکه واقعا آن درمان نیاز داشته باشند به کار زیبایی بله می‌توانند کار زیبایی را انجام دهند ولی صد درصد چند سال باید آن کار را تجدید کنند به دلیل اینکه موقعیت دندان‌ها و افزایش سن ایجاب می‌کند که بخواهند کار زیبایی را تجدید کنند. پس ما برای جوانان و نوجوانان زیبایی را پیشنهاد نمی‌کنیم مگر در شرایطی که نیاز داشته باشند و آن کار زیبایی کمکی باشد برای آن شخص.

اصلاح طرح لبخند با ونیر کامپوزیت و پرسلن

خیلی از مراجعه‌کننده‌ها ریتم دندانی خوبی را دارند ولی یک جایی از دندان‌هایشان نیاز به اصلاح دارد که لازم است خدمت شما عرض کنم که آن اصلاح هم می‌رود در خانواده زیبایی‌ها. ما اگر بخواهیم اصلاح دندان به‌طور مثال لبه دندان‌ها که ضربه‌ای واردشده یا اکتسابی بوده یا هر دلیلی که باعث شده که لبه‌های دندان دچار مشکل شده یا قسمتی از دندان تغییر رنگ دارد که علت‌یابی می‌شود و ارزیابی می‌شود و تصمیم گرفته می‌شود. پس ما یک سری از کیس های زیبایی را داریم که نیاز به اصلاح دارند. اگر مراجعه‌کنندگان نیاز داشته باشند برحسب شرایط بخواهند کار زیبایی انجام دهند مثل شکستگی و تغییر رنگ جزئی ، این هم جزو دسته زیبایی قرار می‌گیرد ولی باید خدمت شما عرض کنم که دستمان برای انتخاب رنگ باز نیست، ما باید نزدیک‌ترین رنگ را به بیس دندان شما انتخاب کنیم که آن اختلاف رنگی و مرز ترمیم زیبایی با دندان خیلی مشخص نشود . زمانی که دندان‌پزشک این تعیین رنگ را انجام می‌دهد اصولا در انتهای کار مراجعه‌کننده رضایت کامل دارد و مشکلی با آن رنگ ندارد پس برای اصلاحات دندانی هم ما فیلد زیبایی را تعریف می‌کنیم ولی نه کاور دندان توسط ونیر کامپوزیت و یا لمینت ها، فقط اصلاحات جزئی برای دندان‌های خاص صورت می‌گیرد.

بستن دیاستم دندان‌ها

موضوع دیگری که وجود دارد این است که خیلی از افراد ریتم دندانی منظمی دارند و هیچ مشکلی در ریتم دندانی ندارند ولی یک‌فاصله‌ای بین دندان‌هایشان دارند. حالا این فاصله ممکن است بین دندان‌های یک باشد یعنی دندان‌های جلویی یا در دندان‌های کناری باشد. دندان‌هایی که مدنظر است عملا میگویند بستن فاصله بین‌دندانی یا اصطلاح پزشکی بستن دیاستم دندان‌ها است. ما آن را هم بر اساس رنگ اصلی دندان، کامپوزیت را انتخاب می‌کنیم و بر اساس تکنیکی که وجود دارد آن فاصله را می‌بندیم . طول دندان فاصله پیدا نمی‌کند، قطر دندان فاصله پیدا نمی‌کند آناتومی بر اساس لثه صورت می‌گیرد  و فاصله بین دندان‌ها را می‌بندیم این هم در دسته خانواده زیبایی‌ها جای دارد. ولی موضوعی که می‌خواهم به شما بگویم زیبایی خیلی مراحل متفاوتی دارد من در چند جلسه‌ای که در حضورتان هستم یک سری توضیحات کلی را عرض می‌کنم که مربوط می‌شود به سوال های که شما می‌پرسید . خیلی دوست دارم که با سایت ما و شبکه مجازی ما ارتباط برقرار کنید و هر سوالی که در این زمینه دارید به مسئولین آن انتقال بدهید تا ما بتوانیم در برنامه‌ای که برای شما عزیزان تهیه می‌کنیم بتوانیم به تک‌تک سوالات شما پاسخ دهیم. من دوست دارم سوالات شما را ببینم و حتی اگر جزئی‌ترین سوال هم باشد ما به آن‌ها پاسخ می‌دهیم و در جلسات بعدی من هرکدام از این مباحث را توضیح می‌دهم خدمت شما اصول انتخاب رنگ، اینکه چه افرادی صد درصد باید کار زیبایی را انجام ندهند و چه افرادی هیچ ممانعتی ندارند من در جلسات بعدی خیلی مفصل‌تر خدمت شما توضیح می‌دهم. پس به این نتیجه می‌رسیم تک‌تک ما می‌توانیم یک لبخند خوب داشته باشیم برحسب شرایط دندانی و صلاحدید پزشک که به ما در آن طرح لبخند کمک کند بتوانیم یک نقطه‌ی خیلی مثبت را در دندان‌هایمان به نمایش بگذاریم نه اینکه کمکی به زیبایی خودمان نکرده باشیم پس من منتظر سوالات شما هستم و در جلسه‌ی بعدی یک مبحث کلی رنگ دندان‌ها را خدمت شما توضیح می‌دهم.

تهیه شده در گروه کلینیک دندانپزشکی مدرن

نوشته شده توسط dentalcenter

http://clinicmodern.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *