انواع لمینت دندان چیست؟ کدام نوع لمینت را انتخاب کنم؟

کلینیک دندانپزشکی مدرن زیبایی دندان, لمینت دندان انواع لمینت دندان چیست؟ کدام نوع لمینت را انتخاب کنم؟
لمینت سرامیکی - کلینیک دندانپزشکی مدرن

زیبایی دندان لمینت دندان

انواع لمینت دندان چیست؟ کدام نوع لمینت را انتخاب کنم؟

ارسال شده توسط dentalcenter

انواع لمینت دندان

انواع لمینت دندان متعدد و متنوع می باشد. مدت طولانی است که از لمینت های کامپوزیتی یا لمینت های سرامیکی در فرآیندهای مربوط به دندانپزشکی زیبایی استفاده می شود. هر دو این روش ها مزایا و مضرات خود را دارند اما به طور کلی، لمینت های سرامیکی بهترین گزینه برای لمینت دندان هستند، زیرا بهترین نتایج را دراین زمینه ارائه می دهند و طول عمر بالایی دارند. امروزه انواع جدیدتری از لمیمنت دندان وجود دارد که مزایای مختلفی را ارائه می دهد و ممکن است برای بعضی از بیماران مناسب تر باشد. در ادامه به بررسی کامل انواع روش های رایج و جدید لمینت دندان خواهیم پرداخت.

انواع لمینت دندان

 

معرفی انواع لمینت دندان

  • لمینت کامپوزیتی دندان
  • لمینت سرامیکی دندان
  • لمینت بدون تراش دندان (لومینیرز)
  • لمینت دندان با تکنولوژی CEREC
  • لمینت دندان به روش اسنپ آن اسمایل
  • لمینت فوری دندان

اسنپ آن اسمایل

 

لمینت کامپوزیتی دندان

ونیرهای کامپوزیت اغلب برای رفع موارد جزئی زیبایی مانند تغییر رنگ ها و دندانهای ترک خورده استفاده می شوند. کامپوزیت ماده ای است که دندانپزشکان برای پر کردن منظم دندان از آن استفاده می کند، اما رنگ بندی های مختلفی که این ماده دارد می تواند ظاهر طبیعی تری برای دندان های شما  بسازد. ونیرهای کامپوزیت توسط دندانپزشک ساخته می شوند در حالی که شما بر روی صندلی دندانپزشکی دراز کشیده اید. دندانپزشک برای سخت شدن و افزایش مقاومت این نوع لمینت دندان، لایه‌هایی از مواد کامپوزیت را ایجاد کرده و آن را با نور لیزرروی دندان شما می چسباند. لمینت های کامپوزیتی یکی از محبوب ترین انواع لمینت دندان می باشند. عمر متوسط یک روکش کامپوزیت معمولاً 5 سال خواهد بود.

لمینت کامپوزیتی

 

مزایا

ارزان بودن

این ماده مقرون به صرفه  بوده و در کل فرآیند ارزان تری نسبت به انواع لمینت دندان دیگر دارد.

سرعت  

لمینت کامپوزیتی می تواند به سرعت ساخته شود، در حالی که شما روی صندلی دندانپزشک هستید و نیازی به چندین جلسه  برای انجام آن ندارید. به طورکلی لازم نیست لایه خارجی مینای دندان در این روش برداشته شود.

حساسیت کمتر

از آنجا که هیچگونه حذف یا تراش مینای دندان وجود ندارد، احتمالاً بعد از اتمام پروسه درمان،  حساسیت کمتری خواهید داشت.

تنظیم آسان

می توانید هر زمان که بخواهید با مراجعه به دندانپزشک به راحتی آن را اضافه یا در آن تغییر ایجاد کنید.

آسیب کمتر به دندانهای دیگر

مواد کامپوزیتی نرم تر از مواد چینی است، در نتیجه آسیب کمتری به بافت دندان می زند.

 

معایب

دوام کمتر

انتظار می رود که ونیرهای کامپوزیتی در مدت زمان حداکثر 5 سال  به دلیل  پوسیدن، ساییدگی و لکه دار شدن به تعویض نیاز داشته باشند.

مدت زمان درمان

ممکن است مجبور شوید مدت زمانی طولانی را روی صندلی در دندانپزشکی دراز بکشید در حالی که دندانپزشک لایه های کامپوزیت را با دقت اعمال کرده و در انتها آنها را صیقل می دهد.

 

لمینت سرامیکی دندان

یکی از بهترین و بادوام ترین انواع لمینت دندان ، لمینت سرامیکی دندان است. یکی از بهترین گزینه ها برای بهبود رنگ، شکل و ظاهر دندان ها استفاده از این نوع لمینت است. لمینت سرامیکی می تواند منجر به ایجاد تغییراتی چشمگیر در لبخند شما شود. این نوع لمینت پس از قالبگیری از دندان شما، در لابراتوار توسط تکنسین های متخصص آزمایشگاه ساخته شده، و در محله اخر توسط دندانپزشک روی دندان شما قرار می گیرد.

درلمینت سرامیکی دندان، معمولا به ضخامت 0.5 میلی متر، مینای دندانتراشیده می شود تا بتوان آنها آنها را روی دندان جای داد. در نتیجه تراش دندان ها، برخی از افراد با حساسیت هایی روبرو می شوند، اما این روش نتایج  ارزشمندی را  به همراه دارد. لمینت های سرامیکی با نگهداری مناسب می تواند 10 تا 15 سال و یا  حتی 20 سال دوام بیاورد، اما با توجه به سن شما ممکن است در طول زندگی به چندین روکش جدید احتیاج پیدا کنید.

انواع لمینت دندان

مزایا

طبیعی ترین ماده

لمینت های کامپوزیتی ازطبیعی ترین مواد موجود ساخته می شوند.

دوام

آنها می توانند 15 تا 20 سال برای شما کار کنند، بدون اینکه آسیب ببینند.

قدرت

احتمال شکستن این نوع لمینت در مقایسه با سایر انواع لمینت دندان بسیار کمتر است و دلیل آن استحکام بالای مواد تشیل دهنده آن است.

 

معایب

هزینه بالا

گرانترین گزینه برای لمینت دندان است.

تراش مینای دندان

لازم است که مینای دندان اندکی تراشیده شود تا روکش ها روی آن جای بگیرند.

برگشت ناپذیر است

پس از تصمیم گرفتن برای استفاده از لمینت های سرامیکی، شما باید تا آخر عمر با آنها زندگی کنید. به دلیل تراشدندان، شما نمی توانید مجددا به حالت طبیعی دندانهای خود برگردید چرا که این درمان، روشی برگشت ناپذیر است.

 

لمینت بدون تراش دندان ( لومینیرز)

یک نوآوری جدید که محبوبیت آن روز به روز افزایش پیدا می کند، لمینت بدون تراش دندان است. این نوع لمینت های دندان، روکش های فوق العاده نازکی هستند که بدون نیاز به تراشیدن سطح دندان، در طی یک یا دو جلسه روی دندان نصب می شوند. ضخامت آنها حدود 0.2 میلی متر است و تقریبا نیمی از ضخامت لمینت های سرامیکی سنتی را دارند. دراین روش و در بیشتر موارد، به برداشتن مینای دندان و تراشیدن سطح دندان نیازی نیست. دراین روش مساله حساسیت دندان وجود ندارد و کل روند قابل برگشت است. روند درمان به طور معمول طی دو جلسه  توسط دندانپزشک انجام می شود.

مزایا

کیفیت و ظاهر

شفافیت و زیبایی این روش  در مقایسه با کامپوزیت بسیار بالاتر است.

عدم نیاز به تراش دندان

در این روش نیازی به  تراشیدن سطح طبیعی دندان نیست.

نازک و راحت

لومینیرزها فقط 0.2 میلی متر (نیمی از روکش های سنتی) ضخامت دارند و از پرسلن درجه یک  ساخته شده اند.

طول عمر

این نوع لمینت دندان می تواند تا 20 سال دوام داشته باشد.

کاملا برگشت پذیر

از آنجا که در اکثر موارد، هیچ مینایی برای اتصالات این لمینت تراشیده نمی شود، در صورت لزوم می تواند برداشته شده یا آن را تغییر داد.

 

معایب

هزینه

یکی از مدرن ترین انواع لمینت دندان است و با توجه به رویکرد جدیدتر و پیشرفته تر، هزینه بالاتری از لمینت های سنتی دارد.

 

لمینت دندان با تکنولوژی CEREC

یکی از جدیدترین انواع لمینت دندان انجام لمینت با تکنولوژی CEREC است. در این روش این امکان وجود دارد که روکش ها فقط در یک جلسه توسط دندانپزشک طراحی و نصب شوند. در این روش، اسکنرهای دیجیتالی از داخل دهان شما عکس برداری می کنند و مستقیما آن  را روی رایانه بارگیری می کنند. سپس از فناوری CAD / CAM برای طراحی روکش دندان های شما بر روی رایانه استفاده می شود. براساس آنچه شما نیازدارید یا می خواهید، رایانه توسط  دندانپزشک برای طراحی روکش ها با مشخصات دقیق شما شروع به طراحی خواهد کرد.  پس از طراحی، به وسیله یک دستگاه مخصوص که در مطب دندانپزشک تعبیه شده، روکش سرامیکی شما ظرف مدت زمان چند دقیقه با دقت بالا ساخته می شود و پس از آن آماده جاگذاری روی دندانهای شما خواهد بود.

از نظر تئوری، این استفادهاز این تکنولوژی هزینه را کاهش می دهد زیرا هیچ گونه هزینه آزمایشگاهی برای ایجاد روکش نخواهد داشت. اما چنین تجهیزاتی مسلما ارزان قیمت نیست و نیاز به هزینه بالایی  دارد

فناروی cad-cam - کلینیک دندانپزشکی مدرن

مزایا

سرعت بالا

این نوع  لمینت می تواند در یک روز طراحی، ساخته و نصب شود.

ظاهر مناسب

این نوع لمینت از پرسلن ساخته و جلوه و زیبایی خاصی به دندان های شما می بخشد.

دوام

آنها می توانند 10-15 سال عمر کنند.

عدم تراش مینای دندان

در بسیاری از موارد، نیازی به برداشتن یاتراش مینای دندان قبل از نصب آن نیست.

 

معایب

هزینه بالا

اگرچه تکنولوژی CEREC روشی سریع است، اما تجهیزات آن گران قیمت بوده و هزینه های مورد نیاز برای ساخت روکش را تحت تأثیر قرار می دهد.

نیاز به مهارت بالا

بهترین نتایج ممکن زمانی حاصل شود که دندانپزشک شما ماهر باشد و به نحوه کار با این تکنولوژی کاملا مسلط باشد.

 

لمینت دندان به روش اسنپ آن اسمایل

اسنپ آن اسمایل در واقع یکی از انواع لمینت دندان به صورت متحرک میباشد. این نوع لمینت از یک رزین دندانی ساخته می شود که قوی و مستحکم است، همانطور که از نام آن پیداست می توان به راحتی آن را جدا و از دندان های طبیعی خود استفاده کنید. با چنین روکشی شما می توانید به طور معمول غذا بخورید و بنوشید. شما فقط آن را برای تمیز کردن و یاهنگام خواب در می آورید.

برای استفاده از نوع لمینت دندان، ایجاد هیچ تغییری در دندانهای شما لازم نیست. دندانپزشک از دندانهای موجود شما برای ایجاد قالب استفاده می کند. و پس از آماده سازی روکش ها می توانید از آن استفاده کنید.

این نوع لمینت دندان، مطمئناً گزینه ای مقرون به صرفه تر برای کسانی است که مایلند دندان هایی زیبا و یکدست داشته باشند اما نمی توانند مبالغ زیادی را هزینه کنند.

انواع لمینت دندان

مزایا

قیمت ارزان

بسیار ارزان تر از سایر انواع لمینت دندان

قابل جابجایی

شما می توانید هر زمان که خواستید از آن استفاده کنید یا آن را ازدهان خود خارج کنید.

بادوام

ساخته شده از رزین است و عمر نسبتاً خوبی دارد

 

معایب

دائمی نیست

آنها یک راه حل بلند مدت نیستند، زیرا طراحی شده اند تا موقتی باشند.

از نظر ظاهری و شفافیت، کیفیت بالاتری از لمینت های سرامیکی ندارند.

 

لمینت فوری دندان

لمینت های فوری دندان به جای اینکه برای شما به صورت سفارشی ساخته شوند. از قبل ساخته شده و آماده شده اند. دندانپزشک طیف وسیعی از سبک ها و سایه ها را در دسترس دارد که می تواند با هم ترکیب کند تا بهترین ظاهر را بر اساس دندان های شما به دست آورد. این روش این هزینه ای بسیار ارزان تر از سایر انواع لمینت دندان دارد، زیرا این روش فقط با یک جلسه سریع می تواند تکمیل شود.

لمینت فوری دندان از انواع لمینت دندان

 

مزایا

قیمت

بسیار ارزانتر از دیگر انواع لمینت دندان است

سرعت بالا

دریک جلسه آماده و نصب می شود

 

معایب

ظاهر

جذابیت و شفافیت لمینت های ساخته شده به وسیله تکنولوژی CEREC را ندارند

انعطاف پذیری پایین

انعطاف پذیری پایین تری نسبت به روش های دیگر دارند

نوشته شده توسط dentalcenter

http://clinicmodern.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *